شهری

تخریب ۳۶ باغ ویلای درحال ساخت کارکنان دادگستری و جهاد کشاورزی در مشهد

کد خبر : 37527

صبح دیروز عملیات مقابله با تغییر کاربری اراضی کشاورزی در قالب اعمال تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ اراضی باغی و زراعی، انجام شد و در نتیجه آن، ۳۶ باغ ویلای غیرمجاز در حال ساخت مربوط به کارکنان دادگستری و جهاد کشاورزی در مجتمع‌های «میزان» و «باران» در مشهد تخریب شد.

به گزارش صبح مشهد به نقل از فارس، با حضور نماینده دادستان و نمایندگان دستگاه‌های متولی کمیته صیانت از حریم شهر، باغ ویلاهای غیر مجاز در دو مجتمع میزان و باران، تخریب و اعاده به وضع سابق انجام شد. قاضی مهدی غلامی نماینده دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان نیز که در این عملیات حاضر بود در این زمینه به «خراسان رضوی» گفت: طبق تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ اراضی باغی و زراعی، اگر باغ ویلایی در حال ساخت باشد، جهاد کشاورزی می تواند راسا با حضور دادستان راجع به قلع و قمع اقدام کند، درباره باغ ویلاهای دو مجتمع باران و میزان که روز چهارشنبه قلع و قمع شد، جهاد کشاورزی قبلا دستور توقف ساخت و ساز و اخطار را داده بود و چون توجه نکردند و همچنان به ساخت و ساز ادامه دادند به قلع و قمع آن اقدام کردیم.

وی افزود: بعضی ها به دستور و اخطار توجه و عملیات ساختمانی را متوقف کرده بودند که طبیعتا طبق قانون نباید قلع و قمع شوند . برای این موارد به همراه ویلاهایی که در گذشته ساخته و تکمیل شده بودند، پرونده کیفری تشکیل و برای صدور حکم مقتضی به دادگاه ارسال شد و حکم حسب مورد ممکن است جزای نقدی و حتی حبس باشد. قاضی غلامی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است حکم تخریب ویلاهای ساخته شده نیز صادر شود؟ اظهار کرد: صد در صد، دادگاه در صورتی که مالک را مجرم بشناسد قطعا حکم اعاده به وضع سابق اراضی را می دهد. جلیل یاوری دبیر کمیته صیانت از حریم شهر مشهد در حاشیه این عملیات درگفت‌وگو با فارس اظهار کرد: ۲ مجتمع باغ ویلایی باران و میزان در غرب مشهد متعلق به کارکنان دادگستری و جهاد کشاورزی است که برخی از آن ها بنابر تشخیص جهادکشاورزی، شامل تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ اراضی بود که با حضور نماینده دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان تخریب و اعاده به وضع سابق شد.

وی با بیان این که در مجموع ۳۶ مورد باغ ویلا و ۶ مورد در مرحله پی و شفته‌ریزی در این مجتمع اعمال قانون شد، اظهار کرد: این حرکت هشداری است برای افرادی که فکر می‌کنند، می‌توانند بدون مجوز در حریم شهر به ساخت و ساز اقدام کنند، شهروندان مطمئن باشند قانون برای همه یکسان است و درباره صیانت از حریم شهر جدیت زیادی دارد. یاوری افزود: مجتمع میزان در جاده عباس آباد نزدیک روستای دندانه و مجتمع باران در جاده گوارشک مجاورت روستای گرمه قرار دارد. دبیر کمیته صیانت از حریم شهر مشهد گفت: مجتمع‌های زیادی منتسب به دستگاه‌های دولتی است که باید با تشخیص جهادکشاورزی در دستور کار اعمال قانون قرار گیرد. وی درباره اجرای آرای کمیسیون ماده ۱۰۰ در شرق مشهد هم گفت: در مجاورت روستاهای سالارآباد و دستگردان نیز ۱۸مورد قلع و قمع بر اساس آرای کمیسیون ماده ۱۰۰ انجام شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن