شهری

ارسال ۸۰۰ اثر به نخستین جشنواره ملی صنایع خلاق فرهنگی عالم آل محمد (ص)

کد خبر : 57579

رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) از ارسال ۸۰۰ اثر در قالب های مختلف فناوری های فرهنگی و نرم به نخستین جشنواره ملی صنایع خلاق فرهنگی عالم آل محمد (ص) خبر داد.

به گزارش صبح مشهد، دکتر مرتضی رجوعی در نشست خبری «نخستین جشنواره ملی صنایع خلاق فرهنگی عالم آل محمد (ص)» که با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه در سالن شهید چمران دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) برگزار شد، عنوان کرد: آیین اختتامیه نخستین جشنواره ملی صنایع خلاق فرهنگی عالم آل محمد (ص) هشتم و نهم اسفند ماه سال جاری همراه با برپایی نمایشگاه آثار برگزیده جشنواره، تجلیل از برگزیدگان و حضور میهمانان و چهره های علمی، فرهنگی و هنری در مشهد برگزار می شود.
وی اظهار کرد: با فراخوان صورت گرفته ۸۰۰ اثر به صورت مستقیم و در قالب های رویدادهای منطقه ای، به جشنواره ارسال و در سه مرحله مورد داوری و ارزیابی قرار گرفت.
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) با همکاری سازمان علمی- فرهنگی و مؤسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی در راستای مأموریت ها و رسالت های خود که جریان سازی، گفتمان سازی و شبکه سازی علمی در حوزه های گوناگون علوم کاربری است، مسئولیت برگزاری نخستین جشنواره صنایع فرهنگی عالم آل محمد (ص) را بر عهده گرفت.

امتداد اجتماعی زیارت و تقویت اقتصاد فرهنگ و هنر
به گفته این مقام مسئول، امتداد اجتماعی زیارت و تقویت گفتمان زیارت، ارتقای معنایی زیارت در جامعه و تقویت اقتصاد فرهنگ و هنر از جمله اهداف برگزاری جشنواره ملی صنایع خلاق فرهنگی عالم آل محمد (ص) است و اقتصاد فرهنگ و هنر مبتنی بر سیره و سنت رضوی مهم ترین ابزار برای جریان سازی و گفتمان سازی امتداد اجتماعی زیارت است.
وی توسعه و ترویج فرهنگ و اندیشه رضوی با دو رویکرد سبک زندگی رضوی و احیای تراث رضوی، خدمت رسانی کریمانه، توسعه وقف و نذر و سوغات فرهنگی زائر را محورهای پنجگانه این جشنواره برشمرد و افزود: با فراخوان صورت گرفته از تمامی علاقه مندان و هنرمندان دعوت گردید تا افراد آثار و ایده های خود را در ۹ حوزه مهم فناوری های فرهنگی و نرم از جمله؛ «بازی های ویدیویی و موبایلی»، «ایده های نوآورانه در هنرهای دیداری و شنیداری»، «بازی، اسباب بازی و سرگرمی»، «واقعیت افزوده، مجازی و ترکیبی»، «نرم افزارهای کاربردی»، «ایده های خلاقانه طراحی و معماری اسلامی»، «صنایع دستی و هنرهای کاربردی»، «ایده های نوآورانه در بسته بندی، چاپ و نشر» و «مد و پوشاک» به جشنواره ارسال نمایند.

برگزاری ۶ رویداد در شهرهای بزرگ کشور
دکتر رجوعی با اشاره به برگزاری ۶ رویداد در شهرهای تهران، شیراز، تبریز، قم، اصفهان و مشهد عنوان کرد: در نخستین جشنواره صنایع خلاق فرهنگی عالم آل محمد (ص) علاوه بر مشهد مقدس در پنج شهر بزرگ کشور رویدادهای منطقه ای با همکاری پارک های علم و فناوری، حوزه هنری و دانشگاه های مختلف برگزار شد.
دکتر قاسم صادقی بجستانی، دبیر علمی نخستین جشنواره صنایع خلاق فرهنگی عالم آل محمد (ص) گفت: این جشنواره به همت دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) و سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی و با همکاری مؤسسه آفرینش های هنری در دو بخش عمومی و دانش آموزی تدارک دیده شد.
وی در مورد داوری ۸۰۰ اثر ارسالی بخش عمومی و دانش آموزش به جشنواره گفت: در مرحله اول داوری و ارزیابی آثار ارسالی، بررسی قابلیت قرارگیری آثار در محورهای پنجگانه جشنواره توسط دبیر علمی و هنری جشنواره انجام شد و از میان ۸۰۰ اثر دریافتی ۴۰۰ اثر به مرحله دوم راه یافتند.
وی افزود: در داوری تخصصی مرحله دوم، هر اثر توسط سه داور در حوزه های ۹ گانه فناوری های فرهنگی و نرم، انجام شد و در هر یک از حوزه های ۹ گانه داوران تخصصی از دانشگاه ها، پارک¬ های علم و فناوری، دفتر صنایع خلاق معاونت علمی ریاست جمهوری، وزارت صمت، بنیاد بازی های رایانه ای و … انتخاب شدند و بر اساس معیارهای تعریف شده توسط دبیرخانه جشنواره، داوری انجام و نتایج داوری توسط داور در سامانه جشنواره ثبت گردید و در پایان این مرحله از میان ۴۰۰ اثر مرحله اول ۵۰ اثر به عنوان آثار قابل ارایه در نمایشگاه انتخاب شده اند.
این استاد دانشگاه، خلاقیت و نوآوری، ارایه ایده در راستای موضوع رویداد، بازار و درآمدزایی، درنظر گرفتن موازین ایرانی- اسلامی و داشتن توجیه مالی و اقتصادی را از جمله معیارهای عمومی برای داوری آثار در کنار معیارهای تخحصصی هر حوزه برشمرد.
دبیر علمی این جشنواره در مورد مرحله سوم داوری آثار توضیح داد: در این مرحله کمیته منتخب داوری، با تأکید بر نیازهای آستان قدس رضوی و به انتخاب رئیس جشنواره برای انتخاب آثار سطح اول، سطح دوم و سطح سوم و در دو بخش عمومی و دانش آموزش تشکیل شد و از میان ۵۰ اثر مرحله دوم هشت اثر برگزیده شدند.

وی افزود: با بررسی صورت گرفته آثار در سه سطح رتبه بندی شد که در سطح یک دو اثر، در سطح دوم، پنج اثر و در سطح سوم، سه اثر انتخاب گردید که به ترتیب به آثار برگزیده سطح اول تا سوم هشت، پنج و سه سکه تمام بهار آزادی اهدا می شود.
وی با اشاره به برگزاری این جشنواره در بخش دانش آموزی، عنوان کرد: دو اثر در این بخش حایز رتبه برتر شدند که در آیین اختتامیه تقدیر خواهند شد.
دکتر صادقی بجستانی در ادامه عنوان کرد: بیشترین آثار ارسالی در حوزه صنایع دستی و سوغات زائر، بازی و اسباب بازی و سرگرمی و نرم افزارهای کاربردی بوده و در برخی از محورهای مانند مد و پوشاک میزان مشارکت پایین بوده است.
وی با اشاره به رایزنی های صورت گرفته برای حمایت از ۵۰ اثر انتخابی در مرحله دوم داوری و تجاری سازی و تولید انبوه گفت: با بررسی های صورت گرفته آثار برگزیده توسط موسسه انتشارات آستان قدس رضوی (به نشر)، شرکت کسب و کار رضوی، وزارت صمت، معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی معاونت علمی و فناوی ریاست جمهوری جهت تولید انبوه حمایت می شوند.

هنر؛ زبان امتداد اجتماعی زیارت
محمدجواد استادی، دبیر هنری نخستین جشنواره ملی صنایع خلاق فرهنگی عالم آل محمد (ص) دیگر سخنران این نشست خبری، موضوع امتداد اجتماعی زیارت یکی از سیاست های اصلی سازمان علمی و فرهنگی معرفی کرد و گفت: امتداد اجتماعی زیارت بدین معناست که تمام آوردهای زیارت به شکل ملموس در زندگی نه تنها قشری که مستقیم به زیارت می آیند، بلکه همه آحاد جامعه چه مسلمان و غیر مسلمانان جریان بخشیده شود.
وی هنر را زبان امتداد اجتماعی زیارت عنوان کرد و گفت: هنر می تواند مفهوم زیارت را در زندگی همه افراد در طبقات و مذاهب مختلف جریان ببخشد، از این رو توجه ویژه ای به هنر در آستان قدس رضوی شده است.
به گفته دبیر هنری نخستین جشنواره ملی صنایع خلاق فرهنگی عالم آل محمد (ص)، این جشنواره تلفیقی از دانش، نوآوری و هنر است و تلفیق این سه ضلع می تواند کمک کند تا شعار محوری امتداد زیارت تحقق بخشیده شود.

تقویت سوغات زائر مشهد با هویت زیارت
به گفته رئیس فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، باید سوغات شهر مشهد با هویت فرهنگی این شهر مقدس که زیارت است در اقصی نقاط جهان گسترش یابد و تلاش شود تا در آینده یا نزدیک ذائقه مخاطب در سوغات زائر مشهد تغییر یابد.
وی افزود: از لحاظ معنایی باید هویت زیارتی مشهد را به صورت غیر مستقیم در سوغات زائر تقویت کنیم و برای هنرمندان و تولیدکنندگان داخلی زمینه حضور فعال آن ها در این عرصه فراهم نماییم.

منبع: آستان نیوز

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 3 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن