اخبار مهمشهری

فرمانده انتظامی خراسان رضوی؛ افزایش سرقت ها نسبت به سال گذشته/ مجمع خیرین امنیت ساز شروع به کار می کند

کد خبر : 22681

فرمانده نیروی انتظامی گفت: طرح ارتقای ۴ کلانتری و ایجاد کلانتری منزل آباد برای پایداری امنیت بیشتر در دستور کار قرار دارد.

به گزارش صبح مشهد، سردار محمدکاظم تقوی صبح امروز در نشست خبری که به مناسبت گرامیداشت روز خبرنگار در ستاد فرماندهی نیروی انتظامی استان برگزار شد، در رابطه با فعالیت‌ها و اقدامات نیروی انتظامی در ۵ ماه اخیر سال جاری اظهار کرد: نیروی انتظامی توانسته ارتباط مناسب دو سویه‌ای را با رسانه‌ها فراهم کند. درواقع این فضای مناسب در سراسر شهر مشهد و استان ایجاد شده و از سوءاستفاده رسانه‌های معاند جلوگیری شده است.

وی در رابطه با تجمیع ۱۱۰ افزود: مدتی از مطرح شدن موضوع تجمیع ۱۱۰ در استان خراسان‌رضوی می‌گذرد. درواقع نیروی انتظامی در راستای برنامه‌ریزی لازم برای اجرای بهتر مأموریت‌های مراکز ۱۱۰ در شهرستان‌ها به جمع‌آوری و متمرکز کردن ۱۱۰ روی آورده است. گفتنی است که تجمیع مراکز ۱۱۰ در اردیبهشت‌ماه سال جاری صورت گرفت و همگی در یک مرکز واقع در شهر مشهد متمرکز شد. اگرچه که این مرکز در روزهای اول شروع به فعالیت خود دارای یک‌سری مشکلات از لحاظ آماری و تماس داشت که منجر به ایجاد چالش در ارائه خدمات پلیس به مردم می‌شد، اما خوشبختانه این مشکلات به‌تدریج رفع شد.

۷۱۴ هزار عملیات پلیسی از ابتدای سال جاری تاکنون توسط نیروی انتظامی استان

تقوی ادامه داد: امروز با افزایش ۳۲ درصدی میزان تماس با ۱۱۰ نسبت به سال گذشته داریم. گفتنی است که از ابتدای سال جاری تا امروز بیش از ۸۹۰ هزار تماس با مرکز فوریت‌های پلیس برقرار شده و به‌دنبال آن ۷۱۴ هزار عملیات پلیس انجام شده است. باید توجه داشت که میزان تماس و عملیات‌های پلیس در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایشی ۵۵ درصدی داشته است.

فرمانده نیروی انتظامی استان تصریح کرد: میزان ۱۸ درصد از تماس‌ها با مرکز فوریت‌های پلیس برای دریافت راهنمایی و مشاوره و پرسش و پاسخ بوده است و بخش کوچکی هم تماس مزاحمت تلفنی داشته‌ایم. با تجمیع مراکز ۱۱۰ تعداد ۱۰۰ خط تلفن را برای ارتباط با مردم در نظر گرفتیم و در حال حاضر تعداد ۴۰ خط فعال برای ارتباط با مردم وجود دارد.

کشف ۱۲ تن و ۲۰۰ کیلوگرم مواد مخدر در طول ۵ ماهه گذشته

وی در رابطه با وضعیت کشف مواد مخدر در استان توضیح داد: میزان کشفیات موادمخدر توسط نیروی انتظامی از ابتدای سال تاکنون بیش از ۱۲ تن و ۲۰۰ کیلوگرم بوده است. همچنین موفق شدیم تعداد ۱۷ باند انتقال موادمخدر را کشف و برخورد کنیم. گفتنی است که آمار به دست آمده مؤید این مطلب است که میزان ورود مواد مخدر به استان خراسان رضوی کاهش داشته است.

منعقد کردن توافق‌نامه با استاندار برای نگهداری ۶۵۰۰ معتاد متجاهر

تقوی تشریح کرد: دستگیری مجرمان و میزان برخورد با آن‌ها از سوی نیروی انتظامی افزایش ۱۴ درصدی نسبت به سال گذشته داشته، اگرچه که در کشف مواد مخدر نسبت به زمان مشابه سال گذشته میزانی کاهش داشته است. از سویی دیگر نیروی انتظامی آمادگی لازم را در برخورد با معتادان متجاهر دارد، اگرچه که ظرفیت کمپ‌های نگهداری از معتادان متجاهر در استان تکمیل است، اما گفت‌وگو و همکاری که استاندار با نیروی انتظامی داشته‌اند توافقی برای فراهم‌کردن شرایط لازم برای نگهداری تعداد ۶۵۰۰ تن از معتادان متجاهر صورت گرفته است که به محض اجرایی‌شدن این توافق، اقدام لازم را انجام خواهیم داد.

کاهش ۶ درصد جانباختگان ناشی از تصادفات رانندگی در استان

فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه «تعداد جانباختگان در تصادفات رانندگی کاهشی ۶ درصدی نسبت‌به مدت زمان مشابه در سال گذشته دارد»، خاطرنشان کرد: ما موفقیت‌هایی در سطح تصادفات جاده‌ای و تعداد جانباختگان به‌دست آوردیم و کاهش جانباختگان ناشی از تصادفات را داشته‌ایم. گفتنی است که میزان جانباختگان ناشی از تصادفات درون‌شهری با کاهش ۲۲ درصدی همراه بوده.

تقوی گفت: یکی از مشکلات ما در وقوع تصادفات سرعت موتورسیکلت‌هاست که در این راستا اجرای طرح برخورد با موتورسواران متخلف را در دستور کار خود قرار دادیم. اگرچه که قشر ضعیف بیشترین میزان استفاده از موتور را دارند و نمی‌خواهیم با اقدامات خود آن‌ها را تحت فشار قرار دهیم، اما متأسفانه بیشترین حوادث منجر به فوت و آسیب‌های ناشی از تصادفات به‌دلیل استفاده از موتورسیکلت بوده است. درواقع ما خواستار ایجاد انصباط اجتماعی هستیم و در این زمینه قرار شده تا شهرداری همکاری مناسبی با ما داشته باشد کمک ما بیایند تا نظم‌دهی بهتری را در سطح شهر ایجاد کنیم. از سویی دیگر ظرفیت به کارگیری دوربین‌های ثبت تخلف در سطح شهر را افزایش داده‌ایم تا میزان رویارویی مأموران انتظامی در اعمال مقررات راهنمایی و رانندگی را کاهش دهیم.

راه‌اندازی مجمع خیران امنیت ساز در استان

وی اظهار کرد: در راستای تحقق فرمایش رهبری مبنی بر اینکه مردم برای ایجاد امنیت در جامعه نقشی را ایفا کنند، دستوراتی از وزارت کشور صادر شد و مجمع خیران امنیت در استان شکل گرفته است. گفتنی است که مراحل نهایی تصویب این طرح در وزارت کشور به انجام رسیده. درواقع این مجمع آمادگی ارائه کمک‌هایی به صورت خیرخواهانه به نیروی انتظامی دارد ازجمله اهدای زمین، احداث پاسگاه، تقویت سیستم حمل‌ونقل تا از این طریق کمکی در ایجاد امنیت داشته باشد درواقع به‌طور مستقیم در حوزه امنیت نقشی ندارد و تنها کمک‌های مردمی را سامان‌دهی خواهد کرد.

افزایش ۱۲ درصدی فراخوان تجمعات توسط سایت‌های بیگانه و معاند

تقوی با اشاره به تجمعات و فراخوان‌های تجمع در سطح استان بیان کرد: در رابطه با فراخوان‌ها و تجمعات رویکرد خوبی در استان وجود دارد. درواقع استاندار خواستار این امر است که این وضعیت به بهترین شکل کنترل شود و مردم با وجود فراخوان سایت‌های بیگانه و معاند برای ایجاد تجمع و افزایش ۱۲ درصدی آن‌ها نه گفتند. گفتنی است در زمینه تجمعات نسبت به سال گذشته، تغییر چندانی نداشتیم و شاهد آرامش نسبی در داخل کشور و استان هستیم. درواقع میزان تجمعات استانی با کاهشی ۳۹ درصدی نسبت به سال گذشته روبه‌رو هستیم.

کشف ۳۲۹ قبضه سلاح شکاری و جنگی در ۵ ماه اخیر

فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه «در مجموع میزان سرقت‌های استان، نسبت به سال گذشته افزایش داشته و در مقابل میزان فعالیت همکاران ما نیز در این رابطه در قالب طرح‌ها و اقدامات گسترده ای بیشتر شده است» گفت: از سویی دیگر در رابطه با نزاع‌های رخ داده در استان، همچنان یکی از التهابات ما وقوع نزاع‌های دسته جمعی است و در این زمینه نیازمند کار و فعالیت اخلاقی و فرهنگی هستیم تا ظرفیت تحمل افراد افزایش یابد. از سویی دیگر برخورد قاطع با شرارت در دستور کار پلیس است و در این زمینه از حمایت کامل دستگاه قضا را برخورداریم. نیروی انتظامی سال جاری تعداد ۳۲۹ قبضه سلاح شکاری و جنگی در استان کشف کرده است، همچنین باندهایی که به فروش سلاح غیرمجاز روی آوردند را شناسایی کردیم.

رشد استفاده از سلاح شکاری در درگیری و نزاع‌ها

تقوی توضیح داد: در رابطه با سرقت‌های مسلحانه قطعا حساسیت ویژه‌ای وجود دارد. در مجموع اعداد نشانگر افزایش دو برابری سرقت‌های مسلحانه نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد. از سویی دیگر استفاده از سلاح در نزاع نیز افزایش پیدا کرده و بیشتر سلاح‌های استفاده شده که افزایش شکاری بوده‌اند.

افزایش ۱۱۸ درصدی جرایم یارانه‌ای در استان

وی در رابطه با وقوع جرایم یارانه‌ای تشریح کرد: جرایم یارانه‌ای با افزایش ۱۱۸ درصدی نسبت به سال گذشته روبه‌رو بوده است و در مجموع کشف جرایم مالی، اقتصادی، و جرایم رایانه‌ای بیشتر شده و نیاز است به این بستر جرم، توجه بیشتری شود. گفتنی است که فعالیت پلیس فتا در همه شهرستان‌ها وجود داشته و فعال است. نکته مهم این است که پایگاه‌های آگاهی پلیس فتا و موادمخدر در مشهد به ۶ پایگاه افزایش یافته تا با اشراف کامل به موضوعات بتواتیم پاسخگوی مردم باشیم.

تقوی افزود: از دیگر اقدامات مؤثر نیروی انتظامی، راه‌اندازی گشت رضوی و تعامل مناسب با بسیج است تا آنچه که منجر به اخلال در نظم و امنیت می‌شود را از بین ببریم. این همکاری در کلیه کلانتری‌ها و پاسگاه‌ها با بسیج وجود دارد. از سویی دیگر میزان برخورد نیروی انتظامی با اتباع غیرمجاز افزایش ۲۰ درصدی داشته است.

ارتقای جایگاه سازمانی چهار کلانتری در استان

وی در رابطه با موضوع احداث پاسگاه جدید در استان و مشهد گفت: تنها ایجاد یک پاسگاه در دستور کار نیروی انتظامی وجود دارد که پاسگاه منزل‌آباد است، اما به دلیل عدم مکان‌یابی مناسب همچنان به نتیجه نرسیده است. گفتنی است که در حال حاضر احداث کلانتری جدیدی در دستور کار نداریم، اما از لحاظ جایگاه سازمانی ارتقای چهار کلانتری‌ها را در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

کشف بیش از ۲ هزار مزارع استخراج بیت‌کوین در استان

تقوی گفت: اخیرا بیش از ۲۰۰۰ مزرعه کشت بیت کوین در استان کشف شده است. این مزارع در نیشابور، سبزوار، فریمان، مشهد و… کشف شده است. پیچیدگی کار ما با نومجرمانی است که حتی کوچکند. در ظرف دو سه ماه گذشته ۶ مورد مجرم در این حوزه داشتیم. متخلفان مجازی که به سن قانونی هم نرسیدند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن