استانی

یک فعال سیاسی: اصلاح‌طلبان خراسانی با کمبود نامزد مواجه هستند

کد خبر : 27536

رییس شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان خراسان رضوی گفت: با توجه به شرایط کنونی، از میان نامزدهای موجود در عرصه انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی افراد مشخصی در این استان که مواضعی روشن در حوزه اصلاح‌طلبی داشته باشند نمی‌شناسیم.

به گزارش صبح مشهد به نقل از ایرنا، ناصر آملی روز چهارشنبه افزود: گزینه‌های خوب اصلاح‌طلبان رد صلاحیت‌ شده‌اند لذا این جناح سیاسی نه تنها در استان خراسان رضوی بلکه در تمام کشور گرفتار کمبود و فقدان نامزد شده است.
وی ادامه داد: بر این اساس اصلاح‌طلبان در خراسان رضوی هم‌اینک در فاصله حدود دو هفته تا روز برگزاری انتخابات مجلس یازدهم نامزد شناخته‌شده‌ای ندارند.

رییس شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان خراسان رضوی گفت: به این ترتیب با توجه به وضعیت و شرایط حاکم نظر من این است که اصلاح‌طلبان لیستی هم برای معرفی نامزدهای مور نظر خود ندارند و در مجموع با این شرایط یا به لیست نمی‌رسیم و یا به لیست حداقلی خواهیم‌ رسید.

آملی افزود: امور مربوط به انتخابات در خراسان رضوی توسط شورای عالی سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان این استان پیگیری و اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: بر همین اساس موضوع انتخابات و شناسایی نامزدهایی با افکار اصلاح‌طلبانه از سوی شورای عالی سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبانان خراسان رضوی در دست بررسی است.

هیچ نامزد نام و نشان داری از اردوگاه اصلاح‌طلبان باقی نمانده است

رییس شورای عالی سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان خراسان رضوی نیز روز هفتم بهمن ماه جاری در جمع خبرنگاران گفته بود: اگر شرایط تایید صلاحیتها به همین شکل ادامه یابد ارائه لیست از سوی اصلاح‌طلبان در این استان بعید است و نمی‌توانیم لیست انتخاباتی بدهیم.

محمدصادق جوادی‌حصار به وضعیت بررسی صلاحیت ۱۸ نماینده کنونی خراسان رضوی در مجلس نیز اشاره و بیان کرده بود: علاوه بر پنج نماینده اصولگرای مشهد، از جریان مستقل و اصلاح‌طلب فقط دو نماینده نیشابور و تربت‌حیدریه تایید صلاحیت شدند یعنی نمایندگان اصلاح‌طلب کنونی قوچان، تربت‌جام، درگز، کاشمر و سبزوار در مجلس شورای اسلامی جزء رد صلاحیت‌شدگان هستند و از سوی دیگر همان تعداد اندک افرادی که ما آنها را به ثبت‌نام داوطلبی نامزدی برای حوزه‌های انتخابیه مشهد و دیگر شهرستانها متقاعد کرده بودیم نیز رد صلاحیت شده‌اند.

وی ادامه داد: در بین داوطلبان نامزدی انتخابات که نماینده مجلس نبودند نیز پس از رد صلاحیتها هیچ نامزد نام و نشان داری از اردوگاه اصلاح‌طلبان باقی نمانده است البته آنها اعتراض کرده‌اند اما نشانه و امید روشنی برای تایید صلاحیت آنها دریافت نشده است هرچند از طرف نمایندگانمان در ستاد مرکزی در حال پیگیری هستیم تا نماینده‌ای از خراسان رضوی در انتخابات مجلس یازدهم داشته باشیم.

بر اساس اعلام ستاد انتخابات خراسان رضوی، از مجموع هزار و ۵۴ داوطلب نامزدی نمایندگی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در این استان ۴۷ درصد معادل ۴۹۷ نفر از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شدند.

۲۷۳ نفر معادل ۲۶ درصد از این افراد رد صلاحیت شده و همچنین صلاحیت ۲۸۴ داوطلب از سوی شورای نگهبان احراز نشده است.
۵۱۴ نفر نیز داوطلب نامزدی نمایندگی مجلس در حوزه انتخابیه مشهد و کلات شده بودند که از این تعداد ۲۶۰ نفر تایید صلاحیت و ۱۱۶ نفر رد صلاحیت شدند. همچنین شورای نگهبان صلاحیت ۱۳۸ داوطلب را در این حوزه انتخابیه احراز نکرد.
۱۸ نفر از مجموع ۲۹۰ نماینده مجلس شورای اسلامی را نمایندگان خراسان رضوی در خانه ملت تشکیل می‌دهند. استان شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی ۱۲ حوزه انتخاباتی دارد.
حوزه مشهد و کلات با پنج نماینده در مجلس شورای اسلامی بزرگترین حوزه انتخاباتی از نظر شمار جمعیت و تعداد نمایندگان در میان ۱۲ حوزه انتخاباتی خراسان رضوی محسوب می‌شود.
دوم اسفند ماه آینده موعد برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − 10 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن