شهری

خسارت ۹۰۰ میلیاردی کرونا به هتل‌های مشهد

رئیس هیئت مدیره هتلداران استان: ۸۰ درصد پرسنل هتل‌های مشهد تعدیل شده‌اند.

صبح مشهد– کرونا ۹۰۰ میلیارد تومان به هتل‌های مشهد خسارت وارد کرده است؛ این خبری است که رئیس هیئت‌مدیره جامعه حرفه‌ای هتلداران استان به ایسنا اعلام کرد و گفت: خسارت هتل‌ها در سه ماه اول شیوع کرونا، پس از بررسی حدود ۴۰۰ میلیارد تومان برآورد شد؛ در سه ماه دوم شیوع کرونا نیز همین برآورد در مورد خسارات وجود دارد و در کل چیزی حدود ۹۰۰ میلیارد تومان خسارت در این
۶ ماه به هتل‌های مشهد وارد شده است. امیر سزاوار افزود: هم‌اکنون از هتل‌های مشهد به صورت رسمی حدود یک چهارم مشغول فعالیت هستند که مهمانی ندارند.
فعالیت ۶۰ هتل با ضریب اشغال ۵ درصد در روز
وی تصریح کرد: در استان ۲۳۸ هتل به صورت رسمی پروانه بهره‌برداری دارند که به‌طورعمده در مشهد واقع شده‌اند و تعداد کمی در شهرستان‌ها قرار دارد. از تعداد هتل‌هایی که به صورت رسمی به ثبت رسیده‌است، هم‌اکنون حدود ۶۰ هتل فعالیت دارد و بقیه به طور کامل تعطیل است؛ البته درصد اشغال همان تعداد هتلی که اکنون فعالیت دارد نیز روزی ۵ یا ۶ درصد است. وی یادآور شد: اشغال هتل‌ها در تعطیلی‌های عیدقربان و غدیر به بالای ۱۰ درصد رسید، اما پس از تمام شدن اعیاد و تعطیلی‌ها درصد اشغال دوباره به ۳ یا ۲ درصد رسید، البته اکنون که چند روزی است از تعطیلات گذشته، هتل‌ها تقریبا خالی است. رئیس هیئت‌مدیره جامعه حرفه‌ای هتلداران استان درباره اعطای تسهیلات در این حوزه اظهار کرد: به عقیده من اعطای تسهیلات از ابتدا درست نبوده است و در این حوزه هیچ کمکی نمی‌کند؛ هم‌اکنون هر بنگاه اقتصادی فعالی که بخواهد از بانکی، تسهیلاتی دریافت کند، به راحتی می‌تواند اقدام و تسهیلات را دریافت کند، اعطای این تسهیلات اقدام خاصی نبوده است. البته برخی از واحدها این تسهیلات را دریافت کرده‌اند و برخی از مشکلات‌شان حل شده است، برخی متقاضی دریافت این تسهیلات نبوده‌اند و برخی نیز پس از دریافت به ازای هر کدام از پرسنل بیمه‌شده توانسته‌اند حدود ۱۶ میلیون تومان وام دریافت کنند که به عقیده من تاثیری در فعالیت هتلداران ندارد.
تعدیل ۸۰ درصدی پرسنل هتل‌های مشهد
سزاوار گفت: درمان در این حوزه نیاز به فکرهای اساسی در سطوح بالاتر دارد وگرنه با روند پیش رو بسیار زودتر از آن‌چه فکر می‌کنیم، گردشگری از بین خواهد رفت؛ برای مثال در این حوزه می‌توان به تعدیل ۸۰ درصدی پرسنل‌ هتل‌های مشهد اشاره کرد. تا قبل از شیوع بیماری و تعطیلی مراکز اقامتی، در هتل‌های مشهد حدود ۹۰۰۰ نفر پرسنل مشغول به کار بودند که با توجه به تعطیلی‌ها تعداد زیادی از آن‌ها بیکار شده‌اند، ۲۰ درصد پرسنل باقی‌مانده نیز مربوط به بخش‌هایی از جمله تاسیسات، نگهداری و حراست می‌شوند و ربطی به کار تخصصی گردشگری ندارند؛ افراد متخصص در حوزه گردشگری از یک سرآشپز گرفته تا مدیر هتل یا یک خانه‌دار ساده که آموزش دیده‌اند و برای آموزش آن ها هزینه شده است، هم‌اکنون بیکار هستند. وی تاکید کرد: حداقل پنج‌سال زمان می‌خواهیم تا این افراد را به کار بازگردانیم و دوباره آن‌ها را برای کار در این مراکز آماده کنیم. سزاوار افزود: برای حل این مسئله از ابتدا باید به سرعت ستاد بحران گردشگری تشکیل می‌شد و دولت بدون کمترین تاملی به این حوزه کمک می‎کرد؛اما در این زمینه می‌توان از عملکرد گردشگری دیگر کشورها مانند ترکیه و امارات در این بحران الگو گرفت و دید که چگونه آن‌ها در این شرایط بحرانی گردشگری‌شان را سرپا نگه داشته‌اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − نه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن