اجتماعیاخبار مهماستانی

در همایش اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر با رویکرد نقش زن و ‌خانواده در پیشگیری اولیه از اعتیاد مطرح شد؛ ۱۵۰ گروه اجتماع محور در مشهد مجری پیشگیری از اعتیاد هستند

کد خبر : 16812

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: ۱۵۰ گروه اجتماع محور۹۰۰ هزار ساکن محلات مستعد و پرخطر مشهد را در زمینه اعتیاد به مواد مخدر زیر پوشش برنامه های پیشگیری و توانمندسازی قرار داده اند.

به گزارش صبح مشهد، محمدرحیم نوروزیان روز دوشنبه در همایشی با عنوان ‘اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر با رویکرد نقش زن و ‌خانواده در پیشگیری اولیه از اعتیاد’ افزود: ۳۷ سازمان مردم نهاد در حوزه پیشگیری از اعتیاد در خراسان رضوی فعال بوده و برنامه های پیشگیرانه متنوعی از جمله برگزاری کلاسهای آموزش قبل از ازدواج و مهارتهای زندگی را بر عهده دارند.
وی ادامه داد: بر اساس پژوهشی رسمی در کشور ۴۷ درصد زنان معتاد علت روی آوردن به مواد مخدر را کاهش دردهای جسمانی، ۲۴ درصد کنجکاوی، ۲۰ درصد کسب لذت و‌ ۹ درصد کمبودهای عاطفی عنوان کرده اند.
معاون استاندار خراسان رضوی گفت: کرمان، خراسان رضوی و تهران بیشترین آمار زنان معتاد را در ایران به خود اختصاص داده اند بگونه ای که نیمی از زنان مراجعه کننده به مراکز ترک اعتیاد در این استان ثبت شده اند.
وی همچنین مردان را یکی از عوامل ابتلا زنان به مواد مخدر ذکر و بیان کرد: تبلیغات سوء برای مصرف شیشه در افزایش تحرک، افزایش طروات و شادابی پوست، افزایش تمرکز و بهبود عملکرد جنسی از دیگر عوامل گرایش زنان به مصرف مواد مخدر است.
نوروزیان افزود: بر اساس بررسیهای انجام شده ۸۰ درصد دختران مبتلا به مصرف مواد مخدر پیش از اعتیاد دچار اختلال خلقی و اضطراب خاص بوده اند لذا جا دارد زمینه بروز این نوع اختلالات در جامعه توسط برنامه ریزان و تصمیم گیران بررسی و مها شود.

 ۱۰ درصد معتادان زن هستند
سرپرست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی نیز در این همایش گفت: ۲۷۵ میلیون نفر بین سنین ۱۵ تا ۶۴ سال در جهان معتاد هستند که سهم زنان از این آمار ۳۰ درصد اما در ایران همین نسبت ۱۰ درصد است.
وحید اشرفی افزود: طی ۱۰ سال گذشته جمعیت زنان معتاد در ایران از دو درصد به ۱۰ درصد افزایش یافته که زنگ خطری برای این قشر مهم و تاثیرگذار جامعه به ویژه مادران است.
وی همچنین گفت: مطابق گزارشهای جهانی تولید مواد مخدر در افغانستان سال ۲۰۱۷ میلادی با ۸۶ درصد رشد به ۹ هزار تن تریاک رسیده که با توجه به همسایگی خراسان رضوی این آمار از اهمیت بالایی برخوردار است.
سرپرست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی افزود: آسیبهای مصرف مواد مخدر در زنان بیشتر از مردان است زیرا منجر به انتقال آسیبهای روحی، روانی و ‌جسمی معتاد به سایر اعضا خانواده می شود بنابراین خط قرمز این ستاد پیشگری و مقابله به مصرف مواد مخدر در زنان جامعه است.
وی ادامه داد: اعتیاد در اغلب زنان بواسطه زندگی با یک مرد معتاد بوده است و همچنین در بخش اعتیاد تزریقی بیماریهایی نظیر ابتلا به ویروس ایدز در زنان مبتلا به اعتیاد تزریقی بیشتر است.
اشرفی همچنین به هزینه های مادی و معنوی فراوان مبارزه با مواد مخدر در خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: این استان تاکنون ۴۱۷ شهید در راه مبارزه با مواد مخدر تقدیم کرده است.

سرعت اعتیاد صنعتی در زنان پنج برابر مردان
مدیرکل دفتر امور زنان و ‌خانواده استانداری خراسان رضوی هم در این همایش گفت: زمان شروع اعتیاد زنان تا رسیدن به مصرف مواد مخدر صنعتی در ایران دو سال و این زمان برای مردان ۱۰ سال است.
فرشته سلجوقی افزود: زمان اطلاع والدین از ابتلا فرزندان به مواد مخدر نیز حدود سه سال است و با توجه به سرعت ابتلا زنان به مواد مخدر صنعتی پیشگیری از اعتیاد زنان با مشکل جدی مواجه است.

رشد اعتیاد زنان بی ارتباطی با اشتغال است
مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی نیز به وجود هزار و ۷۰۰ معتاد متجاهر در این استان اشاره و بیان کرد: وقت آن رسیده مسئولان به جای بیان کارهای انجام شده در این حوزه اقدامات انجام نشده را گزارش دهند.
حمیدرضا پوریوسف افزود: همچنانکه میزان طلاق در بانوان شاغل بیشتراز سایر گروهها نیست، اعتیاد زنان شاغل بیشتر از زنان خانه دار ثبت نشده لذا بیان این مطلب که حضور زنان در اجتماع موجب شیوع اعتیاد در میان آنان شده صحیح نیست.
وی ادامه داد: وقتی وجه مادرانه و عاطفی زنان جامعه حفظ نشود آسیبها از جمله اعتیاد در آنان بیشتر می شود. مادر در نظام خانواده نقش هدایتگرانه برای همه اعضا را داشته لذا توجه به نقش مادری و حفظ و حراست از آن در مها آسیبهای اجتماعی مهم است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. باسلام و خدا قوت به شما مدیریت محترم سایت و همکاران عزیزتان
    از بابت اینکه مقالات آموزشی خیلی خوب و با کیفیت تولید می کنید از شما سپاسگزاریم.
    برایتان موفقیت روز افزون از پروردگار یکتا آرزومندم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن