شهری

رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در افنتاحیه بیست و سومین نمایشگاه تخصصی قطعات خودرو و صنایع وابسته اعلام کرد: 

باحمایت های جدی ،خودرو را باید در فضای بومی متولد کنیم

کد خبر : 55737

رئیس کمیسیون اصل نود گفت:در صورتی که قیمت تمام شده قطعه خودرویی که در داخل کشور تولید شده کمتر از قیمت تمام شده کالای مشابه وارداتی آن باشد به شدت از این کالا حمایت می کنیم و مانع از واردات مشابه آن خواهیم شد.

به گزارش صبح مشهد به نقل از ستاد خبری بیست و سومین نمایشگاه تخصصی قطعات خودرو و صنایع وابسته در مشهد ،حجت الاسلام والمسلمین نصرالله پژمان فر در حاشیه مراسم افتتاحیه این نمایشگاه ضمن اعلام‌این مطلب افزود: صنعت قطعه سازی در خراسان رضوی توان به روزرسانی و تولید رقابت پذیر را دارد.گاه از واردات برخی قطعات مشابه تولید داخل حمایت هایی می شود، برخی بهانه می آورند که در تامین نیاز کشور به فلان قطعه نگرانی وجود دارد پس باید واردات آن انجام گیرد اما این موضوع اصلا قابل دفاع نیست.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر خودروسازی را بخواهیم منهای قطعه سازی تصورکنیم به یک صنعت مونتاژ و واردات تبدیل می‌شود .لذا باید همان روشی را که در همه دنیا انجام می‌شود را پیش بگیریم و با ایجاد ظرفیت‌های کمی و کیفی، خودرو را به معنی واقعی در فضای بومی متولد کنیم و امروز تلاش ما این است که با حمایت از خودروسازان و قطعه سازان و دانش بنیان ها خودروی با کیفیتی را ایجاد شود.

رییس مجمع نمایندگان استان تصریح کرد: باتوجه به ماهیت کمیسیون اصل نود در این خصوص جلسات متعددی برگزار شده است و تلاش من این است که روز به روز در صنعت خودرو رشد خوبی را داشته باشیم که در خراسان خوشبختانه افرادی با دانش ، تجربه وتوانمندی بسیار بالایی را داریم که به نظر من باید به صورت ویژه‌تر این افراد را حمایت کنیم و طی بازدیدهایی که از کارگاه ها و کارخانجات آن ها داشتم، مشکلاتی که آن ها مطرح می کنند معمولا در خصوص تسهیلات یا ثبت سفارش است و گاهی قطعه سازان به من مراجعه می‌کنند که برای ثبت مواد اولیه با مشکل زمان بسیار طولانی چند ماهه مواجهند و از طرفی ارز نیز به راحتی به آنها داده نمی شود.

حجت الاسلام پژمان فردر خصوص حل حلقه گمشده داشتن یک خودروی ملی با کیفیت نیز اظهار داشت : مجلس مصوبه ای را ایجاد کرد که واردات خودرو به عنوان یک پیام به خودروسازان مطرح شد که اگر شما نتوانید بعد ازگذشت بیش از چهار دهه خودروداخل را تامین کنید، طبیعتا مصلحت مردم را در این امر می‌بینیم که تامین آنرا از طریق بخشی در واردات خودرو دیده شود اما متاسفانه سیاست‌های غلطی در بحث مدیریت خودرو داشتیم و باعث شده است که بیش از حداز خودروسازان و قطعه سازان توقع داشته باشیم .

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مثلاً قیمت‌های دستوری که ما داریم یکی از بحث های دیگری است. اما آنها مجبورند که بخشی از مواد اولیه‌شان را از بورس و بخشی را به صورت واردات تهیه کنند و همچنین تامین ارز نیز بصورت آزاد است و موضوع دیگری که مطرح است همچنین عدد قابل توجهی را برای واردات خودرو در نظر شده است که با توجه به شرایط کشور که ما دارای محدودیت ارزی هستیم این ارز چگونه می‌خواهد تامین شود .

وی تاکید کرد: به اعتقاد من چندگانگی در مسئله ارتباط با خودرو یکی از عواملی است که بیش از آن مقداری که باید اشاره را به سمت خودروساز ببریم باید به سمت حاکمیت ببریم که سیاست چندگانه و غیر ثابت را در رفتارش به خرج داده است و نتیجه آن است که مشاهده می شود.

رییس کمیسیون اصل نود مجلس خاطر نشان ساخت: خوشبختانه در بحث خودرو و قطعات خودرو این باور ایجاد شده است که اگر به آن ها کمک کنیم می‌توانیم با خودرو های با کیفیت ملی مواجه باشیم .

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + هفت =

دکمه بازگشت به بالا
بستن