اقتصادی

ارز 4200 تومانی شکر را از مرز خودکفایی به نصف شدن تولید داخلی کشاند!

قیمت‌نهایی شکر‌تعیین‌شد

کد خبر : 34492

قیمت هر کیلو شکر برای مصرف کننده ۸۷۰۰ تومان تعیین شد و در عین حال ۵۰۰ تومان از بهای هر کیلو شکر باید توسط کارخانه ها به حساب دولت واریز شود.
به گزارش صبح مشهد به نقل از فارس، به دنبال مصوبه جدید ستاد تنظیم بازار مبنی بر آزادسازی قیمت شکر، انجمن صنفی کارخانه های قند و شکر قیمت هر کیلوگرم شکر را برای مصرف کننده ۸۷۰۰ تومان تعیین کرد. بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، ۳۰ درصد تولید کارخانه های قند باید بابت تامین نیاز خانوار اختصاص یابد و ۷۰ درصد بقیه نیز با قیمت ۷۳۰۰ تومان به صنوف و صنایع عرضه شود. در عین حال، ۵۰۰ تومان از این مبلغ به دولت تعلق دارد و نرخ قابل ثبت و عمل برای کارخانه ها به ازای هر کیلوگرم ۶۸۰۰ تومان خواهد بود.
در همین حال یک فعال صنعت شکر در گفت وگو با خراسان ضمن استقبال از این تصمیم با بیان این که بیش از ۵۰ درصد از شکر خام کشور وارداتی است، افزود: قیمت شکر وارداتی طبق قیمتی که در فاکتور ذکر شده به علاوه نرخ ارز آزاد و هزینه های ترخیص، حمل و نقل، تصفیه، صیقل و سفید کردن تعیین می شود. این تولید کننده درباره میزان تولید شکر در کشور گفت: این مقدار بسته به میزان کشت چغندر و نیشکر متفاوت است . برای مثال در سال ۹۶ با تولید یک میلیون و۹۰۰ تن به مرز خودکفایی رسیده بودیم اما در سال های ۹۷ و ۹۸ این میزان به نصف رسید یعنی کمتر از یک میلیون تن. در حالی که مصرف قند و شکر کشور تقریبا دو و نیم میلیون تن است، از این میزان اکنون حدود یک میلیون تن در داخل تامین و بقیه وارد می شود. به نظر می رسد این افزایش واردات به دلیل اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی است که موجب ارزان تمام شدن کالای وارداتی در برابر کالای تولید داخل شده است.

منبع: فارس و خراسان

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + 19 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن