پایتخت فرهنگ اسلامی

معیار عزاداری و عزاداری معیار

کد خبر : 30959

عشق به سید الشهدا(ع)در ملت ایران پیشینه ای به قدمت تاریخ عاشورا دارد واین عشق همه ساله در عزاداری های عاشقانه مردم در ایام محرم و صفر تجلی می یابد. اما امسال به خاطر گسترش ویروس کرونا به ویژه موج دوم آن که در هفته‌های اخیر بسیار غم‌انگیز است و هموطنان عزیزبیشتری رامبتلا‌ می کندیابه کام مرگ می کشاند،

چگونگی برگزاری مراسم عزاداری محرم به یکی از مباحث جدی محافل مذهبی و سیاسی تبدیل شد و از آنجا که فضای آلوده سیاسی کشور ظرفیت زیادی برای دوقطبی سازی دارد بستر مناسبی برای شکل گیری دو قطبی «عزاداری _ سلامت» را فراهم نمود که خوشبختانه بیانات رهبر فرزانه انقلاب در روز عید سعید قربان به این مباحث نقطه پایان گذاشت و تکلیف همگان را برای معیار عزاداری‌های امسال مشخص کرد .فرمودند:« در عزاداری‌ها معیار آن چیزی است که کارشناسان بهداشت به ما می‌گویند. بنده خودم شخصاً هر چه را که آنها لازم بدانند مراعات خواهم کرد» اکنون انتظار می روددامنه مباحث در این زمینه جمع شده و همگان؛ هیئت های مذهبی ،مساجد، تکایا، خطبا،مداحان و حتی فعالان سیاسی و دستگاه‌های ذیربط باپروتکل‌ها و دستورات بهداشتی ستاد ملی کرونادقیقا آشنا شوند و برای به کارگیری آنها قبل از آغازمحرم برنامه‌ریزی کنند.

در این زمینه بیان چند نکته ضروری است:
۱_ بی‌تردید پیشگام و پیشران روند اجرای دستورالعمل های بهداشتی در مراسم مذهبی و عزاداری‌ها متولیان بارگاههای مقدس به ویژه آستان قدس رضوی است. در موج اول کرونا نیز آستان قدس برای تصمیم شجاعانه و البته دشوار و تلخ بستن درهای حرم پیشتاز بود و اکنون نیز در آستانه محرم این پیشگامی در برگزاری مراسم دعای عرفه با رعایت دستورات بهداشتی نشان داده شد. زائران حرم نیز با همکاری شایسته نشان خواهند دادکه برای سلامتی خود و دیگرزائران اهمیت قائل هستند. امام حسین علیه السلام فرمودند:« در طول عمر همواره در حفظ سلامت تن خویش بکوشید.»(۱)
۲_اگرچه به اعتقاد ما حرم مطهر ائمه اطهار علیهم السلام و مجلس روضه امام حسین علیه السلام دارالشفاست، اما این به معنای نادیده گرفتن دستورات بهداشتی و درمانی نیست. این باور همراه با تلاش برای پیشگیری و درمان بیماریها و با عشق و اخلاص می‌تواند منجر به جلوگیری ازبیماری یا شفاشود.امام صادق علیه السلام فرمودند:« یکی از پیامبران بیمار شد و گفت: خود را درمان نمی کنم تا هرکس که بیمارم کرده است ،شفایم دهد.خداوند تعالی به اووحی کرد: که تا خود را درمان نکنی شفایت ندهم ».(۲)
۳_رهبر انقلاب در بیان علت تغییر برنامه روز عید قربان از دیدار تصویری با مدافعان سلامت به سخنرانی مردمی مستقیم بدون حضور مخاطب تصریح فرمودند که با توجه به منع اجتماع بیش از ده نفر در فضای بسته از سوی ستاد ملی کرونااین برنامه تغییر کرد. بنابراین ایشان به طور غیرمستقیم معیاری را در خصوص مجالس عزاداری براساس دستورالعملهای بهداشتی بیان فرمودندو آن اینکه اولا باید از اجتماعات بزرگ پرهیز کرد.ثانیاً در برگزاری مراسم عزاداری در فضای بسته نظیر مساجد و تکایا جمعیت حاضران_ که حتما با رعایت همه پروتکل های بهداشتی حضور می‌یابند_بایدمتناسب با فضای مراسم ورعایت فاصله گذاری اجتماعی باشد.روشن است که زمان چنین مجالسی براساس پروتکل ها بهداشتی نباید آنقدر طولانی شود که اصول پیشگیری خدشه دارگردد.بدیهی است این حساسیت ها باید در راه اندازی دسته های عزاداری نیز مد نظر باشد.
۴_ در ایام محرم امسال وظیفه رسانه ملی و فعالان فضای مجازی برای تولید و پخش برنامه های جذاب متناسب با این ایام بسیار خطیر و سنگین است. شاید تحقق شعار «هر خانه، یک حسینیه »که از سوی دکتر حریرچی مطرح شد با این تلاش ها میسر گردد تا عزاداری خالصانه مردم برای مظلومیت و مصائب سید الشهدا(ع) و شهدای کربلا در جمع‌های خانوادگی، ایران را به یک «حسینیه بزرگ» تبدیل کند.
باز هم درباره معیار عزاداری و عزاداری معیار خواهم نوشت.
۱_تحف العقول_صفحه ۲۳۹
۲_بحارالانوار_جلد ۵۹_صفحه ۶۶

نویسنده: سید جلال فیاضی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − ده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن