پایتخت فرهنگ اسلامی

امام جمعه مشهد: رسالت امام حسن عسکری(ع) آماده سازی شیعه برای دوره غیبت امام عصر(عج) بود

کد خبر : 49022

امام جمعه مشهد گفت: رسالت اصلی امام عسکری(ع) آماده سازی شیعه برای دوره غیبت امام زمان(عج) بود و اگر سازماندهی آن حضرت نبود مردم غیبت امام معصوم(ع) را تحمل نمی‌کردند.

به گزارش صبح مشهد، آیت الله سید احمد علم الهدی روز چهارشنبه در سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) در حرم مطهر امام رضا(ع) افزود: امامت امام حسن عسکری(ع) ۶ سال بود که در این مدت یا در زندان یا حبس خانگی قرار داشت با این وجود آن حضرت ارتباط خود را از طریق نایبانش با مردم حفظ و به گونه‌ای سازماندهی کرد که مردم آماده گذران دوره غیبت شوند.

وی ادامه داد: عملکرد امام حسن عسکری(ع) به گونه‌ای بود که بعد از گذشت بیش از هزار و ۱۰۰ سال از غیبت، مردم وابسته و دلبسته به ولی عصر(عج) هستند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان این که امام حسن عسکری(ع) دژ غیرقابل تسخیر و از میلیونها لشکر برای حکومت بنی عباس خطرناکتر بود افزود: اگر تحلیل سیاسی از ائمه(ع) داشته باشیم بهترین رهنمود در مسیر انقلابی برای ما فراهم است.

علم الهدی افزود: پهنه معرفت ما نسبت به ائمه(ع) به پهنه عشق ما به آنها نیست. یعنی آن قدر که اهل بیت(ع) را دوست داریم از نقش و حرکت موثر و قوی اجتماعی و سیاسی آنها خبر نداریم و معرفت شناسی ما نسبت به ائمه(ع) هم وزن جریان عشق و ارادت ما به معصومین(ع) نیست.

وی ادامه داد: مدیریت اجتماعی ائمه(ع) برای ما تحلیل شده نیست از این رو در عرصه معرفت شناسی و امام شناسی با مطالبه از علما و دانشمندان و مطالعه در این خصوص باید کار کرد.

امام حسن عسکری(ع) امام یازدهم شیعیان است.ایشان فرزند امام هادی (ع)و پدر حضرت مهدی (عج) است که در هشتم ربیع الاول سال ۲۶۰ قمری و در دوران حکومت معتمد عباسی در سن ۲۸ سالگی به شهادت رسیدند و مرقد آن حضرت در شهر سامرای عراق و در کنار مدفن پدر بزرگوارشان است که به حرم عسکریین معروف است.

منبع: ایرنا خراسان رضوی

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن