اخبار مهمدانش و فناوری

در نخستین کنگره بین‌المللی لاپاراسکوپی؛ ۳ عمل جراحی زنده کولورکتال در بیمارستان رضوی انجام شد

سه عمل جراحی زنده در سومین کنگره بین‌المللی کولورکتال و نخستین کنگره بین‌المللی لاپاراسکوپی در جراحی کولورکتال در بیمارستان فوق تخصصی رضوی انجام شد.

به گزارش صبح مشهد به نقل از آستان نیوز، دبیر اجرایی این کنگره با اعلام این خبر گفت: عمل جراحی سرطان رکتوم یا راست روده توسط پروفسور «مارتین ک. والز» از آلمان، جراحی سرطان کولون یا روده بزرگ توسط دکتر «بیژن قوامی» از سوئیس و جراحی پرولاپس رکتوم توسط دکتر «روبیک به‌ بو» از ایران، در طول این کنگره صورت گرفت.
دکتر رضا روشن‌روان ادامه داد: این جراحی‌ها به صورت زنده برای متخصصان حاضر در سالن همایش بیمارستان رضوی پخش شد و آنان در کنار مشاهده جزئیات این اعمال جراحی، سؤالات خود را نیز در حین جراحی‌ها مطرح کردند.
وی با بیان اینکه ۱۵۰ نفر در این کنگره بین‌المللی سه روزه ثبت‌نام کرده‌اند، اضافه کرد: این اعمال توسط برجسته‌ترین متخصصان جراحی کولورکتال دنیا با استفاده از روش لاپاراسکوپی در دو روز نخست این کنگره بین‌المللی در بیمارستان رضوی انجام شد.
در حاشیه برپایی نخستین کنگره بین‌المللی لاپاراسکوپی در جراحی کولورکتال، منتخبی از آثار پژوهشی و آموزشی این بیمارستان مانند پمفلت‌ها و کتابچه‌های راهنما با محوریت سرطان به‌ ویژه سرطان کولورکتال در غرفه ویژه‌ای در معرض دید عموم شرکت‌کنندگان کنگره گذاشته شده است.
از جمله این آثار می‌توان به مجله پزشکی رضوی که نشریه‌‌ای بین‌المللی و به زبان انگلیسی است، راهنمای بیماران شیمی درمانی، دستورالعمل‌های شیمی درمانی و توصیه‌هایی برای بهترین اقدامات پرستاری و پمفلت‌هایی درباره سرطان روده بزرگ اشاره کرد.
چگونگی پیش‌گیری سرطان روده بزرگ، علائم شیوع این بیماری، نقش آزمایشات غربالگری در سرطان روده بزرگ، روش‌های غربالگری و راه‌های درمان آن، برخی از نکاتی است که در این پمفلت‌ها به چشم می‌خورد.
همچنین بروشوری با هدف معرفی واحد بیوبانک بیمارستان رضوی که در سال ۱۳۹۱ راه‌اندازی شده، در دسترس بازدیدکنندگان گذاشته شده است. تاکنون بالغ بر ۲۰۰ نمونه شامل سرم، پلاسما، خون تام، بافت توموری و نرمال،RNA  و DNA استخراج شده از آن‌ها تهیه شده و در این مرکز نگهداری می‌شود.
یادآور می‌شود، این کنگره با حضور جمعی از متخصصان جراحی کولورکتال از اروپا، عراق و ایران، از ۱۶ تا ۱۸ اسفند ۱۳۹۶، در بیمارستان فوق تخصصی رضوی در حال برگزاری است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن