اسلاید شواقتصادیستون اصلیپربازدیدترین ها

با وجود ۲۳ هزار میلیارد تومان طلب از دولت هیچ کدام از پروژه های ما تعطیل نشد/ تونل کندن راحت‌تر از پیگیری یک نامه است

کد خبر : 10388

مراسم امضای تفاهمنامه رفع مشکلات آب و فاضلاب استان خوزستان با حضور مسئولان ملی در تهران برگزار شد.

به گزارش صبح مشهد به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مراسم امضای تفاهمنامه رفع مشکلات آب و فاضلاب استان خوزستان با حضور مسئولان ملی در تهران برگزار شد، سازمان برنامه و بودجه، وزارت نیرو، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) و استانداری خوزستان تفاهمنامه رفع مشکلات آب و فاضلاب استان خوزستان را در سه بخش اصلی آبرسانی، ساخت تاسیسات فاضلاب شهری و اصلاح و بازسازی شبکه توزیع آب شهری به ارزش ۹۵ هزار و ۴۱۷ میلیارد ریال امضا کردند.

عباد الله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) در مراسم امضای تفاهم‌نامه آبرسانی به شهرها، روستاها، ایجاد تأسیسات فاضلاب و اصلاح شبکه توزیع آب با اشاره به اینکه مشکلات استان خوزستان زیاد است و هر سال معضل ریزگردها وجود دارد، اظهار داشت: سزوار نیست با وجود نعمت آب مردم غیرتمند این سرزمین از این نعمت بی‌بهره باشند.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با تأکید براینکه ۶۵ پروژه در راستای این سیاست‌ها تعریف کردیم، گفت: ۲۰ پروژه آن مربوط به آب بود و ۱٫۳ میلیارد متر مکعب ذخایر آب راه‌اندازی شد، همچنین ۶۵ کیلومتر تونل کار کردیم و ۷۰۰ کیلومتر خط انتقال آب و گاز انجام شده است.

وی افزود: ۵۵ پروژه به اتمام رسیده و ۸ پروژه مربوط به نفت بوده است که بزرگترین پالایشگاه میعانات جهان (ستاره خلیج فارس) را قول دادیم که عملیاتی شود و از  مورخ ۹۵٫۱۲٫۲۶ بیش از ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین و مشتقات تولید شده و ۱٫۳ میلیارد دلار نفت و گاز سبک و سنگین به فروش رفته است و از واردات بنزین بی‌نیاز می‌شویم و حتی صادرکننده بنزین خواهیم شد.

عبداللهی با بیان اینکه در این تفاهم‌نامه قرارگاه نباید پول بیاورد، اظهار داشت: با وجود ۲۳ هزار میلیارد تومان طلب از دولت هیچ کاری را تعطیل نکردیم، این پروژه بالای ۷۰ درصد به تأمین کالا نیاز دارد که اگر تأمین نشود، متوقف می‌ماند. طرح جامع آب خوزستان باید در یک چارچوب تعریف شود و برای ما سهمی بالغ بر ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد تومان علی‌رغم صحبت‌ها در نظر گرفته شد، اما باز هم آمادگی داریم، این امر خطیر را به خاطر وضعیت خوزستان و دغدغه‌های مقام معظم رهبری انجام دهیم.

وی تأکید کرد: باید منابع مالی به صورت یک سبد مالی در نظر گرفته شود که مجموعه‌ای از اوراق مشارکت، اسناد خزانه و دیگر منابع باشد نه اینکه فقط فاینانس باشد. هر جا دغدغه وجود دارد، از صندوق توسعه ملی منابع گذاشته می‌شود و برای این طرح نیز از این طریق باید تأمین مالی شود.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) یادآور شد: اوراقی که به ما لطف می‌کنید و می‌دهید، با نرخ‌هایی از ۱۴ تا ۱۶٫۵ درصد تنزیل می‌شود.

وی افزود: سه تا چهار روز پیش تصمیم گرفتیم که ما کار آبرسانی را انجام دهیم ۵۰ هزار تن ورق نیاز است که هزینه آن ۱۸۰ میلیارد تومان می‌شود که این کار را همین الان انجام دادیم.

عبداللهی خطاب به رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: جناب آقای نوبخت بروکراسی اداری پدر ما را درآورده تونل کندن راحت‌تر از پیگیری یک نامه است، امیدوارم با پشتیبانی از  طرح کار به جلو ببریم.

محمدباقر نوبخت نیز در این مراسم گفت: امروز کشور با محدودیت منابع روبه‌رو بوده و در گستره کشور نیز مطالباتی از سوی مردم مطرح می‌شود که دولت باید نسبت به آنها اقدام کند.

نوبخت با اشاره به اینکه رقم اعتبارات مصوب برای مجموعه خوزستان بالغ بر ۱۶۳۰ میلیارد تومان بوده است، گفت: با این پول نمی‌توانستیم همه مشکلات خوزستان را حل کنیم بلکه لیست محدودی که متعهد شدیم را به انجام رساندیم. قصد ما حل همه مشکلات نبود بلکه منابع محدود بود و براساس توان تعهد کردیم. در حال حاضر ۱۷۹۳ میلیارد تومان یعنی ۱۱۰ درصد طبق تعهدات سفر به خوزستان بنابه دغدغه‌های مقام معظم رهبری و رئیس جمهور پرداخت شده است.

وی تأکید کرد: ۳۵۰۰ میلیارد تومان برای احیای اراضی کشاورزی خوزستان و ایلام به طور متوسط سالانه سالانه ۱۲۰۰ میلیارد تومان هزینه شد که در همین فاصله نمایندگان استان‌های دیگر درخواست‌هایی در حد چند میلیارد تومان داشتند اما رد شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: ۱۰ هزار میلیارد تومان برای آب و فاضلاب در بودجه ۹۶ پیش‌بینی شده و موظفیم تا روزی که مسئولیت داریم کار را پیش ببریم.

وی گفت: برای این تفاهم‌نامه یک سبد مالی  در نظر گرفته شده و سازمان برنامه بودجه کل مبالغ و فاینانس را تضمین می‌کند.

معاون رئیس جمهور همچنین با اشاره به اینکه از سال ۹۲ تا ۹۵ قیمت نفت  از ۱۰۴ دلار به ۴۴ دلار کاهش پیدا کرد و از سال ۸۸ تا ۹۱ درآمدهای نفتی بالغ بر ۲۵۱ میلیارد دلار بود که براساس گزارش رسمیاز سال ۹۲ تا ۹۵ این منابع به ۱۵۷ میلیارد دلار کاهش یافت.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + 18 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن