دانش و فناوری

دیپلماسی علمی راهی برای بیان پیام صلح جهانیان

کد خبر : 55065

رئیس دانشگاه شهید بهشتی تهران گفت: دیپلماسی علمی راهی برای ارائه‌ی پیام صلح به جهانیان است.

به گزارش صبح مشهد، سید محمود آقا میری در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: این رویداد بستر خوبی برای آنهایی که قبلاً با دانشگاه های عراق اقدام به همکاری کردند و چه دانشگاهی قصد همکاری با دانشگاه های عراق داشتند فراهم کرده است.

وی ادامه داد: این فرصت مغتنمی برای دو طرف ایرانی و عراقی است، به دلیل اینکه هم مسئولین وزرات علوم دو‌ کشور هستند و هم فضا،یک فضای دوستانه است، به نظرم اگر تفاهم های در این فضا صورت بگیرد اگرچه رسمی در این حال مقداری غیر رسمی است و این موضوع خیلی کمک کنند است و در آینده این تفاهم نامه ها اجرایی می شود.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی تهران افزود: من که با چند نفر از این روسای دانشگاههای صحبت کردم اکثرا علاقمند هستند که یک کار عملیاتی را شروع کنیم ما با پنج دانشگاه قرار داد داریم بحث تبادل استاد و دانشجو و ایجاد دوره های کارشناسی ارشد و دکتری در این پنج دانشگاه و همچنین بحث پژوهش های مشترک را داریم.

آقا میری عنوان کرد: در حال حاضر ۲۵۰ دانشجو عراقی داریم که برنامه داریم، دو هزار دانشجو عراقی را جذب کنیم.

وی تصریح کرد: ایجاد ارتباطات علمی و حضور افراد و آشنا شدن با توانای های کشورمان خودش ایجاد ثبات ذهنی می‌کند برای کشورهای منطقه این اتفاق باید با کشورهای همسایه از جمله افغانستان پاکستان عمان امارات عربستان هم رخ بدهد.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی تهران بیان کرد: ما باید بتوانیم از راه دیپلماسی علمی وارد همکاری شویم تا این پیام صلح را در قالب یک دیپلماسی علمی به جهانیان برسانیم.

آقا میری عنوان کرد: به نظر من آمریکا چیزی از خودش ندارد آنچه به عنوان نخبه علمی در آمریکا شناخته می شود امثال فارغ‌التحصیل و نخبگان علمی کشورها مثل ما در آن کشور فعالیت می کنند، هستند و اگر آمریکا از خودش چیزی ندارد و اگر ما بتوانیم فضا را در داخل ایران فراهم کنیم قطعا آنها به کشور ما خواهند آمد.

یادآور می شود: رویداد بزرگ علمی بین المللی هفته علم جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق با حضور ۶۰ دانشگاه دو کشور از ۱۵ مهرماه تا ۲۰ مهر ماه امسال در مشهد در حال برگزاری است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن