استانی

آغاز مرمت و تثبیت کاشیکاری ضلع جنوبی مدرسه غیاثیه خرگرد

کد خبر : 54457

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خواف از آغاز تثبیت و مرمت تزئینات کاشیکاری ضلع جنوبی مدرسه غیاثیه خرگرد خبر داد.

به گزارش صبح مشهد به نقل از میراث‌آریا به نقل از روابط‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی محمود باعقیده با اعلام این خبر افزود: امسال با تخصیص مبلغ یک میلیارد ریال از اعتبارات حقوق دولتی توسط فرمانداری عملیات تثبیت و مرمت تزئینات ضلع جنوبی این بنای ارزشمند شروع شده است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خواف ادامه داد: از مهم‌ترین اقدامات در دست اجرا می‌توان به چارکه‌بندی، تثبیت کاشی‌های معقلی و تکمیل قاب بندی اشاره کرد.

باعقیده گفت: مدرسه غیاثیه خرگرد از زیباترین مدارس تاریخی ایران و شاهکاری از دوران تیموریان است، این مدرسه چهار ایوانی و چشم نواز، در دوران شکوه خود، از بهترین دانشگاه‌های اسلامی به شمار می‌رفت و دانشمندان بسیاری را در دل خود پرورش داده است.

او یاد آور شد: مدرسه غیاثیه از جمله ابنیه چهار ایوانی و آجری است که در زمان «شاهرخ تیموری» به سعی «پیر احمد خوافی» توسط دو برادر معمار به نامهای «قوام الدین» و «غیاث الدین شیرازی» به سال ۸۴۸ ه. ق ساخته شده است.

باعقیده تصریح کرد: بنا در دو طبقه و با ۳۲ غرفه و حجره، هشت تالار مربع در گوشه‌ها و دو تالار بزرگ در دو طرف و هشتی ورودی به عنوان مسجد و مدرسه ساخته شده است، نمای درونی و نمای بیرونی جلوی بنا آراسته به کاشیکاری رنگارنگ معرق بسیار زیبا و کتیبه است و داخل ایوان‌ها و رویه تمامی دیوارها در بیرون با تلفیق کاشی و آجر زینت یافته است، این بنا نماینده کامل معماری دوره تیموریان است که به سبک آذری ساخته شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن