زندگی

واکاوی ماجرای تبعید یک « شوگر ددی»

کد خبر : 58148

ماجرای تبعید مرد میان‌سال ۵۴ساله به‌خاطر ارتباط با دختر نوجوان بهانه‌ای شد تا از دلایل اصلی تمایل بعضی دختران جوان به ازدواج با مردهای سن بالا بگوییم

تشنه محبت پدرانه بودم

صبح مشهد- دختر نوجوان مقابل قضات ماجرا را این‌طور شرح داد: «پدرم کارگر است و مادرم برای کمک به امرار معاش خانواده مجبور به کار در محوطه‌ای در اطراف تبریز بود. هیچ وقت از طرف پدرم محبتی ندیدم. همیشه دلم لک می‌زد برای محبت‌های مردانه، برای محبت‌های پدرم؛ اما او این محبت را از من دریغ می‌کرد. ️۳سال قبل، بعد از مدرسه به همراه مادرم به محل کارش می‌رفتم که با صاحب کارش آشنا شدم. در این مدت هم از نظر مالی و هم از نظر عاطفی ذره‌ای برایم کم نگذاشته بود. من هم که نیاز مالی شدید داشتم و تشنه محبت بودم، دل‌بسته شدم و ارتباط ما شروع شد تا این که والدینم مشکوک شدند و کار به این‌جا کشید.» اما چرا بعضی دختران به ازدواج با مرد سالمند علاقه‌مند می‌شوند؟

۱ توجه ویژه به پول به جای ارزش‌های اخلاقی

همین طور که این دختر نوجوان هم در صحبت‌هایش اشاره کرد، یکی از دلایل اصلی و عمده تمایل به ازدواج با مردان سن بالا، نداشتن امنیت اقتصادی در زندگی است. به همین دلیل است که شاید قبح ازدواج با مرد سن بالا، شکسته شده و به تدریج با افزایش این نوع ارتباط یا ازدواج و الگوبرداری اجتماعی از آن،متاسفانه در میان فرهنگ و جامعه ایرانیان رخ داده است. مشکلات از جایی شروع می‌شود که پول جای ارزش‌های اخلاقی انسان، شخصیت و اصالت را می‌گیرد. بعضی دختران هم خوشبختی را تنها با پول مقایسه می‌کنند و در دام چنین رابطه‌هایی می‌افتند.

۲ خلاهای عاطفی

شاید یکی از مهم‌ترین دلایل روحی و روانی علل تمایل زنان جوان به ازدواج با مردان مسن، خلاهای عاطفی باشد که می‌خواهند یک مرد سالمند جای محبت نداشته پدرشان را برایشان پر کند. اغلب دخترانی که گذشته خوبی نداشته و مورد بی‌مهری پدرشان واقع شده‌اند بیشتر به دنبال آغوش پدرانه هستند. به همین دلیل به این‌گونه رابطه‌ها تمایل بیشتری دارند. همچنین فرار از احساس تنهایی می‌تواند سوق‌دهنده افراد به سمت روابط نامناسب برای حل مشکلات گذشته است.

۳ فرهنگ‌سازی اشتباه شبکه‌های اجتماعی

علاوه بر مشکلات عاطفی و اقتصادی، این موضوع با تغییرات فرهنگی هم در ارتباط است. گسترش راه‌های ارتباطی فضای‌مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای باعث تغییر نوع نگرش مردم نسبت به این ازدواج‌ها شده و بسیاری از ناهنجاری‌ها را به هنجار مبدل کرده است. تماشای ویدئوهای کوتاه از سبک‌زندگی یک دختر که از داشتن شوگر ددی ابراز خوشبختی می‌کند، تاثیر زیادی روی ذهن نوجوانان و جوانان می‌گذارد. این تمایل به نوعی است که برخی دختران یا حتی زنان بالغ‌تر، مایل به ازدواج یا ارتباط با مردانی می‌شوند که حتی چندین دهه بزرگ‌تر از آن‌ها هستند؛ تنها به این امید که بتوانند آینده زندگی خود را از هر لحاظ به‌خصوص اقتصادی تامین کنند.

 ۴مشکلات اصلی این‌گونه روابط برای دختران جوان است

مشکلات اصلی که در این گونه روابط ایجاد می‌شود، برای دختران جوان است. مهم‌ترین مشکل آن است که این افراد از نسل‌های مختلفی هستند و تفکرات متفاوتی به یکدیگر دارند. به همین دلیل رسیدن به تفاهم در این گونه ازدواج‌ها بسیار سخت است و اغلب به همین خاطر، افراد خیلی زود از رابطه خود سرد و پشیمان می‌شوند. از طرفی مردان مسن خیلی از تجربیات مثل سفر، گردش و هیجانات را پشت سر گذاشتند و برنامه خاصی برای آن‌ها ندارند. این در حالی است که دختر جوان افق‌های بیش‌تری برای آینده خود در نظر دارد از جمله گردش، تفریح، سفر و فرزندآوری. در حالی که مرد مسن از رابطه با یک زن جوان بیشتر به‌دنبال آرامش و کسب انرژی از دست رفته‌اش است و در این بین تنها چیزی که زن جوان از آن منافع می‌شود، حمایت مالی است. می‌توان گفت در رابطه بین زن جوان و مرد مسن عامل جذب، جوانی و انرژی زن جوان و از طرفی حمایت مالی و کمی نرم‌تر شدن مرد مسن است که دیگر سرکشی دوره جوانی خود را ندارد. اما باید دید این جذابیت چقدر پایدار است و پس از گذشت چند سال آیا این جذابیت همچنان باقی خواهد بود؟ در ضمن، همان‌طور که پذیرش ازدواج دختر با مرد سن بالا در خانواده سخت است، پذیرش آن در جامعه هم سخت بوده و باعث نارضایتی زوجین از نگاه و حرف‌های دیگران خواهد شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + 8 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن