زندگی

دلایل و علائم فلج خواب یا بختک چیست و چگونه باید آن را درمان کرد

کد خبر : 27827

اگر شما هم دچار بختک یا همان فلج خواب می‌شوید باید بدانید این مشکل قابل درمان است البته ابتدا باید دلیل آن را از میان علت‌هایی که در این مطلب توضیح داده شده است پیدا کنید.
صبح مشهد– چیزی که همه ما به عنوان بختک می‌شناسیم از نظر علمی فلج خواب نام دارد و نوعی اختلال خواب است که علل متفاوتی دارد و البته قابل درمان است.

دلایل بختک چیست
یک روان درمانگر با بیان اینکه پدیده فلج در خواب می تواند کاملا ارثی باشد و با این حال امکان رخ دادن آن برای هر کسی وجود دارد،‌ افزود: فاکتورهایی نظیر بیخوابی، برهم خوردن ساعات خواب در نتیجه سفر به مناطق دور دست و تغییر ساعات کاری احتمال تجربه این امر را در افراد افزایش می دهد.

سمیرا یزدانی نژاد به ایسنا گفت: احتمال آنکه فردی در طول زندگی فلج خواب را تجربه کرده باشد ۲۵ تا ۵۰ درصد است و در این حالت فرد به اشکال مختلف در انجام حرکات ارادی ناتوان به نظر می آید. برای نمونه ناتوانی در صحبت کردن، حرکت دادن بدن، دست و پا و یا عدم توانایی در گشودن پلک،‌ از علایم گرفتار شدن به پدیده اختلال خواب است.

وی با بیان اینکه حالت فلج در خواب ممکن است چند ثانیه حتی تا چند دقیقه بطول بیانجامد،‌ افزود:‌ این پدیده به عواملی نظیر تنش، آشوب های درونی و حمله در خواب مرتبط است و در جریان آن افراد توانایی خود برای تنظیم چرخه های خواب را از دست می دهند و به صورت تصادفی و غیرمنتظره به خواب می روند.

عواملی که فلج خواب را تشدید می‌کند
یزدانی نژاد گفت:‌ این وضعیت ممکن است حین به خواب رفتن یا پس از بیدار شدن از خواب اتفاق افتد و از این رو علائمی از جمله استرس، اضطراب و افسردگی می تواند باعث بروز این اختلال شود. با این وجود نمی توان بطور دقیق چنین فاکتورهایی را تحت کنترل درآورد.

علائم فلج خواب چیست
این روانپزشک افزود: فلج خواب می تواند یکی از علائم چهارگانه اختلال خواب آلودگی شدید روزانه توام با توهمات خواب همراه باشد. گاهی وجود توهمات شنیداری، دیداری، لامسه، احساس خفگی و سنگینی روی قفسه سینه و ترس، مسئول ایجاد این تجربه وحشتناک در بیمار است که مورد حمله قرار است.

وی اظهارداشت: خواب نامنظم و محرومیت از خواب، افزایش استرس و اضطراب، کار شیفتی، تغییرات ناگهانی در سبک یا محیط زندگی، مصرف قرص های خواب آور و آنتی هیستامین ها می تواند احتمال بروز آن را بیشتر کند.

فلج خواب چگونه درمان می‌شود
این روان درمانگر افزود: بهداشت خواب و خواب کافی، تلاش در جهت کنترل اضطراب و پرهیز از مصرف خودسرانه داروهای خواب آور در این میان بسیار حائز اهمیت است. اگر فرد حرکات سریع چشمی انجام دهد و به دنبال آن پلک ها و سر خود و یا انگشتان دست و پایش را تکان دهد و یا فرد دیگری او را صدا زند یا بدنش را لمس کند، حمله خاتمه می یابد.

وی گفت: جلوگیری از خوابیدن به پشت تا حدودی از بروز فلج در خواب جلوگیری خواهد کرد. تحقیقات نشان داده که احتمال بروز این پدیده در افرادی که به صورت تاق باز می خوابند سه تا چهار برابر بیشتر از سایرین است.

یزدانی نژاد تصریح کرد: اگر فرد درگیر با فلج خواب از خواب بیدار شد و متوجه شد که نمی تواند حرکت کند، کل انرژی خود را بر روی تکان دادن انگشتان پا قرار دهد. زمانی که یکی از ماهیچه های خود را حرکت داد بلافاصله فلج خواب از بین می رود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن