دانش و فناوری

رئیس دانشگاه علمی کاربردی خراسان رضوی:

بیش از ۷۰ درصد از فارغ‌التحصیلان و دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی جذب بازار کار می‌شوند

کد خبر : 50346

رئیس دانشگاه علمی کاربردی خراسان رضوی با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد از فارغ التحصیلان و دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی جذب بازار کار می‌شوند، تصریح کرد: این موضوع به این علت است که هم پذیرش براساس نیازسنجی صورت می‌گیرد و هم آموزش براساس نیاز بازار است.

به گزارش صبح مشهد، محمدجواد سلجوقی صبح امروز، پنجم دی‌ ماه، در نشست خبری به مناسبت آغاز پذیرش دانشجو در دانشگاه جامع علمی کاربردی که در سالن جلسات این دانشگاه در خراسان رضوی برگزار شد، با بیان اینکه سیاست دانشگاه علمی کاربردی تأمین نیاز بازار کار است، اظهار کرد: به عبارتی یکی از اهداف اصلی دانشگاه اشتغال‌زایی و توانمندسازی شاغلان است. به همین دلیل رشته‌های موجود در این دانشگاه هم به لحاظ عنوان و هم به لحاظ محتوا متفاوت از سایر دانشگاه‌هاست.

وی با بیان این که دانشگاه علمی کاربردی تنها دانشگاهی است که در هر پذیرش، نیازسنجی می‌کند، افزود: اگر در این نیمسال نیازسنجی صورت گیرد و اعلام نیاز به سازمان سنجش شود، ممکن است در مهر ماه سال آینده نتایج نیازسنجی مجدد تغییر یابد و رشته‌های متفاوتی به سازمان سنجش اعلام نیاز شود. بنابراین رشته‌ها و تعداد دانشجویان به صورت بلندمدت نیست.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی براساس طرح آمایش آموزش عالی و آمایش سرزمین دانشجو می‌پذیرد، به عبارتی هم مراکز و هم دانشگاه علمی کاربردی برنامه چهارساله دارند. به علاوه نیازسنجی نیز این روند را تکمیل می‌کند. به همین دلیل سیاست دانشگاه علمی کاربردی این است که اگر برای رشته‌ای متقاضی و بازار کاری وجود نداشته باشد، پذیرش در آن رشته انجام نمی‌شود. همچنین مراکزی که چهارچوب‌ها و مقررات آموزشی ذکر شده را رعایت نکنند و دچار مشکلات نظارتی باشند، تعطیل خواهند شد.

سلجوقی بیان کرد: از سال ۱۳۹۶ طبق بخشنامه‌ شورای عالی اداری که در آن محدودیت پذیرش در دستگاه‌های دولتی ذکر شده بود، دستگاه‌های دولتی دانشجو نپذیرفتند و از اواخر سال ۱۳۹۸ باقیمانده دانشجویانشان را به مراکزدیگر منتقل کردند.

وی ضمن اشاره به خلاء موجود ناشی از این بخشنامه بیان کرد: دستگاه‌های دولتی امکانات خوبی را برای پذیرش دانشجو دارند و در عین اینکه بسیاری از نیازهای خود را در مراکز آموزش عالی خود می‌توانند برطرف کنند. بدین ترتیب ما در دانشگاه علمی کاربردی با بخش خصوصی و عمومی غیردولتی دانشجویان خود را پذیرش و تربیت می‌کنیم.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی در پاسخ به این سوال که آیا شهریه‌ها در دوره جدید تغییر یافته، گفت: خوشبختانه شهریه‌های دانشگاه نسبت به مهرماه تغییری نداشته است. همچنین رشته‌های جدید این دانشگاه به دلیل تقاضای موجود در بازار کار بیشتر در زمینه فناوری اطلاعات (IT) و خدمات است.

۵۰ درصد ظرفیت از دانشگاه علمی کاربردی خراسان رضوی خالی است

سلجوقی با اشاره به ظرفیت ۲۰ هزار نفری دانشگاه علمی کاربردی خراسان رضوی، اظهار کرد: حدود ۵۰ درصد ظرفیت خالی در این دانشگاه وجود دارد؛ البته در حوزه‌های خدمات و مدیریت تقاضای بیشتری برای ثبت نام وجود دارد و در بهمن ماه و مهرماه سال گذشته حدود ۲۰ درصد رشد پذیرش را شاهد بوده‌ایم.

وی افزود: در نظر داریم ظرفیت خالی ۵۰ درصدی را با مقوله‌های پژوهش و خانه‌ نوآوری و استارتاپ‌ها پر کنیم. در بسیاری از مراکز علمی کاربردی مرکز نوآوری وجود دارد و از ظرفیت خالی برای آموزش‌های کوتاه مدت در مراکز نوآوری و خلاقیت استفاده می‌شود.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی ضمن تقسیم دانشگاه‌های کشور به سه دسته، دانشگاه‌هایی که مرزهای دانش را گسترش می‌دهند، دانشگاه‌هایی که آموزش برای آموزش می‌دهند و سوم دانشگاه‌هایی که در حوزه اشتغال فعالیت می‌کنند، بیان کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی از جمله دانشگاه‌هایی است که در حوزه اشتغال و در ارتباط با نیازهای جامعه فعالیت می‌کند.

سلجوقی در خصوص برنامه‌های دانشگاه جامع علمی کاربردی برای پذیرش دانشجوی غیرایرانی از دیگر کشورها گفت: این امر در زمره سیاست‌های دانشگاه است و اقداماتی در دست پیگیری است. در حال حاضر بیش از ۱۰۰ دانشجوی اتباع در مراکز علمی کاربردی خراسان رضوی مشغول به تحصیل هستند.

وی در خصوص وضعیت و شرایط پذیرش شعب جدید بیان کرد: شرط دانشگاه جامع علمی کاربردی برای تأسیس شعبه جدید، تضمین اشتغال است، بدین معنا که بتواند برای فارغ‌التحصیلانش ضمانت ایجاد اشتغال دهد. با رعایت این شرط متقاضیان می‌توانند نسبت به ایجاد شعبه جدید اقدام نمایند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی با بیان اینکه در حال حاضر در این دانشگاه تنها پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی و کارشناسی صورت می‌گیرد، اضافه کرد: سیاست دانشگاه جامع علمی کاربردی این است که بتواند تا مقطع دکترا دانشجو پذیرش کند، زیرا در قانون نظام آموزش و تربیت فنی وحرفه‌ای و مهارتی مصوب سال ۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی، هم در مقوله صلاحیت حرفه‌ای و هم در بحث آموزش تا مقطع دکترا برنامه مهارتی پیش‌بینی شده است.

سلجوقی با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد از فارغ التحصیلان و دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی جذب بازار کار می‌شوند، تصریح کرد: این امر بدان علت است که هم پذیرش براساس نیازسنجی صورت می‌گیرد و هم آموزش براساس نیاز بازار است. همچنین حدود ۷۰ درصد از واحدهای ارائه شده در این دانشگاه به صورت عملی و ۳۰ درصد به صورت نظری است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر ادغام دانشگاه علمی کاربردی با دانشگاه‌ پیام نور بیان کرد: بحث ادغام مطرح نبوده، بلکه پیشنهادی مطرح شده که در آن وزارت علوم بتواند به نوعی سامان‌دهی در ارتباط با دانشگاه‌ها، وضعیت پذیرش و دانشجویان داشته باشد. طبق آخرین اخباری که داریم، این بحث در کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی مطرح شده است. بنابراین ادغام یا حذف دانشگاه‌ها مطرح نیست، بلکه موضوع و دغدغه مسئولین تقویت آموزش‌های مهارتی و به تبع آن رشد و بالندگی دانشگاه جامع علمی کاربردی در کشور است.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی با اشاره به آغاز پذیرش دانشجو در دانشگاه علمی کاربردی از روز گذشته، گفت: امکان ثبت‌نام از طریق سایت سازمان سنجش کشور به آدرس www.sanjesh.org برای رشته‌های کارشناسی تا ۱۴ دی ماه فراهم است. همچنین از هفت تا ۱۷ دی‌ ماه در مقطع کاردانی ثبت صورت می‌پذیرد. شیوه پذیرش دانشگاه جامع علمی کاربردی از طریق سوابق تحصیلی و بدون آزمون است.

حمایت از دانشجویان دارای کسب‌وکار

همچنین محمدحسین خزایی، نماینده روسای مراکز دانشگاه علمی کاربردی خراسان رضوی با اشاره به ویژگی کارآفرین بودن این دانشگاه بیان کرد: یکی از فعالیت‌های دانشگاه جامع علمی کاربردی که در خراسان رضوی انجام شده، تشکیل کمیته‌ رفاهی به دستور دکتر سلجوقی در حمایت از کسب و کار دانشگاه است که در هیچ کجای کشور چنین مدلی وجود ندارد.

وی ادامه داد: در این کمیته برای دانشجویان دارای کسب و کار، نوعی از اشتراک‌گذاری میان مراکز و دانشگاه‌ها شکل می‌گیرد و از آن شخص و کسب و کار بدین شکل حمایت می‌شود. این مدل جدید که در خراسان رضوی درحال اجراست، هنوز در ابتدای راه قرار دارد و امید است که بتواند رشد و گسترش یابد.

نماینده روسای مراکز علمی کاربردی خراسان رضوی با اشاره به پراکندگی مراکز علمی کاربردی در سطح استان بیان کرد: تعداد ۳۰ مرکز علمی کاربردی در خراسان رضوی در حال فعالیت است و مدارک این دانشگاه به لحاظ ترجمه در خارج کشور مانند مدارک فنی وحرفه‌ای است و از اقبال خوبی برخودار است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن