استانی

شاخ های فضای مجازی در تیررس مالیاتی

کد خبر : 48681

فهرست مالیاتی اینفلوئنسرها آماده شد؛ چه کسانی مشمول معافیت قانونی می‌شوند؟

صبح مشهد- معاون سازمان امور مالیاتی کشور با بیان این که براساس قانون بودجه سال گذشته اینفلوئنسرها امسال باید مالیات مشمول شده را بپردازند،اظهار کرد: فهرست این افراد تهیه شده و آمار مشخص و بانک اطلاعاتی جامع و منسجمی درباره این افراد به دست آمده است. به گزارش ایلنا طبق قانون بودجه سال ۱۴۰۰، کاربران دارای بیش از ۵۰۰ هزار دنبال‌کننده از محل تبلیغات، مشمول مالیات بر درآمد می‌شوند، مرداد ماه سال گذشته وزیر اقتصاد دستورالعمل نحوه پرداخت مالیات اینفلوئنسرهای دارای این شرایط را به سازمان مالیاتی برای اجرا ابلاغ کرد.

طبق اعلام سازمان امور مالیاتی اینفلوئنسرها تا پایان تیرماه امسال مهلت داشتند اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه کنند و اگر مشمولان اظهارنامه را ارائه ندهند، نمی‌توانند از هیچ‌یک از معافیت‌های قانونی بهره‌مند شوند و اینفلوئنسرهایی هم که اظهارنامه خود را تحویل داده باشند، مشمول دیرکرد مالیاتی در محاسبه مالیات خواهند شد.

کدام هنرمندان مشمول معافیت مالیاتی می‌شوند؟
پیش از این، داوود منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی درباره اراده سازمان برای اخذ مالیات از این قشر اعلام کرده بود: «برای سازمان امور مالیاتی فرقی نمی‌کند که مالک حساب بانکی و درآمدهای حاصل از فعالیت اقتصادی فروشنده لبنیات باشد یا یک سلبریتی‌ یعنی هنرمندان، ورزشکاران و افرادی که شاخص‌ها و ویژگی‌های سلبریتی را دارند مشمول مالیات می‌شوند.

برای هنرمندان معافیت مالیاتی تا درآمد ۲۰۰ میلیون تومانی را در نظر گرفته‌ایم و به غیر از آن ها تمام سلبریتی‌ها باید مشمول مالیات شوند. البته استقبال سلبریتی‌ها و بلاگرها از پرداخت مالیات زیاد بوده چراکه به خوبی می‌دانند در صورت پرداخت نکردن مشمول جرایم کتمان مالیات می‌شوند و برای آن ها پرونده مالیاتی تشکیل خواهد شد.»

معاون سازمان امور مالیاتی درباره نحوه شناسایی اینفلوئنسرها برای اجرای قانون و مالیات‌ستانی از این قشر گفته است: اطلاعات اینفلوئنسرهای دارای بیش از ۵۰۰ هزار دنبال کننده در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفته است که این اطلاعات توسط دستگاه‌هایی که مسئولیت حاکمیتی برای کنترل فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی را برعهده دارند، به دست آمده و به سازمان امور مالیاتی ارائه شده‌ است. معاون سازمان امور مالیاتی درباره ردیابی میزان فعالیت اقتصادی اینفلوئنسرها گفت: پس از ارائه این اطلاعات به سازمان امور مالیاتی، باید به سمت اطلاعات مالی و فعالیت اقتصادی این افراد برویم که برای استخراج این اطلاعات مالی از توان شرکت‌های معتبر و معتمد در این زمینه استفاده و به زودی مالیات این قشر هم تعیین تکلیف می‌شود.

توتونچی درباره آمار نهایی تعداد اینفلوئنسرهای بالای ۵۰۰ هزار دنبال کننده اظهار کرد: فهرست این افراد تهیه شده و آمار مشخص و بانک اطلاعاتی جامع و منسجمی درباره این افراد به دست آمده است.

وی درباره زمان مالیات‌ستانی از اینفلوئنسرها، گفت: براساس قانون بودجه سال گذشته اینفلوئنسرها امسال باید مالیات مشمول شده را بپردازند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن