اسلاید شوشهری

هوای کلانشهر مشهد برای تنفس و پیاده‌روی سالم است

کد خبر : 50921

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: هوای کلانشهر مشهد امروز، یکشنبه شانزدهم بهمن ماه ۱۴۰۱ در شرایط سالم برای تنفس و امکان پیاده‌روی و ورزش قرار دارد.

به گزارش صبح مشهد، مهدی اله‌پور روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: میانگین شاخص کلی کیفیت هوای مشهد طی ۲۴ ساعت گذشته، نشانگر هوای سالم با عدد ۸۰ است و شاخص کنونی هوای این کلانشهر (یک تا ۲ ساعت گذشته) با عدد ۹۰، نشان از سالم بودن هوا دارد.

وی با بیان اینکه شاخص کیفیت هوای منطقه الهیه مشهد نشان از هوای آلوده دارد، اضافه کرد: هم اکنون کیفیت هوا در سایر ۲۲ ایستگاه‌ دارای سنجش هوای این شهر در شرایط سالم برای همه شهروندان قرار دارد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: این روزها پدیده وارونگی هوا موجب تخلیه نشدن آلاینده‌ها و ماندگاری آنها در سطح تنفسی می شود و در روزهای آلوده بیماران قلبی، تنفسی، زنان باردار و کودکان برای حفظ سلامتی خود باید از تردد در سطح شهر پرهیز کنند اما در روزهای دارای هوای سالم به شهروندان توصیه پیاده روی و استفاده از هوای سالم را با هدف حفظ سلامتی‌شان داریم که امروز از همان روزهاست.

اله‌پور افزود: هرچند معتقدیم همچنان شایسته است شهروندان مشهدی با کاهش رفت و آمدهای غیرضروری، نقش موثر خود در بهبود کیفیت هوای این شهر را ایفا کنند.

به گزارش ایرنا، قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا تا ۵۰ ای. کیو. آی به معنای وضعیت پاک و بین ۵۱ تا ۱۰۰ ای. کیو. آی نشانگر وضعیت سالم است.

همچنین قرار گرفتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۱۰۱ تا ۱۵۰ ای. کیو. آی به معنای آلودگی هوا برای افراد حساس و کودکان و بین اعداد ۱۵۱ تا ۲۰۰ ای. کیو. آی به معنای آلودگی هوا برای همه سنین محسوب می‌شود.

قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۲۰۱ تا ۳۰۰ ای. کیو. آی نیز نشانگر وضعیت اضطراری و بالاتر از عدد ۳۰۰ هم نمایانگر وضعیت بحرانی آلودگی هواست.

افزون بر یک میلیون دستگاه خودرو روزانه در کلانشهر ۳.۵ میلیون نفری مشهد رفت و آمد می‌کنند.

منبع: ایرنا خراسان رضوی

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن