اجتماعی

مدیرعامل موسسه خیریه رویای سفید نابینایان: نخستین جشن ازدواج زوج‌های نابینا در هتل صحاب طرقبه برگزار می‌شود

مدیرعامل موسسه خیریه رویای سفید نابینایان گفت: نخستین جشن ازدواج نابینایان تحت پوشش موسسه خیریه رویای سفید نابینایان در هتل صحاب طرقبه برگزار می‌شود.
سکینه حیدریان در نشستی خبری با خبرنگاران، با بیان اینکه موسسه خیریه رویای سفید نابینایان از سال ۸۸ فعالیت خود را با همراهی خیران نیک‌اندیش به‌صورت رسمی و با مجوز وزارت کشور آغاز کرد، اظهار کرد: در شروع کار ۶۰ دانش‌آموز مرکز امید تحت پوشش این موسسه قرار گرفتند و در مشهد یک مدرسه پسرانه و یک مدرسه دخترانه برای نابینایان فعال است و از روستاهای مشهد، شهرهای استان و حتی خارج از استان در این مدارس به امر تحصیل می‌پردازند و در جهت تامین نیازهای مالی، تحصیلی، شغلی، درمانی و غیره حامی آن‌ها هستیم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر که ۹ سال از سابقه کاری موسسه خیریه رویای سفید نابینان می‌گذرد ۳۶۰ نفر تحت پوشش این موسسه هستند که از این تعداد ۱۰۱ نفر از آن‌ها دانش‌آموز هستند، گفت: در اساسنامه جدید این مرکز هیچ محدودیتی در جذب نابینایان وجود ندارد و تمامی گروه‌های نابینا از بدو تولد تا کهنسالی تحت پوشش قرار می‌گیرند و هم‌اکنون ۱۴۰ آقا و ۲۲۰ خانم تحت پوشش هستند.
مدیرعامل موسسه خیریه رویای سفید نابینایان ادامه داد: از مجموع افراد تحت پوشش ۳۴ نفر پسر مجرد بالای ۱۸ سال، ۶۵ نفر دختر مجرد بالای ۱۸ سال، ۴۸ زوج‌ نابینا، ۱۳۰ نفر نیازمند شغل، ۱۳ نفر فاقد سرپرست، ۸ نفر بدسرپرست، ۴۶ نفر معلول سرپرست خانوار، ۲۰ نفر چند معلولیتی، ۱۶ معلول سادات و ۵۵ خانواده بیش از یک معلول هستند.
حیدریان با اشاره به اینکه در این مرکز ۲۸ تحصیل‌کرده در مقاطع ارشد و دکتری داریم، خاطرنشان کرد: با وجود مشکلاتی که هست حمایت لازم را داریم تا افراد تحت پوشش ترک تحصیل نکنند و تا مقاطع بالای علمی و تحصیلی ادامه دهند.
وی اضافه کرد: مشکلات مالی در رسیدگی به افراد تحت پوشش زیاد است و دو سوم نیازمند حمایت مالی هستند و حداقل نیاز ماهانه این ۳۶۰ نفر ۱۵ میلیون تومان است که کمتر از ۵ میلیون تومان که در خوش‌بینانه‌ترین حالت یک سوم آن تامین می‌شود.
مدیرعامل موسسه خیریه رویای سفید نابینایان بیان کرد: نابینایان همچون گروه‌های سالم جامعه پرداخت مالیات، عوارض و دیگر هزینه‌ها را دارند، اما خدماتی که دریافت می‌کنند در حد یک فرد سالم نیست، چه برسد به یک نابینا و از جمله مشکلات بزرگ می‌توان از وجود چاله‌های زیاد در معابر سطح، عدم مناسب‌سازی فضاها و بازارها، عدم خدمات بانکی مناسب و غیره اشاره کرد و بی‌مهری مسئولان گلایه‌مند هستیم.
حیدریان با بیان‌اینکه تنها دریافتی افراد تحت پوشش از دولت یارانه ۵۴ هزار تومانی بهزیستی بوده و با کمک خیران نیک‌اندیش حداکثر به ۱۰۰ هزار تومان می‌رسد که به واقع دردی را دوا نمی‌کند، گفت: بیکاری برای همه جوانان به‌ویژه نابینایان یک درد بزرگ بوده و در جهت گذر از این وضعیت نامطلوب طرح‌های اشتغال را فعال کرده‌ایم و تاکنون ۹ نفر در حرفه قالیبافی و ۴ نفر در حرفه ماساژدرمانی ایجاد شغل شده است و برای ۵ نفر هم مشاغل خانگی ایجاد شده است.
وی افزود: نخستین جشن ازدواج نابینایان تحت پوشش موسسه خیریه رویای سفید نابینایان از ساعت ۱۸ تا ۲۳ روز جمعه ۲۱ اردیبهشت ماه و در ایام ولادت حضرت رقیه(س) با حضور خیران نیک‌اندیش و مسئولان کشوری، استانی و شهری در هتل صحاب طرقبه برگزار می‌شود.
مدیرعامل موسسه خیریه رویای سفید نابینایان با بیان اینکه در این جشن ۳ زوج کم‌بینا و نابینا به خانه بخت می‌روند، خاطرنشان کرد: جهزینه زوجین با همکاری خیران نیک‌اندیش به‌صورت کامل تامین شده است و ورود برای عموم مردم با خرید بلیت ۸۰ هزار تومانی میسر خواهد بود و علاقه‌مندان به تهیه می‌توانند با شماره‌های ۰۵۱۳۸۹۴۵۳۹۳، ۰۹۱۵۲۳۲۵۳۱۳ و ۰۹۱۵۵۰۵۵۹۶۴ تماس بگیرند؛ در نظر داریم که این برنامه به‌صورت مستمر ادامه یابد و با درست شدن فرصت شغلی‌شان برنامه جشن ازدواجشان را برگزار کنیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن