استانی

دستور دولت برای اجاره بها / مشهد فقط ۲۰ درصد افزایش!

در شرایطی که نرخ مسکن و اجاره بها، افزایش چشمگیری داشته و از سوی دیگر شیوع کرونا، کسب درآمد و جابه‌جایی مستاجران را با مشکل مواجه کرده است، ستاد ملی مبارزه با کرونا، سقف رشد اجاره بها برای اجاره نامه‌های جدید را ۲۵ درصد در تهران، ۲۰ درصد در کلان‌شهرها و ۱۵ درصد در دیگر شهرها تعیین کرد.

صبح مشهد– همه قراردادهای اجاره تا سه ماه بعد از پایان شرایط کرونا و اعلام عادی شدن وضعیت سلامت کشور توسط وزارت بهداشت تمدید شود. اردیبهشت امسال بود که ستاد ملی مبارزه با کرونا، در حمایت از دخل و خرج خانوارها و نیز مستاجران، تصویب کرد که مدت اجاره نامه ها دو ماه تمدید شود. دیروز و در شرایطی که اجاره بها و قیمت مسکن هم اینک رشد قابل توجهی پیدا کرده، این ستاد مصوبات جدیدی را در حمایت از اجاره نشینان تصویب کرد. به گزارش فارس، در این جلسه مقرر شده است تا در قراردادهای جدید اجاره از امروز، سقف افزایش اجاره بها نسبت به سال قبل در تهران ۲۵ درصد، در کلان‌شهرها ۲۰ درصد و در دیگر شهرها ۱۵ درصد باشد. از سوی دیگر همه قراردادهای اجاره تا سه ماه بعد از پایان شرایط کرونا و اعلام عادی شدن وضعیت سلامت کشور توسط وزارت بهداشت تمدید خواهد شد.

به گفته وزیر راه، این مصوبه حاوی ۳ تبصره هم هست. به طوری که چنان چه مستاجران تکالیف خود را اجرا نکنند، دادگاه ها حکم را صادر خواهند کرد و مستاجر باید ظرف دو ماه واحد مسکونی را تخلیه کند. از سوی دیگر چنان چه مالک به صورت رسمی واحد خود را فروخته باشد، مستاجر دو ماه بعد از اعلام رسمی می‌تواند واحد را تخلیه کند و سومین و مهم‌ترین تبصره آن است که همه معاملات باید در سامانه ثبت اسناد، املاک و مستغلات کشور ثبت شود، متقاضیان باید کد رهگیری دریافت کنند و اگر خارج از بنگاه معامله‌ای منعقد شود باید حتماً کد رهگیری دریافت شود. محمد اسلامی با بیان این که مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا برای همه بخش ها لازم الاجراست، افزود: مقررات در این بخش به گونه ای تنظیم شده که به جامعه آرامش دهیم و برخورد قضایی صورت نگیرد. در واقع دادگاه به هیچ عنوان حکم تخلیه نمی دهد و این خود ابزاری اجرایی برای این مصوبه است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − هفده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن