اخبار مهماستانیشهری

شهردار مشهد در نشست خبری اجلاس شهرداران کلانشهرها و در پاسخ به صبح مشهد؛ دولت در پرداخت دیون خود به شهرداری مشهد همکاری لازم را دارد

شهردار مشهد گفت: دولت در پرداخت دیون متعهد شده به شهرداری مشکلی ندارد و این دیون را پرداخت می کند.

به گزارش صبح مشهد، قاسم تقی زاده خامسی روز پنجشنبه در نشست خبری اجلاس شهرداران کلانشهرها در مشهد افزود: اختلاف شهرداری ها با دولت در موضوع تسویه بدهی هایی است که از سوی دولت پذیرفته نشده و در حد ادعا از سوی شهرداری هاست.
وی اظهار داشت: به عنوان نمونه دستگاه های اجرایی ساختمانهایی در شهر ساخته اند اما هنوز پایان کار دریافت نکرده اند لذا بدهی این موارد از سوی دولت تا ارائه اسناد مورد قبول پذیرفتنی نیست که بدهکاری ناشی از این موارد باید توسط شهرداری ثابت شود و به تایید ذیحساب دستگاه های اجرایی مربوطه برسد.
وی با بیان اینکه این مهم توسط شهرداری ها در حال پیگیری و رسیدگی است، گفت: در زمینه بدهی دولت ناشی از انتشار اوراق مشارکت مشکلی وجود ندارد و دولت در تسویه این بدهی ها همکاری لازم را دارد و سهم ۵۰ درصدی خود را پرداخت می کند.
شهردار مشهد افزود: شهرداری مشهد پارسال پنج هزار میلیارد ریال بابت انتشار اوراق مشارکت از دولت دریافت کرد.
وی در باره ساخت زائرسراهای ارزان قیمت نیز اظهار داشت: ساخت این زائرسراها در مشهد چند سالی است که دنبال می شود و برای استانهایی که زمین از شهرداری تحویل گرفته اما اقدام به ساخت نکرده اند اخطار صادر می شود.
وی با بیان اینکه کلانشهر مشهد سالانه پذیرای بیش از ۲۷ میلیون زائر داخلی و خارجی است، گفت: کلانشهر ها با مشکلات گوناگون نظیر ترافیک، مشکلات زیست محیطی و کمبود منابع و درآمدهای پایدار مواجهند که باید از طریق تبادل تجربیات و هم اندیشی برای رفع آنها راهکار ارائه کرد.
تقی زاده خامسی در باره مصوبه منع بکارگیری بازنشستگان نیز افزود: این مصوبه هنوز به تصویب شورای نگهبان نرسیده و ما قانونمند هستیم و به قانون تن می دهیم.

مدیریت یکپارچه شهری تبدیل به مدیریت هماهنگ شهری شود

شهردار تهران هم گفت: به جای مدیریت یکپارچه شهری باید به دنبال مدیریت هماهنگ شهری با هماهنگی سایر دستگاه ها باشیم.

سید محمد علی افشانی افزود: لایحه مدیریت یکپارچه ۲۵ سال است که مطرح شده ولی هنوز به نتیجه نرسیده است.
وی اظهار داشت: دستگاه های دولتی علاقه مند به کاهش تصدیگری خود از دستگاه های خدماتی نیستند و از سوی دیگر بسیاری از این شرکت ها زیان ده هستند و شهرداری ها نمی توانند آنها را تحویل بگیرند.

تصویب لایحه درآمد پایدار شهرداری ها
شهردار تهران از تصویب لایحه درآمد پایدار شهرداری ها در نشست هیات دولت خبر داد و گفت: برای پیشگیری از شهرفروشی و تخریب شهرها، دولت هفته گذشته لایحه درآمد پایدار شهرداری ها را تصویب کرد و امیدوارم مجلس نیز این لایحه را به تصویب برساند.
وی افزود: با تحقق این مهم درآمد شهرداری ها افزایش می یابد زیرا در لایحه دولت مقرر شد ۵۰ درصد درآمد حاصل از مالیات بر ارزش افزوده متعلق به شهرداری ها باشد.
افشانی اظهار داشت: در این لایحه دولت با نگاه مثبت سهم شهرداری ها را افزایش داد و مجلس نیز پیگیر مسائل حوزه شهری است و دشواری های مدیریت شهری را می داند.

بازآفرینی بافت های ناکارآمد شهری
شهردار تهران گفت: مهمترین شاخصه زیست پذیری شهرها، ایمنی شهر است، بافت های ناکارآمد از ایمنی لازم برخوردار نیستند و با زلزله ۶ ریشتری خسارت هنگفتی وارد می شود.
وی افزود: بازآفرینی بافت های ناکارمد شهری در سال جاری مورد تاکید دولت است، باید خدمات عمومی در بافت های ناکارآمد شهری ارائه شود تا مشوق لازم برای نوسازی به وجود آید.
افشانی در باره بدهی دولت به شهرداری ها نیز اظهار داشت: یکصد هزار میلیارد تومان در سال جاری در قالب بودجه برای تسویه دیون شهرداری در نظر گرفته شده که شهرداری ها می توانند از طریق تهاتر بدهی های خود به بانکها را از این محل تسویه کنند.
وی در زمینه قانون منع بکارگیری بازنشستگان نیز گفت: این قانون در شورای نگهبان در دست بررسی است و پس از ابلاغ مشخص می شود که شامل چه کسانی خواهد شد.
نود و هفتمین اجلاس شهرداران کلانشهرهای کشور شامل تهران، مشهد، شیراز، قم، اصفهان، اهواز، تبریز و کرج مدت یک روز در مشهد برگزار شد.

احداث ۸۶ سالن غذاخوری و هتل در شیراز
شهردار شیراز هم در این نشست گفت: بافتهای تاریخی در شهرهای گردشگری نظیر شیراز، اصفهان و مشهد باید حفظ شود.
حیدر اسکندرپور افزود: بافتهای تاریخی از جاذبه های مناسب برای گردشگران داخلی و خارجی هستند که باید از این ظرفیت به صورت کامل استفاده شود.
وی اظهار داشت: از این رو هفت محور گردشگری در بافت تاریخی شیراز تعریف کرده ایم که با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این استان احیا می شود.
وی گفت: در این راستا ۸۶ سالن غذاخوری و هتل در بافت تاریخی شیراز در دست ساخت است.
اسکندرپور افزود: با ایجاد ظرفیتهای جذاب و فضاهای مناسب می توانیم شاهد افزایش گردشگر باشیم.
نود و هفتمین اجلاس شهرداران کلانشهرهای کشور شامل تهران، مشهد، شیراز، قم، اصفهان، اهواز، تبریز و کرج مدت یک روز در مشهد برگزار شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 5 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن