زندگی

۲ برابر شدن بیماری قلبی در خانواده افراد سیگاری

کد خبر : 40751

دود سیگار از هر نوعی که باشد بر سلامت تک تک اعضای خانواده تاثیر می گذارد به همین دلیل سیگار نکشیدن از ترک آن به مراتب بهتر است.

صبح مشهد– توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت با توجه به تهدید بیماری کرونا بر سلامت ریه‌ها بیشتر از گذشته اهمیت پیدا کرده است. ممنوعیت استعمال دخانیات به منظور محافظت از زنان باردار و کودکان در برابر مواجهه با دود دست دوم و سوم از اهمیت بسیاری برخوردار است. دود دست اول از سیگار و قلیان وارد دهان و ریه فرد سیگاری می‌شود. دود دست دوم از سیگار و قلیان و بازدم فرد سیگاری در فضا پخش و وارد ریه افراد غیر سیگاری می‌شود و دود دست سوم ذرات و سمومی است که از کشیدن سیگار و قلیان روی اشیا، لباس و موی فرد می نشیند و به صورت آلاینده وارد بدن فرد دیگر می‌شود. در ادامه به نکاتی درباره مضرات سیگار در بروز بیماری‌ها و تاثیر دود دست دوم در سلامت افراد غیرسیگاری می پردازیم:

تاثیر نیکوتین بر مغز
بیشترین تأثیر نیکوتین از هر نوع دودی در بخش‌های عمیق و قدیمی‌تر مغز است یعنی بخش‌هایی که تغییر در گیرنده‌های ساختاری آن در کل سیستم عصبی پخش می‌شود. براین‌اساس، کودکان و نوجوانانی که دخانیات مصرف می‌کنند، افسرده‌تر و سرکش‌ترند
همدلی کمتری با دیگران دارند و بیشتر خطر می‌کنند.
قرار گرفتن جنین در معرض دود دست دوم
قرار گرفتن جنین در معرض دود دخانیات مادر یا دود دست دوم با مشکلاتی مانند دو برابر شدن خطر مرگ ناگهانی نوزاد و نقایص مادرزادی مرتبط است.
آثار بر مادر
زایمان زودرس
سقط جنین
آثار بر جنین
کم وزنی
اختلال در رشد
سندروم مرگ ناگهانی نوزاد
تشنج
کاهش ضریب هوشی
اختلالات رفتاری
آثار دود دست دوم بر کودکان
آسم
عفونت گوش میانی
عفونت ریه
افزایش احتمال سیگاری شدن در نوجوانی
بیماری‌های جدی مانند سرطان
دود دست دوم و مرگ
دود دست دوم سالیانه حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر را به کام مرگ می‌کشاند. چنان چه گفته می‌شود کودکانی که با افراد سیگاری زندگی می‌کنند در معرض خطر بیشتر ابتلا به بیماری ریوی و مرگ زودرس هستند. این کودکان بیشتر در معرض خطر برونشیت، ذات‌الریه، عفونت‌های تنفسی وآسم قرار دارند و علاوه بر این‌ها در مدرسه عملکرد ضعیف‌تری دارند. دود سیگار موجب بروز آسیب‌های جدی و خطرناک از جمله سرطان ،بیماری‌ قلبی و عروقی در همسر، فرزندان و تمامی افرادی می شود که در آن فضای بسته قرار دارند.به گفته متخصصان مرکز تحقیقات کنترل دخانیات ‏ ،
دود سیگار مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی را برای همسران و فرزندان افراد سیگاری تا سه برابر افزایش می‌دهد.

سیگار نکشیدن بهتر از ترک سیگار
بر خلاف آن که سیگار کشیدن را یک عادت بدانیم، کشیدن سیگار اعتیاد بسیار شدیدی است که ترک آن سخت است و بر اساس بررسی‌های انجام شده از هر ۱۰۰ نفر سیگاری تنها ۳ تا ۵ درصد در بهترین شرایط می‌توانند سیگار را ترک کنند. ‏
عوارض نیکوتین
دود سیگار محتوی نیکوتین است که یک ماده اعتیاد آور است و سه اثر فوری در بدن دارد.
۱- ضربان در حال استراحت قلب را افزایش می‌دهد.
۲- فشار خون را موقتاً بالا می‌برد.
۳- رگ‌های خونی را منقبض می‌کند.‏

قلیان پرضررتر
بسیاری از مردم فکر می‌کنند دود قلیان نسبت به سیگار ضرر کمتری دارد در حالی که :
هر نخ سیگار= ۱۲ پک و هر پک ۳۰ میلی لیتر دود وارد ریه می‌ کند
هر بار قلیان = هر پک ۴۰۰ میلی لیتر دود وارد ریه می‌ کند
یک بار مصرف قلیان= ۱۰۰ نخ سیگار
حال با این حجم از دود متصاعد شده در فضا می توان حدس زد که افراد هم جوار فرد سیگاری وقلیانی در معرض چه مقدار ذرات بیماری‌زا قرار می‌گیرند.

دود سیگار و کرونا
در خصوص ویروس کرونا پزشکان پیشنهاد ترک فوری سیگار را می‌دهند چرا که این ویروس به ریه‌ها حمله می‌کند و ریه سیگاری‌ها از پیش آسیب پذیر شده است. محققان فرانسوی هشدار می‌دهند که بعد از سپری شدن دوران کرونا و زمانی که سایر مردم از این بیماری جان سالم به در برده‌اند، سیگاری‌ها با خطر بالای عفونت‌های ویروسی دیگر مواجه خواهند شد.

در تهیه این مطلب از سایت مرکز تحقیقات کنترل دخانیات کمک گرفتیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × یک =

دکمه بازگشت به بالا
بستن