پایتخت فرهنگ اسلامی

در یکصد وسی ونهمین برنامه سه‌شنبه‌های علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی

نسخه خطی ۴۰۰ ساله «المزار» شهید اول رونمایی و معرفی شد

کد خبر : 48728

همزمان با فرا رسیدن اربعین حسینی در یکصد وسی ونهمین برنامه سه‌شنبه‌های علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی نسخه خطی ۴۰۰ ساله با عنوان «المزار» شهید اول، موجود در مرکز نسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی رونمایی شد.

به گزارش صبح مشهد به نقل از گنجینه رضوی، یکی از زیارات مهم در خصوص امام حسین (ع)، زیارت اربعین است که حاوی نکات و فرازهای ارزشمندی در باب امام حسین(ع) است.

سلام‌های توصیفی همچون السلام علی ولی الله و حبیبه، گواهی به عظمت و برتری امام حسین (ع)، اهداف قیام امام حسین (ع)، لعن قاتلان امام حسین (ع)، عبرت‌آموزی از سالار شهیدان، تجدید بیعت با سرور شهیدان، اصالت خاندان امام حسین (ع)، توصیف فرزندان امام حسین (ع) از جمله مفاهیمی است که در این زیارت بدان اشاره شده است.

نسخه خطی کتاب المزار اثر شمس‌الدین محمد بن مکی عاملی معروف به شهید اول از فقهای بزرگ شیعه در قرن هشتم هجری یکی از نفایس کتابخانه آستان قدس رضوی است که متن زیارت اربعین را شامل است.

این نسخه خطی۱۲۷ برگی ۱۵ سطری که در قرن ۱۱ نگاشته شده و توسط نادرشاه افشا در سال ۱۱۴۵ وقف این آستان مقدس شده است در دو باب و چندین فصل و نیز یک خاتمه به بیان اعمال و زیارات مشاهد مقدّسه پرداخته است.

بیان یک تاریخ در مضامین دعا
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن پاکدامن؛ پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی سخنران این همایش که در سالن کنفرانس کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد، همه فلسفه دعای اربعین را اهتمام امت مسلمان و پیروان سایر ادیان به پیروی مسیر هدایتی عنوان کرد که به بهای خون امام معصوم برای رهایی از تیرگی، ضلالت و بد بختی ترسیم شده است.

وی تصریح کرد: بسیاری از ادعیه هستند که در کنار پرداختن به مفاهیم عرفانی، برخی از اطلاعات جغرافیای و تاریخی را در نهان خود دارند که برخی اوقات نمی توان حتی در کتب تخصصی به این مفاهیم دست یافت.

این سخنران برگزاری زیارت اربعین را مختص امام حسین(ع) عنوان کرد و گفت: بر مسلمانان است که مفهوم زیارت اربعین را در زندگی خود جاری و ساری کنند و بر اعاده حق الناس از سوی زائرانی که قصد زیارت این مضجع شریف را دارند تاکید کرد.

وی تبری جستن از دعوت‌های دروغین کذابان و مدعیان امامت همچون احمد الحسن الیمانی را یکی از مفاهیم دوری از گمراهی در زیارت اربعین برشمرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن پاکدامن در بخش دیگری از سخنان خود به مشاهده شریفه و مدفن صحابی ائمه معصوم از جمله مسلم بن عقیل، هانی بن عروه و مختار ثقفی اشاره کرد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن