پایتخت فرهنگ اسلامی

ویژه برنامه های آستان قدس رضوی برای دهه کرامت اعلام شد

حرم رضوی مهیای جشن میلاد امام رئوف (ع)

کد خبر : 58598

خبر از میلاد امام نور و مهربانی هاست؛ شهر نیز در تکاپو برای جشنی بزرگ، همزمان با ایام دهه کرامت و در آستانه جشن میلاد امام علی بن موسی الرضا(ع)، حرم مطهر رضوی و جای جای شهر مقدس مشهد مهیای ویژه برنامه های این ایام است، ویژه برنامه هایی که از میلاد حضرت معصومه(س) آغاز شده و این روزها ادامه دارد تا به جشن پرنور و سرور میلاد امام رضا(ع) ختم شود.

به گزارش صبح مشهد به نقل از روزنامه خراسان، مصطفی فیضی، قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در نشستی خبری که روز گذشته در حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد، در تشریح برنامه های دهه کرامت اظهار کرد: فعالیت های آستان قدس رضوی بر چهار محور در حال انجام است. اولین محور و مهم‎ترین موضوع ما در آستان حرم مطهر امام رضا(ع) ، توجه به زائران و مجاوران و این قطعه بهشتی در روی زمین یعنی حرم مطهر است. وی افزود: امسال چند اتفاق ویژه داشتیم. اولین مسئله مهم و مورد توجه بعد از برگزاری مناسبت‌های مربوط به دهه کرامت در حرم مطهر، برگزاری پنجمین کنگره بین المللی امام رضا(ع) است. وی افزود: همچنین آستان قدس رضوی افتخار دارد کلینیک تخصصی درمان ناباروری را که از بزرگ‎ترین مجموعه های درمان ناباروری در کشور است، در روزهای آتی با حضور مقامات کشور افتتاح خواهد کرد.

فیضی ضمن اشاره به این که وضع فعلی ما نیازمند ارتقاست، بیان کرد: در بخش های حمل و نقل، اسکان خدمات اولیه به زائران و مجاوران در اطراف حرم مطهر و سایر موضوعات مرتبط نیازمند ارتقا هستیم. وی ادامه داد: جمعیت زائر در خلوت ترین روزها غالب بر ۲۰۰ هزار تشرف است و این مربوط به روزهایی است که هیچ مناسبتی نداریم. این آمار در روزهای مناسبتی به جمعیت چند میلیونی می‌رسد. وی از اتمام ۳ پروژه بزرگ حرم مطهر رضوی خبر داد و گفت: پروژه ضلع قبله حدفاصل باب الرضا و باب الجواد، پروژه رواق امیرالمومنین (ع) در قسمت جنوبی صحن جمهوری و پروژه موسوم به زیر سطحی شیخ بهایی، این ۳ پروژه است.

سرفصل های برنامه های دهه کرامت
رضا خوراکیان، مدیر عالی حرم مطهر رضوی نیز در این نشست درباره سرفصل های برنامه های دهه کرامت بیان کرد: تاکید بر این است که بحث نور و گل آرایی تبلیغات محیطی حرم مطهر توسط مردم انجام شود. همچنین برنامه های فرهنگی تحت عنوان «شکوه رضوان» را داریم که در رواق امام خمینی(ره) و سایر رواق ها و قسمت‌های مختلف حرم در شب های پیش رو اجرا خواهد شد. مراسم ویژه شب میلاد با عنوان جشن «سلام آقا» که در ساعت هشت شب با همکاری همه شبکه های تلویزیونی پخش خواهد شد. جشنواره قرآنی «رایحه رضوان» در رشته های مختلف حفظ، مفاهیم و آموزش و سایر رشته ها برگزار خواهد شد. کرسی تلاوت بین المللی فاخر، کرسی تلاوت قرآن با استفاده از اساتید بین المللی در طول این دهه برقرار خواهد بود.

خوراکیان افزود: مراسم اهدای احکام به ۲۸۰ نفر از خدمه را نیز در این ایام خواهیم داشت. سی گروه برتر که از شش استان انتخاب شدند، دو هزار اجرا در حرم خواهند داشت که از برترین آن ها تقدیر به عمل خواهد آمد. همچنین برای کتاب‎خوانی هشت عنوان کتاب با تیراژ ۴۰۰ هزارنسخه به همراه مسابقه در اختیار زائران قرار خواهد گرفت؛ به ویژه کتاب «در پرتو خورشید» که سیره علمی و عملی امام رضا(ع) در کلام رهبری است. برنامه «محفل» عصر میلاد ساعت ۱۴ تا ۱۸ در صحن پیامبر اعظم (ص) برگزار خواهد شد. وی در ادامه برنامه ها گفت: رویداد «دختران خورشید» در روز میلاد حضرت معصومه(س) برگزار شد و ادامه آن در حرم مطهر روزانه برگزار می شود . مجموعه برنامه هایی تحت عنوان «معین الضعفا» نیز برنامه ریزی شده که تشرف زائران و مجاوران سالمند و توان یاب است که در مجموع تا پایان دهه کرامت حدود ۱۰ هزار نفر از این عزیزان را در حرم پذیرایی خواهیم کرد. وی یادآور شد: ۱۸۲ خادم در مجموعه کاروان های زیرسایه خورشید آموزش و اعزام شدند که ایفای نقش می کنند. همچنین ۵ میلیون بسته تبرکی از نبات گرفته تا سایر بسته ها در این ایام به ویژه در شب و روز میلاد توزیع می شود. همچنین ۴۱ موکب از سراسر کشور در چایخانه ها فعال کردیم که به زائران خدمت رسانی می کنند و ۲۰موکب هم در اطراف حرم پذیرای زائران خواهند بود.

شعار امسال؛ «با شما سربلندیم»

عبدالحمید طالبی، رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی هم ضمن تاکید بر حضور مردمی و اشاره به انتخاب حدیث محوری از امام رضا(ع) بیان کرد: شعار «با شما سربلندیم» خطاب به ائمه معصومین(ع) و امام رضا(ع) انتخاب شد. وی افزود: سال گذشته برای اولین بار جشن امام رضایی ها با مشارکت مردم در سطح خیابان امام رضا (ع) برگزار شد. امسال نیز جشن بزرگ در شب میلاد امام رضا(ع) برگزار خواهد شد. طالبی درباره دیگر برنامه ها بیان کرد: حدود ۳۸۰ برنامه در آستان قدس به مناسبت دهه کرامت در حرم مطهر ، بنیاد کرامت و… برگزار می شود. همانند سنوات قبل کاروان های زیرسایه خورشید برنامه ریزی و اجرایی شده است، اهدای بیست هزار جلد کتاب از طرف سازمان کتابخانه ها به کتابخانه هایی که توسط خادمیاران کتاب شناسایی شدند. در حدود۲۱ پروژه عمرانی و خدمات اجتماعی نیز در سراسر مشهد افتتاح خواهد شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت − پنج =

دکمه بازگشت به بالا
بستن