دانش و فناوری

 بدون لباس فضایی چقدر در فضا دوام می‌‌‌آوریم؟

کد خبر : 54147

بسیاری از ما در دوران کودکی، رویای سفر به فضا را در سر داشته‌ایم. اما سفر به فضا، فراتر از هیجان آن، مجموعه‌ای از چالش‌های مربوط به بقا در محیط‌های سخت را به همراه دارد.

به گزارش صبح مشهد، وب‌سایت «اسپیس» در گزارشی که در همین زمینه منتشر کرده است، می‌نویسد: «لباس‌های فضایی به فضانوردان امکان می‌دهند تا مدت کوتاهی از فضاپیمای خود خارج شوند و هوا، آب، فشار و حفاظت فیزیکی لازم برای زنده ماندن انسان را در اختیار داشته باشند. اما به راستی بدون پوشیدن لباس فضایی، چه اتفاقی برای انسان می‌افتد؟» به گفته استفان دی می، مسئول بلندپایه استراتژی سازمان فضایی اروپا، «در مدت زمان بسیار کوتاهی، بین ۱۰ تا ۱۵ ثانیه، شما به‌دلیل کمبود اکسیژن بی‌هوش خواهید شد.»

او می‌گوید: در محیط خالی و تاریک فضا، اکسیژن به یک چالش بزرگ تبدیل می‌شود. اکسیژن شروع به انبساط و ریه‌های فرد را پاره می‌کند و این موضوع سبب می‌شود خون به جوش بیاید و بلافاصله به آمبولی منجر می‌شود و تاثیر مرگباری بر بدن انسان می‌گذارد. او می‌افزاید: در چنین شرایطی مایعات بدن مانند بزاق و اشک شروع به جوشیدن می‌کنند. بدن انسان هم منبسط می‌شود، اما پوست به قدر کافی الاستیک است و آن‌قدر انعطاف‌پذیر است که بتواند با تغییرات فشار کنار بیاید. به گفته دی‌ می، تصاویر وحشتناک فیلم‌ها از انسان در حال انفجار در فضا، دقیق نیستند و شما در بهترین حالت، چند ثانیه فرصت دارید تا اکسیژن موجود در جریان خون‌‌‌تان تمام شود و به بی‌‌‌هوش شدن‌‌‌تان بینجامد.

از آن‌‌‌جایی که در چنین شرایطی نمی‌توانید وضعیت وخیم خود را تغییر دهید، طی چند دقیقه، مرگ مغزی اتفاق می‌افتد، مگر این‌‌‌که نجات پیدا کنید و به محیط امن پرفشار و سرشار از اکسیژن داخل فضاپیما بازگردانده و احیا شوید. لباس‌های فضایی علاوه بر تامین اکسیژن و فشار ضروری، فضانوردان را از خطرات و آسیب‌های دیگر هم محافظت می‌کنند. «دی می» می‌گوید: در این شرایط، مشکل دما و خطر پرتوها و ریزشهاب‌ها هم وجود دارد. از این رو لباس‌های فضایی برای محافظت فیزیکی از فضانوردان در فضای بیرونی طراحی شده‌اند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن