اقتصادی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در اولین نمایشگاه تخصصی گلخانه ، کشت گلخانه ای ، تجهیزات و صنایع وابسته بیان کرد:

 افزایش ۲۵درصدی کشت گلخانه‌ای در خراسان رضوی طی دوسال اخیر

کد خبر : 58807

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: طی دو سال اخیر بالغ بر ۲۵ درصدافزایش توسعه گلخانه‌ها را در خراسان رضوی داشتیم .

به گزارش صبح مشهد به نقل از ستاد خبری اولین نمایشگاه تخصصی گلخانه ، کشت گلخانه ای ، تجهیزات و صنایع وابسته در مشهد “دکتر غلامرضا قنبری” افزود: همچنین امروزه بالغ بر۵۰۰ هکتار گلخانه و ۳۵۵ هزار هکتار دربخش باغبانی در استان خراسان رضوی راه اندازی شده است .

وی یادآور شد: مبنای کار بر آنست که بخشی از محصولات باقی مانده را کم کم به کشت گلخانه ای انتقال دهیم و این در حالیست که امسال برای اولین بار محصولات باغی به شکل گلخانه‌ای را به بازار عرضه کرده ایم که برای تولید کنندگان مان بسیار رضایت بخش بود .
قنبری در ادامه تصریح کرد: در این نمایشگاه بیشترین تاکید بر توسعه هوشمندسازی محصولاتی است که به هوشمندسازی بخش کشاورزی کمک کننده است .زیرا این مبحث می تواند به کاهش هزینه‌های تولید و مدیریت منابع به ویژه آب و نهاده‌ها در بخش کشاورزی کمک کند .

رئیس جهاد کشاورزی خراسان رضوی در خصوص اقدامات ویژه این نمایشگاه اظهار داشت: ازاقدامات ویژه‌ای که در این نمایشگاه صورت گرفته است می توان به نمایش محصولاتی اشاره کرد که امیدواریم با این راهبرد بتوانیم در جهت اعتلای بخش کشاورزی استان خراسان رضوی کمک کنیم تا محصولات با کیفیت بالا و هم قیمت کمتر را برسر سفره مردم داشته باشیم.
وی ادامه داد : امسال فارغ از سال‌های گذشته اقدام به برگزاری نمایشگاه‌های اختصاصی کرده‌ایم زیرا دغدغه‌هایی وجودداشت که در سال‌های گذشته باآن مواجه بودیم .دغدغه هایی چون شرایطی که بتواند محصولات صنایع کشاورزی را به بهره برداران معرفی نماید و رضایت شرکت کننده‌ها نیز جلب شود .زیرا گاهی به دلیل وسعت و تنوع کار این اتفاق نمی افتاد.

قنبری اضافه کرد: خوشبختانه امسال اقدام به برگزاری اختصاصی نمایشگاه‌های کشاورزی در مشهد شد که شرکت کنندگان می بایست ویژگی‌های متمایزی را در نمایشگاه‌های امسال برای عرضه ارائه دهند.

وی ادامه داد: علاوه برتکیه بر فناوری‌های جدید محصولات دانش بنیان لازم به یادآوریست آن چیزی که اهمیت دارد حل مسائل بخش کشاورزی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی اظهار داشت: در استان خراسان رضوی بالغ بردو سال است که ما وارد اجرای طرح الگوی کشت شدیم و یکی از کلیدی‌ترین و محوری‌ترین برنامه‌های ما توسعه گلخانه‌هاست. همچنین محصولات کم آب از اولویت های مان است زیرا با توجه به شرایطی که خشکسالی و بارش های کم دو دهه در استان خراسان با آن مواجه هستیم کشت گلخانه ای فرصت و شرایطی را فراهم می‌کند که ما هم صرفه‌جویی در آب را داشته باشیم و هم به سمت یک کشاورزی اقتصادی گام برداریم‌.

وی تاکید کرد: بطور قطع کشاورزی امروز ما بدون تکیه بر تولید مبتنی بر دانش نمی‌تواند با سایر کشورهای جهان رقابت کند.

قنبری تصریح کرد:.متاسفانه امروز محصولات مان از راندمان خیلی مناسبی برخوردار نیست .علی رغم آن که هزینه‌ها و منابع بسیار زیادی در بخش کشاورزی هزینه می‌شود راندمان تولیدمان در بخش کشاورزی متاسفانه قابل قبول و رضایت بخش نیست .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی اظهار داشت : طی یکی دو ساله اخیر که بحث توسعه کشت‌های گلخانه‌ای و انتقال بخشی محصولات صیفی به گلخانه‌ها برنامه اصلی ما بوده است خوشبختانه درحال حاضر حدود ۵۲۲ هکتار کشت گلخانه ای در خراسان رضوی داریم و برنامه سازمان جهاد کشاورزی است با حمایتی که وزارت جهاد کشاورزی از الگوی در سطح کشور دارددر خصوص تامین اعتبارکشت گلخانه ای در اولویت قرار داشته باشد.

وی خاطر نشان ساخت: ازاین رو بحث حمایت و بازاریابی محصولات گلخانه‌ای نیز در اولویت قراردارد و خوشبختانه ما طی دو سال اخیر درسفرهایی که با کشورهای همسایه داشتیم درکشورهای آسیای میانه و اوراسیا انجام شده به سمت اینکه بتوانیم شرایطی را برای بازارهای برای صادرات محصولات گلخانه‌ای مان ایجاد کنیم، گام هایی برداشته شده است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 3 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن