زندگی

دوش آب سرد، دشمن اضطراب و افسردگی

کد خبر : 55514

مبارزه با علایم افسردگی و کاهش درد
صبح مشهد- بنا بر نتایج پژوهش‌‌ها، دوش آب سرد در افزایش اندورفین، افزایش سوخت‌وساز بدن(متابولیسم)، تقویت سیستم ایمنی‌بدن، کاهش سالم وزن، بهبود گردش‌خون، کاهش التهاب و تورم و در مبارزه با علایم افسردگی و کاهش درد موثر است. همچنین، برخی می‌گویند که آب سرد، با محدود کردن منافذ و درخشنده کردن موها، زیبایی را افزایش می‌دهد. دکتر محمد جابر، متخصص داروسازی، در تایید این موضوع می‌گوید: «دوش آب سرد به‌طور موقت منافذ را محدود می‌کند و باعث می‌شود روغن‌های طبیعی پوست و موهایتان حفظ شود».

دوش آب سرد در بعدازظهرها برای چند ثانیه
کارشناسان توصیه می‌کنند که بعدازظهر یا عصر دوش آب سرد بگیرید. حتما توجه داشته باشند که دمای مرکزی بدن صبح‌ها به پایین‌ترین حد می‌رسد. جایوشه تاکید می‌کند: «نفس عمیق بکشید و زیر دوش حرکت کنید تا آب در همه‌جای بدن پخش شود». بنا به توصیه حرفه‌ای‌ها، مبتدیان بهتر است با چند ثانیه زیر آب سرد شروع کنند و هر بار پنج ثانیه به آن اضافه کنند. بیشتر مردم نمی‌دانند که دوش آب سرد کورتیزول را کاهش می‌دهد و برای کاهش اضطراب و افسردگی و حتی در ترک اعتیاد واقعا مفید است.

فقط پزشکان نیستند که بر مزایای درمان با آب سرد تاکید می‌کنند. با این حال، کسانی که مشکلات تنفسی مانند آسم دارند، یا با مشکلات قلبی عروقی، فشار خون و دیگر مشکلات مربوط به قلب درگیرند، باید احتیاط کنند. این افراد بهتر است پیش از گرفتن دوش آب سرد، با پزشک یا متخصص مشورت کنند.

منبع: ایندیپندنت

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × یک =

دکمه بازگشت به بالا
بستن