اسلاید شواقتصادی

پیش‌بینی برداشت ۱۲۰ هزار تن گوجه‌فرنگی در مشهد

کد خبر : 42124

مدیر جهاد کشاورزی مشهد با اشاره به آغاز برداشت محصول گوجه‌فرنگی از کشتزارهای این شهرستان، پیش‌بینی کرد که امسال ۱۲۰ هزار تن محصول توسط کشاورزان برداشت شود.

به گزارش صبح مشهد، سعید خوش‌قامت روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برداشت گوجه فرنگی از سطح ۳ هزار هکتار کشتزار این محصول در مشهد آغاز شده است که بر اساس شرایط آب و هوایی کار برداشت تا پایان شهریورماه ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: کاشت گوجه فرنگی به دلیل دوره تولید کوتاه، مزایای زیاد، ارزش اقتصادی و کاشت نسبتا راحت مورد اقبال بسیاری از کشاورزان است و امسال مهم‌ترین گونه های کشت شده گوجه در مشهد را کاکی، نوید، موبیل و ارقام هیبرید تشکیل می دهند.

مدیر جهاد کشاورزی مشهد اظهار کرد: معیارهای انتخاب ارقام توسط کشاورزان برای کشت بر اساس ویژگی‌هایی مانند نوع محصول، شکل گیاه، مقاومت در برابر آفات و بیماری‌ها و همچنین عوامل مرتبط با آب و هوا، طول دوره رسیدن و مدیریت کشاورزی است.

وی افزود: کشاورزان باید گونه‌هایی را انتخاب کنند که در شرایط محلی بهترین عملکرد را داشته باشند.

خوش‌قامت میانگین عملکرد محصول گوجه فرنگی در مشهد را ۳۵ تن در هکتار اعلام کرد و گفت: شهرستان مشهد یکی از قطب‌ها تولید گوجه فرنگی در خراسان رضوی محسوب می‌شود.

وی اظهار کرد: محصول تولیدی مشهد علاوه بر تامین نیاز تازه خوری داخل استان به سایر استان‌ها ارسال می‌شود و محصول فرآوری شده آن نیز به دیگر کشورها صادر می‌شود.

وی بیان کرد: در فصل کاشت، داشت و برداشت گوجه فرنگی در مشهد، زمینه اشتغال برای سه هزار نفر به صورت مستقیم و چندین برابر این شمار به صورت غیرمستقیم فراهم می‌شود.

شهرستان مشهد ۹۲ هزار هکتار عرصه زراعی و باغی دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن