شهری

دو طرح بیابان زدایی در شهرستان جوین اجرا شد

کد خبر : 54871

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان جوین گفت دو طرح بیابان زدایی نهالکاری با گونه های بیابانی و مدریت نترل رواناب (مدیریت هرزآب) و با هدف جلوگیری از گسترش بیابان، در این شهرستان اجرا شد.

به گزارش صبح مشهد، محمدرضا بهروزی فر افزود: این دو پروژه بیابان زدایی شامل پروژ مدیریت رواناب در سطح ۸۰ هکتار و پروژه نهالکاری در سطح ۲۲ هکتار اجرا و عملیاتی شده است.

وی اضافه کرد: شهرستان جوین دارای ۱۳ هزار هکتار اراضی بیابانی در دو منطقه حاشیه کالشور جوین به مساحت ۱۰ هزار هکتار و منطقه کشت و صنعت جوین به مساحت ۳ هزار هکتار می باشد . که با توجه به اینکه ۲ شهر نقاب و حکم آباد و حدود ۲۷ روستا در حاشیه این اراضی بیابانی واقع شده اند، پروژه های مدیریت و کنترل بیابان می تواند اثرات مثبت اقتصادی بسیار زیادی برای کل شهرستان داشته باشد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری جوین با بیان این که ۸۵ درصد اشتغال شهرستان جوین مرتبط با فعالیت‌های کشاورزی و دامپروری است گفت: اجرای پروژه مدیریت رواناب با ایجاد ذخیره نزولات آسمانی و جلوگیری از فرسایش آبی و بادی و ایجاد رطوبت جهت استقرار گونه های گیاهی و پروژه نهالکاری با ایجاد پوشش گیاهی و تولید علوفه و کاهش فرسایش بادی، بستر رونق تولید در این بخش‌ها را فراهم می‌کند.

بهروزی فر یادآور شد که اولویت اصلی این اداره در پروژه های بیابان زدایی شهرستان، استفاده از گونه های بومی از جمله گونه اقتصادی علف مار بوده تا ضمن حفظ اکوسیستم منطقه و جلوگیری از ورود گونه های مهاجم به منطقه، زمینه اقتصادی کردن مراتع و اشتغال زایی فراهم شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 1 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن