زندگی

پسرم دچار یک عادت زشت شده است

کد خبر : 40888

پسری ۸ ساله دارم که وقتی می‌خواهد صحبت کند، به اندام جنسی‌اش دست می‌زند. بارها از او پرسیده ام که آیا لباس زیرش اذیتش می‌کند یا خارش دارد و… که این‌کار را می‌کند و همیشه گفته نه، مشکلی ندارم. حس می‌کنم انگار عادتش شده است. وقتی هیجان‌زده می‌شود، این‌کار را می‌کند. به نظرتان چه کار باید بکنم؟

نویسنده : رمیسا ایزدپناه | کارشناس‌ارشد روان شناسی

صبح مشهد– والد گرامی، بچه‌ها تا قبل از ۸ سالگی، دست زدن به اندام تناسلی را به دلیل کنجکاوی و شناخت جنسیت خود انجام می‌دهند و این اتفاق یکی از مراحل رشد است اما اگر ادامه پیدا کند، لازم است به کمک یک مشاور بررسی بیشتری انجام و دلایل آن مشخص و برطرف شود.

شاید برای جلب‌توجه این کار را می‌کند
در پاسخ به سوال شما، در قدم اول لازم است فضای تربیتی و سبک رفتاری والدین بررسی شود. گاهی والدین با دیدن دست‌زدن بچه به اندام جنسی‌اش، واکنش تند و پرخاشگری نشان می‌دهند و کودک این مسئله را این گونه تعبیر می‌کند که جلب توجه والدین را به دست آورده و در ادامه برای کسب جلب توجه مجدد، این رفتار را تکرار می‌کند. نکته مهم این است که وقتی فرزندتان به اندام تناسلی‌اش دست می‌زند، شما چه حسی دارید و چه واکنشی نشان می‌دهید؟

نگذارید به عادت تبدیل شود
گاهی بچه به دلیل استرس و ناراحتی این رفتار را انجام می‌دهد چون به دنبال آرامش است. نوع تعاملات با فرزندتان را بررسی و سعی کنید رفتاری همدلانه با او داشته باشید. از سرزنش، تحقیر و توهین به او به خاطر این موضوع پرهیز کنید زیرا پرخاشگری با فرزند، رفتارش را تقویت می‌کند و او همچنان به انجام آن ادامه می دهد و به یک عادت نامناسب تبدیل می‌شود. بنابراین نباید حساسیت بیش از حد نشان دهید، همچنین واکنش تند و بد انجام ندهید تا به مرور از سرش بیفتد.

احساس امنیت به پسرتان بدهید
پس همان‌طور که گفته شد، در چنین شرایطی مهم ترین مسئله، شیوه رفتاری و سبک ارتباطی بین والدین و فرزندان بوده که لازم است شما به نوع ارتباط خود توجه کنید و بخشی از رفتارتان را که آسیب‌رسان است، اصلاح کنید و احساس امنیت و آرامش به فرزندتان بدهید تا این مشکل به خوبی مدیریت شود. با این حال و در صورت حل نشدن مشکل، هرچه زودتر از یک روان شناس کودک کمک بگیرید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + سیزده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن