استانیشهری

رییس شورای شهر تهران در نشست هیات رئیسه شوراهای اسلامی کلانشهرهای کشور در مشهد اظهار کرد: تاثیر شورا در مدیریت شهر بارز نیست!

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: شورا به عنوان بزرگترین سازمان مردم نهاد کشور هنوز تاثیرگذاری بارزی در مدیریت شهرها ندارد.

نخستین نشست هیات رئیسه شوراهای اسلامی کلانشهرهای کشور در مشهد مقدس برگزار شد. به گزارش صبح مشهد، رئیس شورای اسلامی شهر تهران با ارائه تاریخچه ای از ایجاد شورای اسلامی درکشوراظهار کرد: شورای اسلامی شهر و روستا در گذشته یکی از اصول معطل مانده قانون اساسی بود که با پیگیری مرحوم آیت الله طالقانی به بندها اضافه شد و با پیگیری دولت سازندگی دولت آقای هاشمی رفسنجانی لایحه تصویب شد و در ابتدای دولت اصلاحات دولت آقای خاتمی و با حمایت های مقام معظم رهبری اجرایی شد.
محسن هاشمی رفسنجانی ادامه داد: این مجموعه بزرگترین سازمان مردم نهاد کشور است و ۲۰۰ هزار نفر عضو آن ۷۰ درصد جمعیت کشور را مدیریت می کنند، باید بیشتر از این وضعیت تاثیر گذار باشند؛ از مسائلی که این اجلاس می تواند به آن بپردازد این است که چرا هنوز تاثیر گذاری بارز در مدیریت شهرها را بدست نیاوردیم؟
وی ۴ عامل موثر بر افزایش تاثیرگذاری شورای شهر را عنوان کرد و افزود : فرآیند تصمیم گیری جزیره ای در شهرها از جمله مشکلات ماست، قوانین شوراها کامل اجرا نشده و فرض است قوانین باید کامل اجرا شده باشد اما در هر دوره مسدود گذاشته شده است. مثل اینکه همیشه خجالتی بین دولت و شوراها هست و یک جایی باید بشینیم و معلوم شود چه عاملی باعث میشود نتوانیم قدرت مدیریت داشته باشیم.
وی ادامه داد:موضوع مهم دیگری که مطرح است الگوی مشترک بین شهرهاست. ما در شوراها به یک الگو و ایده مشترک نرسیدیم و این پراکندگی به وجود آورده و باعث میشود در نهایت در مجلس نتوانیم از حقوق شهرها دفاع کنیم.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: بیش از ۵۰ درصد نمایندگان در مجلس شورای اسلامی نمایندگان کلانشهرها هستند و میتوانیم مسائل را قانونمند کنیم تا کسی نتواند از آنها عدول کند. تقویت تعامل مدیریت شهری از جمله دیگر این مسائل مهم است.
وی درخصوص خروج شورا از سیاسی کاری گفت: ما باید طوری عمل کنیم تا شوراها از سیاسی بودن خارج شوند و به مسائل شهر بپردازند تا وقتی مشکلی پیش می آید مردم مشکل را مشکل حاکمیت نپندارند و آن را نتیجه نمایندگان انتخابی خود دانسته و به نظام نسبت ندهند.
وی اشاره ای نیز به تشکیل کمیسیون کلانشهرها در دولت داشت و اظهارکرد: کمیسیون کلانشهرها در دولت شکل گرفته که میتواند پرقدرت شود اما تا کنون دیده نشده طرحی ببریم و به مصوبه یا لایحه برسیم.
و با بیان آنکه شورای عالی استانها در ارائه طرح به این کمیسیون ضعیف بوده افزود: شورای عالی استانها عملا این کار را نکرده؛ ما کلانشهرها و شهرهای کوچک نتوانستیم طرحی در ابعاد مهم از جمله شکاف بین درامد و هزینه آماده کنیم.
وی در توضیح کسب درآمد از راه شهر فروشی در کلان شهرها خاطر نشان کرد: از وقتی شهرفروشی آغاز شد شهرداران و شورای شهر به این نتیجه رسیدند همین روش خیلی راحتتر است اما ما باید با تعاملی که با مجلس و دولت داریم این مسائل را حل کنیم.
محسن هاشمی رفسنجانی با اشاره به دیدگاه آیت الله هاشمی رفسنجانی نسبت به حل معضل ترافیکی در سالها پیش گفت: این روزها کلیپی از مرحوم آیت الله رفسنجانی در فضای مجازی پخش شده که ایشان میگویند گفته میشود تهران حمل و نقل ریلی نمی خواهد اما من میگویم که همه شهرها این را میخواهند. از آن زمان ۳۰ سال گذشته اما نه تنها تهران کاری که لازم بود را نکرد بلکه در سایر شهرها هم اقدامات لازم را شاهد نبودیم.
وی ادامه داد:طی این چند سال گذشته همیشه برج میلاد اولویتش بیشتر بوده از مترو در صورتی که کارایی ندارد چرا که کارایی مخابراتی آن از بین رفته است.
وی با تاکید بر اهمیت حمل ونقل عمومی در شهرها خاطر نشان کرد:در شهرها و خصوصا کلانشهرها حمل و نقل عمومی را واقعا جدی بگیریم که اگر این کار را بکنیم به سمت حل مشکلات آلودگی هوا خواهیم رفت و حمل و نقل پرسرعت و عدالت محور گسترش خواهد یافت.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: همین موضوع کارآمدی نظام را بشدت بالا خواهد برد.
وی در پایان از شورای شهر و شهرداری مشهد به منظور برگزاراین نشست قدردانی کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن