زندگی

آثار صله رحم و حفظ روابط خویشاوندی در زندگی

کد خبر : 57851

یکی از با ارزشترین و زیباترین اقدامات دینی و اخلاقی، دید و بازدید از اقوام و آشنایان و توجه به نزدیکان می باشد که این کار در طول سال از جمله کارهای شایسته ایرانیان است چرا که بارونق یافتن این رفت و آمدها در ایام فراغت و تعطیلات طراوت، شادابی و نشاط خاصی به زندگی افراد بخشیده می شود.

فرزانه پیرو احمدی لنگرودی- کارشناس ارشد مشاوره خانواده

صبح مشهد- تعطیلات نوروزی امسال که با ماه رمضان همراه شده، فرصت بسیار خوبی برای صله رحم است.بنابراین صله رحم ،پیوند با تمام خویشان می باشد.بدیهی است که خویشاوند هر قدر به انسان نزدیک تر باشد .وظیفه او در حفظ پیوند،شدیدتر و لازم تر است .

اسلام تحکیم پیوندهای خویشاوندی و استحکام روابط خانوادگی را به شدت مورد تاکید و توجه قرار داده و صله رحم و رسیدگی به بستگان را به عنوان یک ارزش الهی واجب کرده است و خدای متعال آن را در ردیف پرستش خویش قرار داده است .

اهمیّت صله رحم در اسلام تا چه حدّ است؟

پاسخی که می‌توان داد:

صله رحم در اسلام به قدری با اهمیت است که خداوند در قرآن می فرماید: «اگر [از این دستورها] روى گردان شوید، جز این انتظار مى رود که در زمین فساد و قطع پیوند خویشاوندى کنید؟!». هم چنین پیامبر(ص) می فرماید: «پیوند با خویشاوندان، شهرها را آباد، و بر عمرها مى افزاید هر چند انجام دهندگان آن از نیکان نباشند»، و در مقابل، زشتى قطع رحم به حدى است که باز حضرت فرمودند: «مبغوض ترین عمل در پیشگاه خداوند پس از شرک، قطع رحم است».صله ارحام در روایات

از آیات و روایات در می یابیم که ‏صله ارحام واجب است و قطع آن از گناهان بزرگ شمرده مى‏شود.

صله‌ رحم که اسلام بر مستحب بودن آن تأکید دارد، به معنای ارتباط میان خویشاوندانی است که میان آنها رابطه محرمیت برقرار است؛ البته هستند فقیهانی که این ارتباط و همبستگی را واجب دانسته‌اند. ارتباط صمیمانه میان خویشاوندان کارکردها و آثار فراوان اجتماعی دارد که می‌توان به طولانی‌شدن عمر، افزایش رزق‌وروزی، جلب محبت، همبستگی اجتماعی، نابودی گناهان، حفظ سلامت روانی و آسانی روز حساب اشاره کرد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − 15 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن