شهری

رئیس اداره محیط زیست، سلامت و ایمنی شهرداری مشهد:

مسیرحرکت جوندگان رصد می‌شود/ تجهیز اکیپ‌های مبارزه با جوندگان به چراغ‌های UV

کد خبر : 40365

رئیس اداره محیط زیست، سلامت و ایمنی شهرداری مشهد، از تجهیز اکیپ‌های مبارزه با جوندگان در سطح مناطق ۱۳ گانه شهرداری مشهد، به چراغ قوه های مجهز به لامپ UV، به منظور تشخیص مسیر حرکت جوندگان و مبارزه موثر تر با آنها خبر داد.

به گزارش صبح مشهد، محمد پذیرا در گفتگو با خبرنگار ما با اعلام این خبر اظهار داشت: کنترل جمعیت جوندگان موذی همواره یکی از موضوعات و دغدغه‌های مدیریت شهری در کلانشهرها بوده است و در شهر مشهد نیز به عنوان دومین کلانشهر بزرگ کشور، موضوع مقابله با گسترش جمعیت و حضور این جوندگان در سطح شهر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص کنترل جمعیت جوندگان موذی در سطح این کلانشهر، افزود: در حال حاضر مهمترین گونه جونده موجود در سطح شهر مشهد موش فاضلابی است که با بررسی‌های شده در سال ۹۶ بیش از ۶۰ کانون تجمع این موش‌ها در نقاط مختلف شهر شناسایی شد که پس از انجام اقدامات پیشگیرانه و کنترل جمعیت این جوندگان از طریق طعمه‌گذاری، در سال ۹۸ تعداد این کانون‌های تجمعی به ۱۱ کانون کاهش یافت.

وی تصریح کرد: کانون‌های فعال تجمع جوندگان موذی در شهر مشهد در مناطق ۷ و ۸ شهرداری تمرکز بیشتری داشته است و یکی از دلایل حضور آنها در این مناطق گذاشتن زباله در مقابل مغازه‌ها و رعایت نکردن بهداشت توسط کسبه و مغازه‌داران و انباشت پسماندهای خوراکی‌های فست‌فودها و نانوایی هایی است که باعث می‌شود حضور جوندگان به دلیل تامین شدن نیاز غذایی آنها در این مناطق بیشتر شود.

وی ادامه داد: به منظور مبارزه موثر تر با این جوندگان، از ابتدای سال جاری، چراغ قوه های مجهز به لامپ UV، در اختیار اکیپ های مبارزه با جوندگان مناطق قرار گرفته است و با استفاده از این چراغ قوه ها، چشم انسان به راحتی قادر به مشاهدۀ جانوران ریز مانند عقرب ها، لکه های غذا و روغن و تشخیص ادرار جوندگان و مسیریابی آن ها خواهد بود.

رئیس اداره محیط زیست سلامت و ایمنی شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت حفظ محیط زیست شهری در سال‌های اخیر استفاده از سموم خطرناک برای کنترل جمعیت موش های فاضلابی به طور کامل حذف شد و در حال حاضر تنها از مواد دانش بنیان تولید داخل که با شرایط محیط‌زیستی کاملاً سازگار بوده و هیچ گونه خطری برای سلامت انسان ندارند، نسبت به کنترل جمعیت جوندگان اقدام می‌شود.

وی با بیان اینکه با رعایت بهداشت عمومی و محیطی، رعایت بهداشت واحدهای صنفی و غذایی در سطح شهر و نریختن زباله‌های خانگی و خوراکی می‌توان تا حد قابل توجهی جمعیت این جوندگان را کنترل کرد، از شهروندان درخواست کرد: در صورت مشاهده موش‌های فاضلابی مراتب را به سامانه ارتباطات مردمی ۱۳۷ اعلام کنند تا در اسرع وقت نسبت به طعمه گذاری و کنترل جمعیت جوندگان موذی در آن منطقه اقدام شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن