پایتخت فرهنگ اسلامی

همزمان با روز اصناف

قدیمی‌ترین سند مربوط به اصناف و مشاغل با ۳۹۳ سال قدمت رونمایی شد

کد خبر : 47310

قدیمی ترین سند این مجموعه متعلق به سال ۱۰۰۸ هجری قمری دوره شاه عباس اول صفوی می باشد که در آن از کدخدای اصناف نام برده شده است.

همزمان با روز اصناف و در یکصد وبیست وهشتمین برنامه سه‌شنبه‌های علمی فرهنگی آستان قدس رضوی، قدیمی ترین سند مربوط به اصناف و مشاغل با ۳۹۳ سال قدمت معرفی و رونمایی شد.

به گزارش صبح مشهد، علی نجف زاده؛ محقق و پژوهشگر تاریخ مشهد و عضو هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه بیرجند، در این مراسم که در محل موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری برگزار شد، طی سخنانی به تغییرات ساختار مدیریتی اصناف در مشهد از صفویه تا انقلاب اسلامی اشاره کرد.

وی، فعالیت اصناف در دوره صفویه تا قاجار را زیر نظر نقیب الاشراف عنوان کرد و افزود: عملکرد این مجموعه در دوره قاجار زیر نظر هیئت متحده اصناف و هیئت متفقه اصناف قرار گرفت و در دوره پهلوی این مسئولیت بر عهده شهرداری یا همان بلدیه محول شد.

اعظم نظرکرده؛ مسئول امور نمایه سازی و مستندسازی اداره اسناد آستان قدس رضوی نیز در ادامه این مراسم ضمن توضیحاتی پیرامون اسناد موجود در این مرکز با محوریت اصناف، قدیمی ترین سند این مجموعه را متعلق به سال ۱۰۰۸ هجری قمری دوره شاه عباس اول صفوی عنوان کرد که در آن از کدخدای اصناف نام برده شده است.

وی دیگر سند را متعلق به سال ۱۳۱۷ق عنوان کرد که به مصالحه واگذاری منافع ۱۷ باب دکان کلاه‌دوزی واقع در بازار کلاه‌دوزان میان بست خیابان سفلی توسط صدیق‌الدوله متولی باشی آستان قدس رضوی به حاجی مهدی و جماعت صنف کلاه‌دوزان اشاره دارد.

نظرکرده، فرمان ناصرالدین شاه قاجار مبنی بر انتصاب محمد ابراهیم چیت‌ساز اصفهانی به ریش سفیدی و کدخدایی صنف چیت سازان و اختصاص مواجب به وی از محل کاروان‌سرای شاه در قیصریه اصفهان در سال ۱۲۶۸ق را دیگر سند این مجموعه برشمرد.

اسناد دستور مرتضی قلی‌طباطبایی متولی باشی آستان قدس به دربان‌باشی کل در خصوص پرداخت مالیات اصناف ساکنین بست با همراهی یک نفر دربان و مامور اداره مالیه در سال ۱۳۳۰، التزام جماعت اصناف بر طبق تسعیر نامچه به مهر محتسب الملک و داروغه بازار در سال ۱۱۶۰ ق و اعلامیه‌ای از طرف وزارت عدلیه خطاب به تجار و اصناف در خصوص اعلام و تمدید زمان تعرفه و برگزاری انتخابات اصناف متعلق به سال ۱۳۲۹ ق را از دیگر اسناد قدیمی این مرکز بود که در این مراسم رونمایی شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − شانزده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن