اخبار مهماسلاید شو

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی خبر داد:

۳۳۲ هکتار قلع و قمع و اعاده به وضع سابق اراضی کشاورزی در خراسان رضوی

کد خبر : 55494

به گزارش صبح مشهد به نقل از مدیریت روابط عمومی و ارتباطات دادگستری خراسان رضوی گفت: دستگاه قضایی در مبارزه با پدیده تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی مصمم است و در این راستا قلع و قمع و اعاده به وضع سابق ۳۳۲ هکتار از اراضی کشاورزی که دستخوش تغییر کاربری غیرمجاز شده و همچنین رفع تصرفات از اراضی ملی در شش ماهه اول سال ۱۴۰۲ در سطح استان خراسان رضوی انجام شده است. 

دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی در این زمینه گفت: برابر اقدامات انجام شده در راستای صیانت از اراضی ملی ، منابع طبیعی ، حریم و بستر رودخانه ها ، پیشگیری از تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی در شش ماهه اول سال جاری ۳۳۲ هکتار اعاده به وضع سابق شده است که ارزش ریالی آن حدود ۲۱ هزار میلیارد ریال است .

محمدحسین درودی افزود: در همین راستا ۷۲۰ فقره پرونده جدید برای متهمین در شش ماهه اول سال جاری تشکیل شده است. وی گفت مجموعاً ۲۱۶۲ مورد قلع و قمع صورت گرفته که طی آن ۳۳۲ هکتار منتهی به رفع تصرف و اعاده به وضع سابق گردیده است که از این تعداد ۱۴۷ هکتار اراضی ملی در قالب ۸۹ مورد قلع و قمع و اعاده به وضع سابق و رفع تصرف انجام پذیرفته است .

دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی اظهار داشت: حدود ۱۴ هکتار اراضی ملی در اختیار اداره راه و شهرسازی در محدوده شهرهای استان در قالب ۴۱ مورد قلع و قمع منتهی به رفع تصرف شده است و همچنین ۱۱۰ هکتار اراضی موقوفه نیز رفع تصرف گردید .

دبیر شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان ادامه داد: ۵۰ هکتار از حریم و بستر رودخانه¬ها، کال‌ها ، مسیل‌ها و … رفع تصرف صورت گرفته است و همچنین در قالب ۱۷۶۵ مورد قلع و قمع باغ ویلاهای غیرمجاز ایجادشده در اراضی کشاورزی که به‌صورت غیرمجاز تغییر کاربری انجام شده حدود ۱۱ هکتار منتهی به اعاده به وضع سابق شده است .

دادستان مرکز استان خراسان رضوی اظهار داشت: در شش ماهه اول سال جاری مجموعاً ۱۱۴۶ فقره پرونده در حوزه های مذکور منتهی به صدور حکم شده و بخش زیادی از این احکام اجرا گردیده است.

محمدحسین درودی افزود: اکیپ گشت مشترک شورای حفظ حقوق بیت المال که متشکل از نمایندگان تمامی دستگاههای مسئول در این حوزه است تقریباً در تمامی شهرستان های استان تشکیل شده که این امر نقش بسزایی در جلوگیری از تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی و همچنین پیشگیری از تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی ایفا نموده است و این رویه به طور مستمر توسط دستگاههای متولی امر ادامه خواهد داشت .

دادستان مرکز استان خراسان رضوی از مردم درخواست کرد که تحت تأثیر افراد سودجو و فرصت طلب که با انجام تبلیغات واهی و دروغین مردم را ترغیب به خرید زمین کشاورزی و بعد از آن تغییر کاربری این اراضی به باغ ویلا می نمایند؛ قرار نگیرند چرا که در اراضی کشاورزی سطح استان ، برای باغ ویلا مجوز تغییر کاربری صادر نخواهد شد و تمامی باغ ویلاهای غیرمجاز در چارچوب قوانین و مقررات توسط دستگاههای متولی امر باید قلع و قمع و اعاده به وضع سابق شوند که این موضوع در استان به طور مستمر انجام می شود .

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − 16 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن