اقتصادی

ورود گردشگران ترکیه رکورد زد!/ ایران رتبه سوم

کد خبر : 48552

تعداد گردشگرانی که وارد استانبول می‌شوند نسبت به یک سال گذشته بیش از دو برابر شده و از رکود ناشی از کووید بهبود یافته‌ است.

صبح مشهد- به نقل از یورو نیوز، ورود خارجی‌ها به بزرگترین شهر ترکیه و سومین شهر بزرگ خاورمیانه از سطح قبل از همه‌گیری فراتر رفته که این امر برای اقتصاد ترکیه بسیار لازم است.

ورود به استانبول در مقایسه با سال ۲۰۲۱ دو برابر شده است. استانبول که مدت‌هاست به دلیل فرهنگ، هنر و تاریخ خود، جمعیت بین‌المللی را به خود جذب کرده است، شاهد افزایش ورود مهاجران خارجی در پیش از همه‌گیری بود و خارجی‌ها به‌طور فزاینده‌ای برای خرید، گشت و گذار و گردشگری سلامت به آنجا می‌آمدند.

در سال ۲۰۲۰ گردشگری کاهش شدیدی داشت اما تعداد بازدیدکنندگان اکنون بیشتر از قبل از همه‌گیری در سال ۲۰۱۹ است. بر اساس داده‌های اداره فرهنگ و گردشگری استانبول، تعداد بازدیدکنندگان خارجی استانبول در ماه ژوئن نزدیک به ۱۱۵ درصد افزایش یافت و به ۱.۴۷ میلیون نفر رسید.

گردشگران آلمانی در ماه ژوئن با ۱۲۶ هزار و ۵۰۷ نفر در صدر فهرست قرار گرفتند و پس از آنان ۱۱۷ هزار و ۱۶۹ نفر از روسیه، ۹۹ هزار و ۱۱۵ نفر از ایران، ۹۶ هزار و ۶۰۴ نفر از آمریکا و ۵۹ هزار و ۹۰۱ نفر از بریتانیا وارد این فهرست شدند.

کاشت مو محرک اصلی بازدید گردشگران از استانبول است و سالانه بیش از ۲۵۰ هزار نفر به همین دلیل به این پایتخت اقتصادی سفر می‌کنند. بر اساس گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری، ترکیه چهارمین مقصد محبوب اروپایی در تابستان امسال خواهد بود.

بر اساس این گزارش، درآمدهای گردشگری این کشور در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ تقریباً سه برابر شد و تعداد بازدیدکنندگان خارجی نزدیک به سطوح سال ۲۰۱۹ افزایش یافت. درآمد بین آوریل و ژوئن به ۸.۷ میلیارد دلار (۸.۵ میلیارد یورو) افزایش یافت و ۱۹۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه گفت که ترکیه قصد دارد در سال جاری ۳۷ میلیارد دلار (۳۶.۳ میلیارد یورو) درآمد گردشگری ایجاد و ۴۷ میلیون گردشگر را جذب کند و در اهداف قبلی ۳۵ میلیارد دلار (۳۴.۳ میلیارد یورو) و ۴۵ میلیون بازدیدکننده تجدیدنظر کرد.

درآمدهای گردشگری در سال ۲۰۲۱ دو برابر شد و تقریباً به ۲۵ میلیارد دلار (۲۴.۵ میلیارد یورو) رسید که از بدترین تأثیر کووید بهبود یافت اما بسیار کمتر از سطوح تجربه‌ شده در سال ۲۰۱۹ باقی ماند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن