دانش و فناوریشهری

ردپای کاهش انتشار گازهای آلاینده در زباله‌های شهری

کد خبر : 49610

بر اساس نتایج تحقیقات جدید، تلاش بیشتر در مورد راه‌حل‌های کاهش زباله می‌تواند انتشار گازهای گلخانه‌ای را در برخی از بزرگ‌ترین شهرهای جهان کاهش دهد.

به نقل از ویفروم، با توجه به اینکه جمعیت جهان به سرعت به ۸ میلیارد نفر نزدیک می‌شود، زباله‌هایی که تولید می‌کنیم یک مشکل رو به رشد است. هر فرد روی کره‌ زمین به‌طور متوسط روزانه ۰.۷۴ کیلوگرم زباله تولید می‌کند. با این حال، این تخمین توسط بانک جهانی شامل داده‌هایی از ۰.۱۱ کیلوگرم تا ۴.۵۴ کیلوگرم است و کشورهای با درآمد بالا بیش از یک سوم از ۲.۰۱ میلیارد تن زباله تولیدی سالانه جهانی را تولید می‌کنند.

محصولاتی که دور می‌ریزیم محصولات جانبی زیادی ایجاد می‌کنند و متان یکی از بدترین محصولات جانبی زباله محسوب می‌شود که قوی‌تر از دی اکسیدکربن و مسئول ۱۶ درصد از انتشار گازهای گلخانه‌ای جهانی است.

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)، متان عامل حدود ۳۰ درصد افزایش دمای جهانی از زمان انقلاب صنعتی تاکنون است و زباله‌ها چهارمین منبع اصلی انتشار گاز متان در سال ۲۰۲۱ بودند که ۷۳ مگاتن تولید کردند.

بر اساس گزارش جدیدی از اتحادیه جهانی برای جایگزین‌های زباله‌سوز (GAIA)، بخش زباله مسئول ۲۰ درصد از انتشار جهانی متان و ۳.۳ درصد از انتشار گازهای گلخانه‌ای جهانی است. این گزارش توضیح می‌دهد که روش‌های مدیریت پسماند می‌توانند به جهان در مبارزه با گرمایش جهانی از سه طریق کاهش تغییرات آب‌وهوا، سازگاری و منافع اجتماعی مازاد کمک کند و اصلاح این بخش می‌تواند انتشار جهانی متان را تا ۱۳ درصد کاهش دهد.

بر اساس این گزارش، راه‌حل‌های کاهش زباله مانند تفکیک، کمپوست‌سازی و بازیافت می‌تواند انتشار کل این بخش را تا ۸۴ درصد کاهش دهد و این معادل خروج تمام وسایل نقلیه موتوری ایالات‌متحده به مدت یک سال است.

راه‌حل‌های زباله صفر همچنین می‌توانند به شهرها کمک کنند تا با کاهش سیل، کاهش انتقال بیماری و بهبود کیفیت خاک، در برابر اثرات موجود تغییرات آب‌وهوایی مقاوم‌تر شوند. بر اساس این گزارش، در حال حاضر بیش از ۵۵۰ شهرداری در سراسر جهان در حال اجرای سیاست‌های کاهش زباله هستند.

نتایج مطالعات موردی این گزارش نشان می‌دهد که سئول، پایتخت کره‌ جنوبی می‌تواند شاهد بزرگ‌ترین کاهش گازهای گلخانه‌ای در سناریوی زباله صفر باشد. این شهر همچنین زباله اندکی دارد که به محل‌های دفن زباله می‌رود.

یافته‌ها نشان می‌دهد که استفاده از محل دفن زباله بزرگ‌ترین منبع انتشار گازهای گلخانه‌ای در چندین شهر است. نتایج بررسی حاکی از آن است که بیش از ۲۵ درصد از برنامه‌های آب‌وهوایی کنونی کشورها، بخش زباله را نادیده می‌گیرند و اکنون زمان آن است که رهبران جهانی اقدامات جسورانه و فوری انجام دهند.

گفتگوهای قبلی درباره تغییرات آب‌وهوایی تا حد زیادی پتانسیل اصلاحات در بخش زباله، به‌ویژه برای کاهش گاز متان را نادیده گرفته‌اند که اکنون بیش از ۱۰۰ کشور متعهد به انجام آن شده‌اند.

ماریل ویللا، یکی از محققان این گزارش اظهار کرد: راهبردهای زباله صفر ساده‌ترین راه برای کاهش سریع و ارزان انتشار گازهای گلخانه‌ای در عین ایجاد انعطاف‌پذیری آب‌وهوا، ایجاد شغل و ارتقای اقتصادهای محلی پررونق است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − شش =

دکمه بازگشت به بالا
بستن