اجتماعی

آمادگی کشور برای میزبانی نوروز در هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری ایران 

کد خبر : 57325

نویسنده: دکتر حسین رضائی، فعال حوزه فرهنگی و گردشگری

صبح مشهد- از ۲۳ تا ۲۶ بهمن ۱۴۰۲ در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران، شاهد حضور غرفه های از ۳۱ استان کشور، هتلها، خدمات مسافرتی، بوم گردی ها و ارائه ظرفیت های گردشگری ۱۱کشور دعوت شده به نمایشگاه هفدهم هستیم.

حضور دبیرکل سازمان گردشگری ملل متحد و افتتاحیه نمایشگاه در سالن اجلاس سران و سخنان رییس جمهوری در افتتاحیه اهمیت این رویداد را در حالی نشان میدهد که وزارت میراث فرهنگی با همکاری وزارت خارجه روادید ورود به ایران را از گردشگری ۳۳کشور برداشته و به قول دبیر کل سازمان گردشگری، لغو این روادید پیشرفتی بزرگ در راستای گشودن درهای ایران و رشد گردشگری است.

به فرموده ریاست جمهوری اسلامی ایران در افتتاحیه اجلاس ؛؛ کسی که به ایران سفر میکند باید از لحظه ورود تا لحظه خروج احساس آرامش کند؛؛ وی افزوده است:( اینکه برخی بهانه میآورند اگر بخواهیم گردشگری را توسعه دهیم، پس از اصول و مبانی تجدید نظر کنیم کاملا نادرست است).

اقدامات وحرف های امیدوار کننده حوزه حاکمیتی کشور این نوید را میدهد که قطار گردشگری به سمت پیشرفت در حال حرکت است و امید است برنامه‌ریزی برای رشد این صنعت به گونه ای باشد که سرمایه گذاران در این صنعت احساس آرامش کنند.

امروزه حال هتل داران زیاد خوب نیست، بوم گردی ها با مشکل مواجه اند. شرکت های خدمات مسافرتی با نوسانات اقتصادی در چالش اند، رسانه های حوزه گردشگری ضعیف و ضعف تر شده اند بسیاری از این نشریات در سال های گذشته تقریبا نیمی از سالن را بخود اختصاص میدانند و امسال غرفه های کم رنگی در این حوزه فعالند و بستر تبلیغات رسانه‌ای ضعیف شده است، گله مندی مدیران مسئول رسانه های وابسته به این صنعت گوش شنوا میخواهند،

غرفه های پر زرق و برق ادارات کل استانی که اکثرا با بودجه های دولتی یا حمایتی اداره میشود در کنار غرفه های حوزه های دانشگاهی و مطالعاتی در این صنعت نمره ۲۰را بخود اختصاص میدهند.

آمیختگی حضور متخصصین حوزه صنعت گردشگری با مردمی که بجهت گذران اوقات به نمایشگاه مراجعه می‌کنند فاصله تشخیص و پاسخگو یی را زیاد می‌کند. که انتخاب زمان برای حضور متخصصین در نمایشگاه بعدی انشالله لحاظ شود.

تار و تنبک و موسیقی و رقص که هم در این نمایشگاه و هم در نمایشگاه های قبلی سرآمد جذب مخاطب بود، فرصت گفتگو را در حوزه‌های سرمایه‌گذاری برای ارائه ۱۵۰۰ فرصت سرمایه گذاری و ۶۰۰بسته سرمایه‌گذاری ارائه شده توسط غرفه داران کوتاه میکند.

آمارهایی که معاونت محترم گردشگری در افتتاحیه ارائه دادند نشان از حضور ۵میلیون و چهارصد هزار گردشگر خارجی به ایران طی ده ماه نخست امسال و افزایش رو به رشد آن نسبت به سال قبل نشان از عزمی جدی جهت جذب سرمایه و رونق اقتصادی است.

گفتنی است آمارهای جهانی تعداد گردشگری جهان در سال ۲۰۲۲ را بیش از ۹۰۰ میلیون نفر اعلام که نسبت به قبل از کرونا ۶۳درصد رشد داشته است و این صنعت در جهان در حدود ۱۰درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را بخود اختصاص داده و در حال حاضر بیش از ۲۹۰ میلیون نفر بطور مستقیم و غیر مستقیم در فعالیت گردشگری شرکت دارند و بعبارتی دیگر از هر ۱۱شغل در سطح جهان یک شغل در ارتباط با گردشگری است. و پیش بینی میشود تا آخر سال ۲۰۳۳ این تعداد به ۲۴۰ میلیون نفر خواهد رسید.

اگر ما به صنعت گردشگری بغیر از تاثیرات فرهنگی از منظر رونق اقتصادی و اشتغال نگاه کنیم لازم است پک های حمایتی، چه در گردشگری داخلی و چه در جذب گردشگران خارجی داشته باشیم.

ارائه ظرفیت های گردشگری معنوی، مقاومت، ورزشی،زیارتی و مذهبی، سلامت و گردشگری حلال و ایجاد بستر مناسب در حوزه های خدماتی، حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی می تواند در جذب گردشگر داخلی و خارجی موثر باشد و ((سفر)) خارج شده از سبد هزینه خانواده ایرانی که بفرموده عضو کمیسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی (۴۴درصد مردم ایران امسال به سفر نرفته‌اند) را مجددا به سبد هزینه خانواده برگرداند.

امسال توجه به گردشگری مذهبی و زیارتی همانند سالهای قبل کم رونق بود و بغیر از اداره کل خراسان رضوی که نمادی از گنبد طلایی حضرت را در غرفه آرایی آورده، انتظار بود سایر استانها بخصوص قم و فارس که بخش مهمی از گردشگران آن زیارتی هستند ، در این خصوص فعال تر بودند.

توجه داشته باشیم با رونق گردشگری مذهبی سایر حوزه‌ها ی گردشگری نیز انتفاع خواهد یافت، لازم است به این نکته اشاره کنم که در سال گذشته میزان سفرهای گردشگری به کشورهای متعهد به چهارچوب اسلامی و به اصطلاح گردشگری حلال ۲۲۰میلیارد دلار گردش مالی داشته است و ۳۰درصد از کل گردشگری جهان را (بغیر از حج و عمره) بخود اختصاص داده است.

تقویت زیر ساخت ها، ایجاد برندینگ های قوی، سهم ما را از این نوع گردشگری افزایش خواهد داد.

در پایان به این نکته اشاره کنم، هفدهمین نمایشگاه گردشگری ایران این فرصت را برای مخاطبین فراهم کرد که بتوانند بر حسب نیاز، و اقتصاد سفر مقاصد مناسبی برای سفرهای نوروزی و تعطیلات عید پیدا کنند.

تهران، بهمن ۱۴۰۲

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − یازده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن