اجتماعی

تشریح برنامه‌های پیشگیری از آسیبهای اجتماعی بهزیستی کشور در گفتگو با معاون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی این نهاد

کد خبر : 47856

ذکایی‌فر: سند صیانت از کودکان در فضای مجازی به تصویب شورای عالی فضای مجازی رسیده است و در حال حاضر کارگروه های اجرایی با محوریت مرکز ملی فضای مجازی با دستگاه ها جهت اجرایی شدن بندهای سند در حال شکل گیری است.

به گفته معاون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی، نتایج برنامه‌ی رصد آسیب‌های اجتماعی در سطح استان‌ها در سال ۱۴۰۰ ضرورت اجرای برنامه‌های خودمراقبتی زنان و دختران در ۱۴ استان را در اولویت قرار داد لیکن به دلیل اهمیت جایگاه خودمراقبتی بعنوان یکی از ابزارهای مصون سازی در برابر آسیبهای اجتماعی در سالجاری کلیه استانها مجری برنامه خواهند بود.

وی گفت: یکی از این استان‌ها خراسان رضوی است که اجرای برنامه‌های خودمراقبتی از ابتدای سال جاری در این استان‌ آغاز شده است.

وی تأکید کرد: برنامه‌ی رصد آسیب‌های اجتماعی با هدف اولویت‌بندی برنامه‌های مداخله در آسیب‌ها انجام می‌شود به این صورت که داده‌های سامانه رصد به ما نشان می‌دهد که وضعیت آسیب‌های اجتماعی در استان‌های مختلف به چه ترتیب است و ما بر اساس وضعیت موجود، برنامه‌های پیشگیرانه و مداخله‌ای در سطح یک و دو را در این استان‌ها طراحی و اجرا می‌کنیم.

برنامه‌های استانی متناسب با وضعیت زیست بوم اجتماعی منطقه تدوین می‌شود

وی خاطر نشان کرد: علاوه بر صحت و دقت داده‌ها، طراحی و تدوین برنامه‌های متناسب با وضعیت موجود، یکی از فاکتورهای موفقیت در کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌باشد.

ذکایی‌فر تقویت مشارکت اجتماعی، اجرای برنامه‌های اجتماع‌محور و توانمندسازی گروه‌های هدف توسط گروه‌های داوطلب را از جمله سرفصل‌های اجرایی برنامه‌های کاهش آسیب های اجتماعی عنوان کرد.

معاون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه برنامه‌های کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در هر استان مطابق فرهنگ و بوم آن استان تدوین می‌شود گفت: الگوهای هر منطقه از نظر فرهنگی، تنوع آسیب‌ها، شدت و عمق آسیب متفاوت است و از سویی، برنامه‌های پیشگیری در هر استان باید متناسب با ساختار بومی و فرهنگی آن منطقه باشد.

ذکایی‌فر بر سیاست جدید این سازمان در خصوص برنامه‌های پیشگیری با مضمون پیشنهاد طرح‌های منطقه‌ای از سوی ادارات کل استانی و تأمین اعتبار آن از سوی ستاد سازمان تأکید کرد.

طرح مشارکت اجتماعی زنان، دختران و دانش‌آموزان در پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی، طرح‌هایی بود که معاون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی در این گفتگو به عنوان برنامه‌هایی با ۴ سال سابقه اجرا از آنها یاد کرد.

وی داوطلبان برنامه مشارکت اجتماعی در سال ۱۴۰۰ را ۱۰۰۰ گروه ۱۵ تا ۲۵ نفره ذکر کرد و گفت: ۵۰۰ تسهیلگر در این طرح با بهزیستی همکاری کردند و ارزشیابی که توسط بخش‌های تخصصی صورت گرفت نشان داد که اثربخشی آن بویژه در مناطق کم‌برخوردار بسیار زیاد بوده است.

وی همچنین خاطر نشان ساخت: اگر نوجوانان و جوانان و همچنین بانوان داوطلب بخواهند دوره‌های آموزشی مرتبط با مباحث سلامت فردی، خانوادگی و اجتماعی را بگذرانند هزینه‌های زیادی دارد در حالی که بهزیستی این دوره‌های ۱۰ جلسه‌ای را کاملا رایگان برگزار می‌کند و آنها را در جهت حمایت‌گیری از جوامع محلی و اجرای پروژه‌های متناسب با بوم منطقه، توانمند می‌سازد.

به گفته ذکایی‌فر سال گذشته ۷۰۰ میلیون تومان سهم‌آورده گروه‌های مشارکت اجتماعی نوجوانان در بخش غیر دولتی بوده و به عبارت دیگر نوجوانان داوطلب توانسته‌اند این مبالغ را از بخش های مختلف حمایت‌گیری کنند و در راستای پروژه های رشد و توسعه محلات استفاده نمایند.

وی تأکید کرد: دوره‌های آموزشی علاوه بر توانمندسازی، عوامل محافظ همچون خودباوری، تاب‌آوری و عزت‌نفس را در آنان بالا می‌برد تا در مقابل آسیب‌های احتمالی مصون بمانند.

وی اظهار امیدواری کرد که سایر سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی با دیدن نتایج این طرح‌ها در کنار بهزیستی قرار گیرند و ظرفیت‌های خودشان را در این طرح مشارکت دهند.

سامانه رصد بهزیستی پیشینه ده ساله دارد

معاون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی همچنین به سامانه رصد آسیب‌ها با مدیریت بهزیستی اشاره کرد و گفت: پیشینه‌ی این سامانه به حدود ده سال پیش برمی‌گردد که در طی این سال‌ها، مطالعات مفصلی در این زمینه توسط گروه‌های تخصصی و علمی به عنوان مشاوران برنامه انجام شده و حاصل این پیمایش ها تهیه اطلس آسیبهای اجتماعی در کشور می باشد.

ذکایی‌فر اظهار امیدواری کرد که این سامانه که به صورت سالانه، آسیب‌های استان‌ها را پیمایش و طبقه‌بندی می‌کند مورد توجه سایر دستگاه‌ها قرار گیرد و در کنار ظرفیت وزارت کشور بتواند به صورت سیستماتیک، موضوع آسیب‌ها را بررسی و برنامه‌های مؤثر، دقیق و کارآمد برای کاهش آنها ارائه دهد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + هفت =

دکمه بازگشت به بالا
بستن