زندگی

از وقتی دکتر شدم، شوهرم را در حد خودم نمی‌بینم !

کد خبر : 49281

تقریبا یک سال پیش موفق شدم از دکترای خودم دفاع کنم و مدرکم را بگیرم. مشکلم این است که شوهرم دیپلم دارد و کیفیت تصمیم‌هایی که برای زندگی‌مان می‌گیرد، پایین است. مثل همه زن‌ها دوست دارم بتوانم به شوهر به عنوان یک تکیه‌گاه در زندگی‌مشترک، اعتماد کنم اما او را در حد خودم نمی‌بینم. چه کنم؟

نویسنده : مهسا جعفری‌نسب| ‌ کارشناس‌ارشد روان‌شناسی‌بالینی

صبح مشهد- مخاطب گرامی، تفاوت بین زوج‌ها و بین انسان‌ها به نوع دیدگاه‌‌شان از زندگی و مسائل پیرامون‌شان باز می‌‌گردد و این موضوع باعث می‌شود بین انسان‌ها، اختلاف‌نظرهای بسیاری پیش آید. به ویژه اگر این مسائل موجبات صحبت‌کردن آن‌ها درباره مشکل را فراهم نکند و آن‌ها از دیدگاه‌های همدیگر باخبر نباشند. به نظر می‌رسد که مشکل شما، دقیقا توجه نداشتن به همین موضوع است که در ادامه بیشتر درباره آن خواهم گفت.

چه کسی گفته که تصمیم‌های شما بهتر است؟
بیشتر ما انسان‌ها برای خود چارچوب‌های ذهنی را ایجاد می‌کنیم که سعی داریم دیگران هم این چارچوب‌ها را خود به خود بشناسند و با این چارچوب‌های ذهنی ما همراه شوند و از آن تبعیت کنند چراکه از نظر ما این‌ها درست است و دیگران در حال اشتباه کردن هستند. بنابراین به آن‌ها حق نمی‌دهیم تا درباره عقاید و چارچوب‌های ذهنی خودشان با ما صحبت کنند! حالا سوال این است که این منطقی بودن را چه کسی تعیین کرده است؟ آیا شما می‌دانید که نظر شما واقعا منطقی است یا این فقط همان چارچوب شخصی شماست که می‌گوید نظر و حرف‌تان همیشه درست است؟

خودتان را این قدر بالاتر نبینید
موضوع بعدی طبقه‌بندی کردن همسر در ابعاد مختلف است که باعث می‌شود در ذهن فرد خطاهایی را ایجاد کند که به صورت ناخواسته و بدون فکر درباره نظرات طرف مقابل به او «نه» بگوییم یا او را رد کنیم و بگوییم در حد ما نیست یا ایده خوبی نمی‌دهد. این‌که من از او مدرک بالاتری دارم و او را در این حد نمی‌بینم، در ذهن شما این نکته را تداعی می‌کند که هر جور حساب کنم، من از او بالاترم و مسلما خیلی بیشتر از او می‌فهمم و او این چیزها را یاد ندارد، در حالی‌که هر فردی علاوه بر سطح سواد دارای تجارب شخصی است که در طول زندگی و معاشرت با انسان‌ها کسب کرده است و از آن‌ها طی مراحل مختلف زندگی استفاده می‌کند. بنابراین او هم مسلما دلایل خاص خودش را برای نظراتش دارد و از نظر خودش، منطقی خواهد بود.

احتمالا شما سلطه‌گر نیستید؟
در آخر این نکته را اضافه کنم که شخصیت انسان‌ها در این قضیه خیلی مهم است. هرچند باید حتما به یک مشاور برای حل مشکل‌تان مراجعه کنید اما ارزیابی من با همین اطلاعات اندک با توجه به متن پیامک‌تان درباره شما این است که آدمی سلطه‌گر یا سلطه‌طلب هستید و این موضوع باعث می‌شود خواسته یا ناخواسته طرف مقابل‌تان را نبینید و با این‌که نظرش درست است، او را تایید نکنید و به دنبال بهانه‌ای برای سرکوبش باشید. با این حال از شما می‌خواهم به یک مشاور متخصص مراجعه کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + 9 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن