استانی

ریزگردها؛ تهدیدی برای آثار تاریخی سرخس

کد خبر : 56094

علاوه بر تاثیر تخریب‌های انسانی بر آثار تاریخی، آسیب‌رسانی ریز گردها نیز به آن اضافه شده و آن طور که فعالین حوزه میراث فرهنگی معتقدند، فرسایش و تخریب آثار تاریخی سرخس این بار با هجوم ریز گردها صورت گرفته است و باید مسئولان مربوطه اقدامی جدی و سریع نسبت به این موضوع داشته باشند.

به گزارش صبح مشهد، مدیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سرخس در همین خصوص گفت: چالش و دغدغه اصلی فعلی در مسیر حفظ آثار تاریخی و فرهنگی که نشان‌ دهنده هویت و تمدن این منطقه است توفان و ریزگردها است که به طور جدی آثار تاریخی سرخس را در معرض تهدید جدی قرار داده‌اند.

سید مجید حسینی با اشاره به اینکه این منطقه سابقه تاریخی و تمدنی بسیار درخشانی دارد، گفت: حفاظت از میراث فرهنگی به تدریج در حال تبدیل شدن به یک مطالبه اجتماعی است.

وی با بیان اینکه امروزه یکی از مهمترین دغدغه‌های ما مرمت و حفاظت و تثبیت وضع موجود آثار تاریخی است، از آنچه امروز ریزگردها بر سر آثار تاریخی به خصوص پایگاه میراث جهانی رباط شرف می‌آورند اظهار نگرانی کرد و افزود: در توفان‌های اخیر در پایگاه رباط شرف علاوه بر تلنبار شدن حجم زیاد شن و ماسه و مدفون شدن برخی بقایای معماری به خصوص در قسمت چاپارخانه، ریزش اندود بدنه و اندود برخی طاق و تویزه‌ها نیز مشاهده شده و به تأسیسات برق پایگاه نیز آسیب وارد شده است.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سرخس عنوان کرد: از ابتدای سال حداقل ۲۰ طوفان در منطقه رخ داده و در یک هفته گذشته نیز توفان و ریزگردها تقریباً به طور متوالی ادامه داشته و عملاً فرصتی برای پاک‌سازی رباط شرف و جبران خسارت‌های توفان قبلی فراهم و میسر نشده است.

وی افزود: توفان‌ها به دلیل شدت و سرعت‌بالای باد و همراه داشتن ذرات بسیار ریز و میکرونی ماسه و از سویی قرار گرفتن رباط شرف در دشت وسیع، اثرات بسیار مخرب و فرساینده شدید بر روی تزئینات معماری نفیس و بی‌نظیر این اثر تاریخی باقی گذاشته‌اند.

حسینی اظهار کرد: باید توجه کرد که تزئینات رباط شرف صرفاً محدود به گچ‌بری‌ها و کتیبه‌های آن نبوده و تقریباً تمامی جرزها و دیوارهای آن‌که با شیوه‌های مختلف آجرکاری ساخته شده خود به عنوان قسمت مهمی از تزئینات رباط محسوب و در معرض خطر و آسیب‌های جدی ناشی از توفان‌ها قرار دارد.

وی با تأکید بر اینکه در صورت عدم‌ اتخاذ راهکار و تدابیر حفاظتی در سال‌های آینده امکان تخریب کامل آن‌ها وجود دارد، خاطرنشان کرد: این ریزگردها برای تزئینات پایگاه رباط شرف همانند یک سنباده زبر عمل می‌کند که مدام سطح تزیینات را می‌ساید و به مرور آن‌ها را نابود می‌کند.

منبع: ایسنا خراسان رضوی

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + نه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن