شهری

معاون صنایع ماشین آلات و تجهیزات وزارت صمت در بازدید از نمایشگاه یراق آلات و ماشین آلات تولید مبلمان مشهد خبرداد:

 عزم دولت برای نوسازی ماشین آلات و دستگاه فرسوده تولیدی کشور 

کد خبر : 55084

معاون صنایع ماشین آلات و تجهیزات وزارت صمت گفت:یکی از مشکلات حال حاضر حوزه های مختلف تولیدی درکشور ،موضوع فرسودگی دستگاه ها و ماشین آلات است که علاوه بر افزایش مصرف انرژی ،هزینه های تمام شده راهم افزایش می دهد که ضرورت داردتدابیر ویژه‌ای دراین خصوص اندیشیده شودوخوشبختانه دولت برنامه ویژه ای دراین خصوص دارد.

به گزارش صبح مشهد به نقل از ستاد خبری پنجمین نمایشگاه تخصصی یراق آلات وماشین آلات صنعت چوب ومبلمان و صنایع وابسته مشهد ،سیدمحمد موسوی درحاشیه بازدید از این نمایشگاه درمحل نمایشگاه بین المللی مشهد افزود: شرکت‌های زیادی هستند که شاید در گذشته تجهیزات شان را وارد می‌کرده‌اند اما امروز خودشان از توانمندی مهندسین خوب و ایرانی استفاده کرده‌اند و ساخت ماشین آلات را در داخل انجام داده اندکه لازم است حمایت بیشتری از تولیدات داخلی صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد : با توجه به اینکه از آغاز به کار این نمایشگاه پنج سال می‌گذرد، خوشبختانه این نمایشگاه به یک بلوغ بسیار خوبی رسیده است .

معاون صنایع ماشین آلات و تجهیزات وزارت صنعت ، معدن و تجارت یادآور شد: برخی از آن ها شرکت‌های دانش بنیانی هستند که امروز توانایی صادرات را دارند. به اعتقاد من در حوزه رتبه‌بندی این شرکت‌ها باید به سمت دو موضوع اساسی برویم.

موسوی خاطر نشان ساخت: ابتدا در بحث کاهش مصرف انرژی به سمت صرفه‌جویی انرژی باید برویم و دومین جشنواره.موضوع بحث صادرات محصولات این شرکت‌ها می‌باشد و من امیدوارم در سال آینده در کنار بسیاری از این تولید کنندگان خوب و دانش بنیان ایرانی تابلویی باشد که میزان صادرات محصولات خودشان را اعلام نمایند.

وی با اشاره به این نکته که می‌دانیم خراسان رضوی و مشهد موقعیت ویژه‌ای را درمنطقه دارد، بیان داشت: نزدیکی خراسان رضوی و مشهد به مرزهای دو کشور همسایه و همچنین دسترسی به سایر کشورها مزیتی است که می‌تواند موقعیت خودش را تسهیل کند و به نظر من می‌تواند یک قطب صادراتی خوب در این حوزه باشد.

۱۵هزارازماشین آلات بخش معدن کشور نیاز به بازسازی دارد

معاون صنایع ماشین آلات و تجهیزات وزارت صمت با اشاره به فرسودگی بخش قابل توجهی از دستگاه ها و ماشین آلات تولیدی حوزه‌های مختلف درکشور،تصریح کرد: در حوزه ماشین آلات و تجهیزات، گستره‌ای را در کشور داریم که وزارت صنعت آن را به پنج بخش ، تقسیم کرده است .در حوزه ماشین آلات راهسازی و معدنی ما توانمندی‌های خوبی را در کشور داریم که در واقع نیاز به نوسازی در این حوزه بود که بالغ بر ۱۵ هزار ماشین آلات معدنی برآورد شده که نیاز به نوسازی دارد.

وی تاکید کرد: در سال گذشته خوشبختانه از توان تولید داخل توانستیم بارشد صد درصدی درتولید به سه هزار و ۵۰۰عددبرسیم. البته در بخش‌هایی که تولید داخلی نداریم امر واردات را با ورود ماشین آلات نو و مستعمل تسهیل کردیم .

بازارسه میلیارد دلاری در حوزه ماشین آلات و تجهیزات پزشکی کشور

موسوی توضیح داد: درحوزه ماشین آلات و تجهیزات پزشکی نیز بازار سه میلیارد دلاری را در کشور داریم که قریب به یک و نیم میلیارد دلارش را شرکت‌های توانمند دانش بنیان ایرانی کار می‌کنند که باعث افتخار است .

وی اظهار داشت: امروز در سفری که به استان خراسان رضوی داشتم ازچند واحد دانش بنیان خوب بازدید کردم که تعدادی در خصوص واحدهای تجهیزات پزشکی و بخشی در بحث ماشین آلات راهسازی و تعدادی نیز در قسمت ماشین آلات کشاورزی بودندکه خوشبختانه در این حوزه‌ها ما می‌توانیم درآینده پیش‌بینی کنیم که مشهد و خراسان رضوی که همیشه درخشان و گل سرسبد هستند در این حوزه‌ها نیز بتواند پرچمدار و پیش قراول باشند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 − 3 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن