یادداشت روز

جزئیاتی از مصوبه کمیسیون شوراها در مورد افزایش تعداد نمایندگان

افزایش تعداد نمایندگان مشهد به ۶ نفر

کد خبر : 50541

عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی گفت: از دو نماینده در نظر گرفته شده برای خراسان رضوی در مصوبه کمیسیون امور داخلی، قرار است یک نفر به تعداد نمایندگان مشهد اضافه شود.

به گزارش صبح مشهد به نقل از ایسنا، احسان ارکانی در خصوص مصوبه کمیسیون امور داخلی و شوراها مبنی بر افزایش ۴۰ نفری تعداد نمایندگان و همچنین افزوده شدن دو نماینده به تعداد نمایندگان خراسان رضوی در مجلس، اظهار کرد: با اصل افزایش نمایندگان مجلس موافقم، اما افزایش باید به‌ گونه‌ای باشد که مناطق دارای پراکندگی زیاد را در برگیرد و مناطق محروم در اولویت افزایش نمایندگان قرار داشته باشد.

وی با بیان اینکه از دو نماینده در نظر گرفته شده برای خراسان رضوی، قرار است یک نفر به تعداد نمایندگان مشهد اضافه شود، عنوان کرد: من با افزایش تعداد نمایندگان مشهد به ۶ نفر موافق نیستم، زیرا اکنون مشهد ۵ نماینده در مجلس دارد و این تعداد برای این شهر کفایت می‌کند و حتی الآن که یکی از نمایندگان مشهد استعفا داده، امورات این شهر با چهار نماینده هم در حال پیش رفتن است‌. لذا من با افزایش تعداد نمایندگان حوزه انتخابیه مشهد و کلات موافق نیستم.

عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی با بیان اینکه بر اساس این مصوبه کمیسیون امور داخلی، شهرستان‌های تایباد و باخرز از حوزه انتخابیه تربت جام جدا می‌شوند و به عنوان حوزه‌ای مستقل درمی‌آیند، افزود: بنابراین دومین نماینده در نظر گرفته شده برای خراسان رضوی هم به این حوزه انتخابیه اختصاص دارد.

ارکانی افزایش نمایندگان در شهرستان‌های مرکز استان و شکل‌گیری تغییراتی در حوزه‌های انتخابیه را لازم دانست و ادامه داد: باید تعداد حوزه‌ها افزایش یابد تا بین مناطق مختلف استان به لحاظ تعداد نمایندگان در مجلس توازن برقرار شود.

نماینده مردم نیشابور در مجلس اضافه کرد: به‌ طور کلی افزایش تعداد نمایندگان مجلس طبق قانون اساسی لازم است. سالهاست تعداد نمایندگان ما از ۲۹۰ نفر افزایش نداشته است، در حالیکه زمانی‌ که افزایش تعداد نمایندگان به ۲۹۰ نفر تصویب شد، جمعیت کشور ۶۰ میلیون نفر بود و الان به این عدد ۲۰ میلیون نفر اضافه شده است. پس به تناسب میزان افزایش جمعیت، تعداد نمایندگان هم باید افزایش یابد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + دوازده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن