استانیاسلاید شو

با وجود ادامه پدیده خشکسالی در 18 ماه گذشته محقق شد:

خروج ۴۵۲ شهر و روستا از تنش آب شرب در خراسان رضوی

کد خبر : 54570

تداوم خشکسالی و افت سطح آب های زیرزمینی و افزایش جمعیت و صنایع وارتقاء سطح بهداشت عمومی در روستاها باعث افزایش مصرف آب شرب در این حوزه شده که با توجه به محدودیت موجود کمبود هایی را در برخی از نقاط ایجاد کرده است.

به گزارش صبح مشهد، مدیر عامل آبفا خراسان رضوی در همین رابطه به تبعات کاهش بارش ها بر منابع آب زیر زمینی به عنوان مهمترین تامین کننده آب شرب ۹۱ شهر و دو هزار و۹۰۷ روستا در استان اشاره کرد و اظهار داشت: در حالی که این شرایط باعث فشارمضاعف بر بیش از چهار هزار منبع تامین آب شرب است ، با اقدامات انجام شده از سال گذشته تاکنون ۴۵۲ شهر و روستا از تنش آبی خارج شده اند .

“حسین امامی” افزایش عمق چاه به بیش از ۳۰۰ متر، خشک شدن قنات ها و چشمه ها و افت سفره های آب زیر زمینی در بسیاری از شهر ها و روستاهای استان را یادآور شد و از شناسایی هزارو ۲۸۳ روستای مواجه با مشکل تامین آب کمی و کیفی در این استان خبر داد و گفت: از این تعداد ۸۶۰ روستا در وضعیت قرمز ،۱۹۴ روستا در شرایط نارنجی و ۲۲۹ روستا هم در وضعیت زرد قرار دارند.

وی افزود: آبفا استان برنامه های متفاوتی را برای رفع مشکل تامین آب مناطق روستایی تدارک دیده است که نیازمند ۱۱ هزار و ۲۱۶ میلیارد ریال اعتبار است.

وی این برنامه ها را حفر و تجهیز ۲۵۹حلقه چاه، اصلاح ۷۰۳ کیلومتر شبکه توزیع و خط انتقال ، ساخت ۱۸ باب ایستگاه پمپاژ ، ۴۶ هزار متر مکعب مخزن و شش ایستگاه تصفیه آب اعلام کرد و اظهار داشت:آبفا خراسان رضوی تمام ظرفیت های خود را برای ارائه خدمات پایدار به روستاه بکار گرفته است تا مشکلات تامین اب روستائیان به حداقل برسد.

“حسین امامی” یکی ازعوامل تاثیرگذار در کمبود آب شرب روستایی را استفاده از شرب برای دام برشمرد که به یک چالش در این حوزه تبدیل شده است.

به گفته وی ۶۲۳ در این استان با تانکر سیار آبرسانی می شوند که در قالب فاز دوم طرح محرومیت‌زدایی با همکاری قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) طی مدت سه سال از تنش آبی خارج می شوند.

وی تاکید کرد: با همراهی مشترکان و رعایت مدیریت مصرف ، پیک مصرف تابستان امسال پشت سرگذاشته شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن