اسلاید شواقتصادی

چطور از شرکت برق خسارت بگیریم؟

کد خبر : 40784

‌این روزها که کشور درگیر خاموشی‌هاست، یک سوال جدی این است که در صورتی که از این خاموشی‌ها خسارتی دیدیم، می‌توانیم آن را از اداره برق مطالبه کنیم؟

اداره برق این موضوع را پیش‌بینی کرده و حتی خود را در برابر خسارات احتمالی بیمه هم کرده است. البته پول بیمه از من و شما گرفته می‌شود و روی قبض برق می‌آید که این مبلغ برای مشترکان خانگی در شهر ۱۰۰ و روستاها ۵۰ تومان است. مشترکان تجاری هم در شهر هزار و در روستاها ۵۰۰ تومان است.

صبح مشهد– در ادامه هم از چگونگی دریافت خسارت برای تان نوشته ایم.

نکاتی که باید قبل از گرفتن خسارت بدانید
برای این که بدانید آیا خسارت قطعی یا نوسان برق به شما تعلق می گیرد یا نه بد نیست در ابتدا نکات زیر را بخوانید.

نکته نخست به‌طور طبیعی، استفاده ‌کنندگان غیرمجاز از برق نمی توانند خسارت دریافت کنند. ضمنا اداره برق می‌گوید خسارتی برای لامپ، تبلت، گوشی، موبایل، شارژر، قطعات کامپیوتری و مواردی از این قبیل نمی‌دهد، چرا که شامل تجهیزات خانگی نیستند.

نکته دوم این که برای سال ۱۳۹۹ خسارت لوازم ۲۵ میلیون تومان و انفجار و آتش‌سوزی حدود ۹۵ میلیون تومان و غرامت فوت و غرامت نقص عضو مطابق قوانین کشوری (یعنی مطابق دیه) بوده است.

نکته سوم این است که مقصر حادثه نباید خود مشترک باشد. مثلا اگر سیم‌کشی ایراد داشته باشد یا کنتور را دستکاری کرده باشند یا… .

نکته چهارم. حتی در صورتی‌که شرکت برق طبق ساعاتی که اعلام کرده، خاموشی را لحاظ کند، می‌بایست خساراتی را که ناشی از قطع یا نوسان برق باشد ، پرداخت کند.

نحوه دریافت خسارت
خب در صورتی که شرایط بالا را خوانده اید و می دانید که می توانید از اداره برق خسارت بگیرید باید به آدرس bime.tavanir.org.ir بروید و در آن جا خسارت را ثبت ‌کنید. برای این که کارتان راحت باشد در این جا گفته‌ایم که برای هر حادثه چه مدرکی لازم دارید با این امید که هیچ‌وقت به آن نیازی پیدا نکنید.

۱- مدارک عمومی: تصویر آخرین قبض پرداختی مشترک یا تصویر صورت‌حساب پیامکی آخرین قبض، تصویر کپی کارت ملی مشترک، تصویر اجاره‌نامه یا سند مالکیت محل خسارت.

۲- خسارت واردشده به تجهیزات به استثنای مشترکین تجاری: فاکتور فروشگاه یا تعمیرگاه مجاز (با مهر و امضا)

۳- خسارت آتش‌سوزی: تصویر محل حادثه (۲عدد)، تصویر گزارش آتش‌نشانی، تصویر گزارش کلانتری

۴- خسارت ناشی از انفجار: تصویر گزارش آتش‌نشانی یا مقامات ذی صلاح، تصویر گزارش کارشناس خسارت، تصویر فهرست موارد آسیب‌دیده، تصویر فاکتور تعمیرات، دو تصویر از محل حادثه

۵- خسارت هزینه پزشکی: تصویر صورت‌حساب بیمارستان، تصویر مدارک پزشکی و پرونده‌های بیمارستانی، تصویر گزارش مقامات ذی صلاح.

۶- خسارت نقص عضو: تصویر گزارش نیروی انتظامی یا بازرسان قانونی و سازمان آتش‌نشانی، تصویر کپی شناسنامه و کارت ملی مصدوم، تصویر گزارش اولین مرجع درمانی و پزشک معالج، تصویر صورت‌حساب و پرونده کامل پزشکی مصدوم در زمان بستری، تصویر گواهی پزشک معالج مبنی بر اتمام درمان، تصویر عکس رادیولوژی پس از حادثه

۷- حادثه منجر به فوت: تصویر تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی ابطال شده، تصویر کپی برابر اصل معاینه جسد، تصویر کپی برابر اصل گزارش پزشک قانونی، تصویر کپی برابر اصل گواهی فوت، تصویر گواهی انحصار وراثت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − 7 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن