اقتصادی

گزارشی از آخرین وضعیت توزیع برخی کالاهای اساسی با قیمت تنظیم بازاری در مشهد

عرضه برنج و شکر تنظیم بازاری از هفته آینده

کد خبر : 57826

برنج و شکر با قیمت تنظیم بازار در ۴ شعبه، از فروشگاه های مختلف زنجیره ای موجود نبود. به گفته سرپرست جهاد کشاورزی مشهد این کالاهای تنظیم بازاری تا اوایل هفته آینده وارد مراکز فروش می شوند. قیمت مصوب زولبیا و بامیه نیز هر چند نسبت به سال گذشته افزایش ۳۰ درصدی یافته است اما بعضی واحدهای فروش باز هم بیش از قیمت مصوب کالاهایشان را به مردم عرضه می کنند.

صبح مشهد- همه ساله چند روز مانده به شروع ماه مبارک رمضان مسئولان برنامه هایی را برای کمک به سبد خرید مردم و جلوگیری از سوءاستفاده برخی افراد سودجو برای استفاده از دغدغه مردم به منظور تهیه نیازهای مربوط به ماه مبارک رمضان در نظر می گیرند از جمله اعلام قیمت مشخص برای اقلامی که به صورت ویژه در این ماه استفاده بیشتری دارد مانند خرما، زولبیا و بامیه، نبات و … در کنار آن سعی می شود با عرضه کالاهای اساسی با قیمت تنظیم بازار از به وجود آمدن شیب روبه بالای قیمت ها جلوگیری کنند. در نیمه دوم اسفند نیز شاهد اعلام این موارد در مشهد بوده ایم.

سرپرست جهاد کشاورزی مشهد در مصاحبه ای گفته بود: شهروندان می توانند شکر را در فروشگاه های شهر ما و بعضی فروشگاه های زنجیره ای که خود داوطلب شده اند با قیمت هر کیلو ۲۸ هزار تومان تهیه کنند و کیسه ۱۰ کیلویی برنج هندی با ۳۵۰ هزار تومان و کیسه ۱۰ کیلویی برنج پاکستانی با قیمت ۳۸۰ هزار تومان فروخته خواهد شد.

همچنین، طی دو روز گذشته اعلام شد؛ زولبیا و بامیه به ترتیب در واحدهای ممتاز هر کیلوگرم ۱۶۰ هزار تومان، برای واحدهای درجه یک ۱۲۰ هزار تومان و برای واحدهای درجه دو ۹۰ هزار تومان تعیین شده که به گفته مدیر بازرسی و نظارت اصناف استان نسبت به سال گذشته افزایش ۳۰ درصدی داشته است.

یک روز قبل از آغاز ماه مبارک رمضان از چند شعبه فروشگاه های زنجیره ای شهرما، افق کوروش و رفاه بازدید داشتم. اما برنج و شکر را با هیچ کدام از قیمت های مطرح شده نیافتم.

 برنج و شکر تنظیم بازاری نداریم

وارد یکی از شعبه های فروشگاه زنجیره ای افق کوروش می شوم. روی بسیاری از کالاها تخفیف های بین ۵ تا ۲۰ درصدی به مناسبت ماه رمضان نصب شده است. گشتی در فروشگاه می زنم و بعد از متصدی فروش می پرسم آیا برنج و شکر با قیمت تنظیم بازار دارد؟ فروشنده می گوید بله و من را به سمت کیسه های چیده شده روی هم هدایت می کند و ادامه می دهد: این ها برنج های ایرانی است که با قیمت تنظیم بازار فروخته می شود و با معرفی دو برند مختلف قیمت هر کیسه ۱۰ کیلویی را ۴۸۹ و ۵۰۴ هزار تومان اعلام می کند. سراغ برنج های هندی و پاکستانی را گرفتم که فروشنده گفت: برنج تنظیم بازار پاکستان نداریم ولی برنج هندی تنظیم بازار هر کیسه ۱۰ کیلویی ۴۸۰ هزار تومان است. درباره شکر هم جواب داد: شکر ۳۳هزار و ۶۵۰ تومان بوده که الان ۳۰ هزار تومان قیمت خورده است

. متوجه شدم آن چه فروشندگان با عنوان تنظیم بازار می گویند منظورشان تخفیف هایی است که خود فروشگاه اعمال کرده است. در یکی از شعب فروشگاه های زنجیره ای رفاه نیز همین سوال را کردم که یکی از فروشندگان به صراحت گفت: برنج و شکر تنظیم بازار نداریم. به شعبه ای از شهرما نیز رفتم و آن جا هم خبری نبود.

 زولبیا و بامیه ۱۷۵ هزار تومانی

به چند شیرینی فروشی نیز مراجعه کردم، در یکی از موارد زولبیا و بامیه کیلویی ۱۷۵ هزار تومان به فروش می رسید علاوه بر آن، با وجود آن که شیرینی فروشی نرخ نامه مصوب قیمت شیرینی ها را روی پیشخوان نصب کرده بود، تعدادی از شیرینی ها نیز قیمت های متفاوتی داشتند و در ورقه ای به صورت دستی نوشته شده بودند.

افزایش ۳۰ درصدی قیمت مصوب زولبیا و بامیه نسبت به سال گذشته

مدیر بازرسی و نظارت بر اصناف مشهد در توضیح قیمت زولبیا و بامیه گفت: قیمت های مصوب اعلام شدۀ این اقلام نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ درصد افزایش داشته است. از طرفی چون نرخ ها به تازگی اعلام و به اتحادیه ها فرستاده شده، ممکن است چند روزی تا اعمال قیمت ها زمان ببرد به همین دلیل شاهد فروش زولبیا و بامیه با قیمتی بالاتر از نرخ مصوب در بعضی واحدهای فروش بوده اید. بازرسی های ما نیز طی یکی دو روز آینده در این مورد آغاز می شود و بعد از این اگر شیرینی فروشی بالاتر از قیمت های اعلام شده فروش داشته باشد، تخلف کرده و جریمه می شود.

 روند کند توزیع شکر برای تولیدکننده

دلیل افزایش ۳۰ درصدی قیمت مصوب زولبیا و بامیه نسبت به سال گذشته در کلام رئیس خانه صمت استان قابل مشاهده است، در مصاحبه ای که پیش از ماه مبارک رمضان با او داشتم، ابراهیمی گفت: چند ماه است در تأمین شکر کارخانجات دچار یک کلاف سردرگم هستیم. سهمیه اعلام می کنند و ابطال می شود. طی روزهای گذشته قیمت شکر ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش داشته است.

وی اضافه کرد: با وجود آن که در آستانه ماه رمضان و سال نو هستیم و طبیعتا بعضی صنایع میزان شکر بیشتری احتیاج دارند اما روند توزیع و تخصیص شکر بسیار کند، معیوب و ناکارآمد است.

برنج و شکر تنظیم بازاری اوایل هفته آینده به بازار می رسد

در ادامه قارزی، سرپرست جهاد کشاورزی مشهد در توضیح روند توزیع شکر و برنج تنظیم بازاری گفت: سهمیه ای از استان به ما اعلام می شود، بعد از تصمیم گیری کمیسیون تنظیم بازار شهرستان، مباشران معرفی شده حواله را دریافت می کنند و با مراجعه به اداره غله کالا را تحویل می گیرند. چند روزی است این روند آغاز شده و برنج و شکر تنظیم بازاری تا اوایل هفته آینده به بازار می رسد.

مدیر بازرسی و نظارت بر اصناف استان درباره شکر و برنج تنظیم بازاری اظهار کرد: شکر و برنج تنظیم بازار تنها در فروشگاه های شهرما، تعاونی ها و بعضی فروشگاه های سطح شهر توزیع می شود. البته فروشگاه شهرما مصوبه تنظیم بازار دارد و زیر نظر ما نیست. به نبود این اقلام در بازار اشاره کردم که صیادی نیز گفت: فرایند دریافت حواله تا تحویل، زمان بر است.

منبع: روزنامه خراسان رضوی

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + 9 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن