شهری

چرا پارک چهل‌بازه مشهد در مسیر سیلاب ساخته شده است؟

کد خبر : 47173

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهردار مشهد درخصوص چرایی ساخته شدن پارک چهل‌بازه مشهد در مسیر سیلاب گفت: اگر در کنار رودخانه‌ها پارک ساخته نشود هم زمین خالی و فاقد استفاده خواهد بود و هم از منظر شهری نازیبایی ایجاد می‌کند، لذا اینگونه پارک‌ها با حداقل تاسیسات احداث می‌شوند.

صبح مشهد– در پی بارش‌های شدید چند روز گذشته در مشهد، از شهروندانی که در پارک چهل‌بازه مشهد حضور داشتند درخواست می‌شد که پارک را ترک کنند. در پی این اتفاق برای برخی از شهروندان این سوال ایجاد شده است که چرا باید پارک در جایی ساخته شود که هنگام بارش باران نیاز به تخلیه مردم داشته باشد. علی نجفی، معاون محیط زیست و خدمات شهری شهردار مشهد در گفت‌وگو با ایسنا در این باره اظهار کرد: هنگام بارش باران‌های شدید هواشناسی اطلاعیه‌هایی در خصوص ممنوع بودن نشستن و اتراق در اطراف رودخانه‌ها و مسیل‌ها صادر می‌کند که طبیعی است و هنگام بارش‌های شدید باران باید این امر جدی گرفته شود تا از بروز خسارت‌های جانی جلوگیری شود.

وی افزود: در تمام نقاط کشور رودخانه‌های فصلی وجود دارد که باید از آنها استفاده بهینه‌ شود؛ بنابراین در اطراف این رودخانه‌ها پارک‌هایی با حداقل تاسیسات ساخته می‌شود که اگر مشکلی پیش آمد و سیلی اتفاق افتاد خسارت وارده حداقل ممکن باشد. پارک چهل‌بازه نیز از همین دست پارک‌ها است.

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهردار مشهد ادامه داد: مسیر این پارک مسیری است که هم حوزه آبریز گسترده دارد و هم پشت بند گلستان قرار گرفته است و زمانی که بارش باران شدید می‌شود، سطح آب بند گلستان افزایش پیدا می‌کند و آستان قدس در این زمان نسبت به باز کردن دریچه‌های این بند اقدام می‌کند؛ بنابراین بلند کردن و خروج شهروندان در این زمان امر طبیعی است، زیرا امکان بروز خطر برای آنها را دارد.

نجفی گفت: در همه پارک‌های ساحلی که در کنار رودخانه‌ها احداث می‌شوند این موضوع وجود دارد و در زمان هشدار به مردم گفته می‌شود که محل را ترک کنند.

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهردار مشهد تاکید کرد: اگر در این محل پارک ساخته نشود هم زمین خالی و فاقد استفاده خواهد بود و هم از منظر شهری نازیبایی ایجاد می‌کند، لذا اینگونه پارک‌ها با حداقل تاسیسات احداث می‌شوند.

وی اضافه کرد: منافع شهری این نوع پارک‌ها در دراز مدت بیشتر و به لحاظ اقتصادی توجیه دارد. در طراحی‌ این پارک گذر آب‌ها بررسی و محاسبات روی آنها انجام می‌شود. این پارک نیز حتما مطالعات داشته است؛ زیرا اگر پروژه‌ای مطالعه نداشته باشد در شهرداری کد اعتبار برای آن باز نخواهد شد.

منبع: ایسنا خراسان رضوی

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 1 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن