پایتخت فرهنگ اسلامی

استاد اسماعیلی: درخواست خرید بزرگترین قرآن جهان به ارزش ۶۰ میلیارد تومان را رد کردم

کد خبر : 51852

استاد خوشنویس و کاتب بزرگترین قرآن کریم جهان گفت: افرادی از کشورهای قطر و دبی خواستند بزرگترین قرآن جهان که کتابت کرده بودم را از من به مبلغ ۶۰ میلیارد تومان خریداری کنند، اما آن را نفروختم.

به گزارش صبح مشهد به نقل از ایرنا، استاد علی اکبر اسماعیلی قوچانی به همراه گروه تذهیب کارش بزرگترین قرآن کریم را که ۳۰،۵ کیلوگرم وزن و ۶۵۰ صفحه در ابعاد ۲،۵ متر در ۱،۷۵ متر دارد را بعد از گذشت هفت سال در خانه اش در سال ۱۳۹۴ به پایان رساند.

او روز چهارشنبه در حاشیه شانزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: از تمام دنیا برای دیدن قرآن کریمی که کتابت کرده ام، آمده اند، اغلب مدیران گذشته آمدند و قرآن را دیدند و تحسین کردند و این موضوع توجه مدیران فعلی را می طلبد.

به گفته وی، بزرگترین قرآن کریم که زحمت زیادی من و همکارانم برای آن کشیده ایم را حتی در موزه هم قرار نداده اند، مکاتبات هم در این زمینه تاکنون نتیجه ای نداشته است.

استاد اسماعیلی قوچانی که ۸۰ سال سن دارد، ادامه داد: ۶۰ سال است که کار خوشنویسی انجام می دهم، کار نوشتن آیات قرآن را از سال ۱۳۴۷ آغاز کردم و تاکنون کار خوشنویسی آیات و روایات را بر روی “آب انبار سید اسماعیل” در تهران، درهای حرم امام حسین (ع)، تالار آیینه مجلس شورای اسلامی، کتیبه مسجد هامبورگ، صحن قدس حرم حضرت امام رضا(ع) و هتل عباسی اصفهان انجام داده ام.

وی با بیان اینکه همه کارهای کتابت من غرفه های نمایشگاه قرآن را پر می کند، افزود: متاسفانه در شرایط کنونی خوشنویس زیاد شده است اما کار زیادی انجام نمی گیرد، من ۹ کلاس درس خواندم اما ۳۰ جلد کتاب نوشتم و چاپ کردم، پنج یا ۶ جلد کتاب هم نوشته ام اما بضاعت مالی ام اجازه نمی دهد که آنها به چاپ برسانم.

وی بیان کرد: خوشنویسان حال حاضر اغلب خطوط نستعلیق، ثلث، نسخ و شکسته را می شناسند اما از خیلی از خط ها بی اطلاع هستند، در حالی که خط رقعه، خط دیوانی، خط طغری، خط حلزونی، ترکیبات، تفننی و مسلسل داریم که اغلب خوشنویسان آنها را نمی شناسند.

این استاد خوشنویس برجسته کشور به حمایتهای مدیران از هنرمندان اشاره و بیان کرد: قبلا طرحی به نام طرح “تکریم هنرمندان” وجود داشت که قرار شد هر هنرمندی که ۶۰ سال سن و ۳۵ سال سابقه کار داشته باشد از این طرح بهره مند گردد، هفت یا هشت سال از مزایای این طرح بهره گرفتم اما در سالهای بعد کمکها از این بخش قطع شد.

وی برپایی نمایشگاه قرآن و عترت مشهد را اتفاق خوب در مشهد دانست و گفت: یکی از اشکالات این نمایشگاه مکان برپایی آن است، در شرایط کنونی حرم مطهر رضوی بسیار شلوغ و مسیرهای منتهی به آن پرترافیک بوده و رفت و آمد دشوار است، بهتر بود در محلی مانند بوستان ملت برگزار می شد تا استقبال هم از آن بیشتر می شد.

شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد مقدس از چهارم تا یازدهم فروردین ماه از ساعت ۱۷ تا ۲۲ در مرکز دائمی نمایشگاه های آستان قدس رضوی واقع در حرم مطهر رضوی دایر است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − پنج =

دکمه بازگشت به بالا
بستن