اخبار مهممشهد 2017هویت مشهدپایتخت فرهنگ اسلامیپایتخت معنوی

برای اولین باردر ایران: ۱۱ رویداد موزه بزرگ خراسان در شورای بین المللی ایکوم تایید و ثبت شد

رئیس موزه بزرگ خراسان گفت: ۱۱ رویداد موزه بزرگ خراسان برای اولین بار در شورای بین المللی موزه ها (ایکوم) تایید و ثبت ودر روزنامه این شورا منتشرشد.

به گزارش صبح مشهد، محمد رکنی در گفتگو با خبرنگار ما با اعلام این خبر افزود: هرساله ایکوم (شورا بین المللی موزه ها ) فراخوانی مبنی بر اعلام و ثبت رویدادهای موزه ها را اطلاع رسانی می کند، این رویدادها باید در محور شعار سالانه ایکوم و با لحاظ برنامه زمانبندی ،عنوان ، هدف ؛ محدوده سنی و نوع باشد.
وی ادامه داد: موزه ها تا قبل از روز جهانی موزه (۱۸ می = ۲۸ اردیبهشت ) فرصت دارند تا برنامه ریزی وهدف گذاری انجام شده، لیست رویدادها را به مدیرسایت اعلام کنند که پس از بررسی های لزم توسط مدیر سایت ایکوم، تایید و ثبت اعلام می شود.
رکنی یادآورشد: موزه ها از طریق رویدادهای خلاقانه و فعالیت های مربوط به موضوع روز بین المللی موزه ضمن برقراری ارتباط با مردم ، اهمیت نقش موزه ها به عنوان مؤسساتی که به جامعه و توسعه آن خدمت می کنند، برجسته می شود.
رئیس موزه بزرگ خراسان درباره اهداف برنامه های «روزنامه بین المللی موزه» گفت: موزه ها یک ابزار مهم تبادل فرهنگی، غنی سازی فرهنگ ها و توسعه درک متقابل، همکاری و صلح و افزایش آگاهی مردم است و رویدادها و فعالیت های برنامه ریزی شده برای جشن روز جهانی موزه می تواند یک روز، آخر هفته یا یک هفته تمام باشد.
رکنی به روند استقبال مردم از موزه ها در دنیا اشاره کرد و افزود: مشارکت در روز بین المللی موزه در میان موزه های سراسر جهان در حال افزایش است و سال ۲۰۱۸، بیش از ۴۰،۰۰۰ هزار موزه در این رویداد از ۱۵۸ کشور شرکت داشتن که تاکنون از ایران هیچ موزه ای رویدادهای خود را به ثبت نرسانده است و موزه بزرگ خراسان برای اولین بار ۱۱ رویداد خود را به ثبت رسانده است.
وی ادامه داد:رویدادهای موزه بزرگ و منطقه ای خراسان و هم چنین رویداد سایر موزه های دنیا در نقشه گسترده و به تفکیک پراکندگی در ادرس htpp/ IMD.ICOM.MEUSUM قابل مشاهده است .
رئیس موزه بزرگ خراسان با بیان این که رویداهای موزه بزرگ خراسان با محوریت شعار ۲۰۱۹ ایکوم موزه ها به عنوان کانون های فرهنگی در آینده سنت است، تصریح کرد: اولین رویداد تهیه کارت پستال از پوستر روز جهانی موزه و هدیه به بازدید کنندگان موزه با هدف احیای سنت ایرانی است.
رکنی گفت: ۲- را ه اندازی مرکز روابط بین الملل در موزه بزرگ خراسان باهدف معرفی ملی و فراملی موزه ، اجرای برنامه عصری در موزه با هدف و شعار موزه مکان فرهنگی و متعلق به تمام اقشار جامعه است ، برنامه سفر به خراسان سرزمین اسطوره ها با هدف معرفی و شناخت فرهنگ و سنت خراسان ، طرح آزمایشی راهنما نوجوان در موزه با هدف آشنایی نوجوان متقاضی کار در موزه با چالش های موزه ، حفاظت و مرمت ۲۰ قلم شی تاریخی و رونمایی در روز جهانی موزه با هدف معرفی پیشینه خراسان بزرگ تاریخی، همایش مشترکات فرهنگی- تاریخی ایران و قزاقستان با تاکید بر خراسان بزرگ باهدف تعامل ملی با کشور همسایه، چهار روایت از معمار و استاد با هدف معرفی و شناخت معمار و فیلسوف تاریخی ایران شیخ بهایی، برگزاری سمینار معماری زنده، معماری خاک و نشست تخصصی معماران مشهد در موزه بزرگ و سمینار معماری مشهد در موزه بزرگ خراسان رویدادهای ثبت شده در ایکوم است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن